CD Projekt toimistusjohtaja lupaa ettei Cyberpunk 2077 -pelin suhteen ole vielä luovutettu Kommentit pois päältä artikkelissa CD Projekt toimistusjohtaja lupaa ettei Cyberpunk 2077 -pelin suhteen ole vielä luovutettu

Cyberpunk 2077

Jättisatsaus -roolipeli sai surullisenkuuluisan julkaisunsa saapuessaan viime vuonna markkinoille, ja myöhemmin tulleista päivityksistä huolimatta peli on vieläkin sekasorto. Useiden pelialalla työskentelevien mielipide on ollut julkaisun jälkeen, että CD Projektin olisi syytä vain korjata pelin ongelmat ja siirtyä tulevien julkaisujen kehitykseen. Pelaajat ovatkin viimeisten kuukausien ajan aprikoineet, mikä pelin kehittäjän CD Projektin suunnitelma pelin tulevaisuudelle on.

Yhtiön toimitusjohtaja vakuuttaa, että pelistudio on sitoutunut kehittämään Cyberpunk -peliä vielä pitkälle tulevaisuuteen. Kiciński ei näe vaihtoehtona sitä, että yhtiö hyllyttäisi pelin ja jatkaisi uusiin projekteihin. ”Olemme varmoja siitä, että saamme korjattua pelin siihen pisteeseen, jossa voimme olla ylpeitä siitä ja jatkaa sen myyntiä menestyksekkäästi vielä vuosien ajan” Kiciński avaa tilannetta.

Peli poistettiin noin neljä kuukautta sitten Storesta, eikä se ole nähnyt vieläkään paluuta konsolin kauppapaikkaan päivityksistä huolimatta. Cyberpunk 2077 on kulkenut kivisen tien, mutta siitä huolimatta se on ollut todellinen myyntimenestys yhtiölle myyden jo ennakkoon yli 13 miljoona kappaletta. On siis hyvinkin mahdollista, että CD Projektin korjatessa peliä odotetulle tasolle, saattaa siitä tulla tulevaisuudessa vielä pitkäkestoinen tulonlähde yhtiölle sekä kelpo roolipeli pelaajille.

Aiemmin uutisoimme myös mahdollisista lisäosista, mitä peliin on kehitteillä.

Entinen PlayStation-pomo: ”Pelastin osittain Gran Turismon epäonnistumiselta” Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen PlayStation-pomo: ”Pelastin osittain Gran Turismon epäonnistumiselta”

PlayStationin entinen johtaja Shuhei Yoshida paljasti PlayStationInside-haastattelussa uskovansa pelastaneensa alkuperäisen -pelin osittaiselta epäonnistumiselta – ehdottamalla, että pelin realistista ajotuntumaa kevennettäisiin.

Vuonna 1997 julkaistu Gran Turismo oli vielä kehitysvaiheessa, kun Yoshida pääsi testaamaan varhaista versiota. Pelin luoja Kazunori Yamauchi halusi tehdä siitä mahdollisimman realistisen ajosimulaattorin, mutta Yoshidan mukaan peli oli aluksi ”liian vaikea”.

Yoshida ehdotti ohjattavuuden helpottamista, mutta Yamauchi halusi varmistaa asian pelaajatestillä. Testissä noin 30 osallistujaa kokeili peliä – ja kaikki ajoivat ulos ensimmäisessä mutkassa. Tulos sai Yamauchin myöntämään, että realismia oli liikaa, ja hän muokkasi pelin ajomekaniikkaa saavutettavammaksi.

Gran Turismo julkaistiin myöhemmin 1:lle ja nousi kriitikoiden ylistämäksi hitiksi.

Haluan uskoa, että pelastin pelin kohtalon osittain – ja olin pieni osa sen menestystä. – Yoshida kertoo leikillisesti.

GTA 6:n viivästys pistää pelialan solmuun Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n viivästys pistää pelialan solmuun

Grand Theft Auto VI

Games on virallisesti siirtänyt Grand Theft Auto 6:n julkaisua kuudella kuukaudella: peli saapuu nyt 26. toukokuuta 2026. Vaikka fanit saattavat pettyä, pelialan sisällä huokaistiin helpotuksesta. Syksylle 2025 kaavailtu julkaisuajankohta oli aiheuttanut harmaita hiuksia lukuisille julkaisijoille ja kehittäjille, jotka nyt voivat välttää suoran törmäyksen massiivisen pelijulkaisun kanssa.

:n merkitys ei ole vain kaupallinen, se on lähes mytologinen. Ennakkotilausten arvioidaan tuovan miljardin dollarin tulot, ja ensimmäisen vuoden kokonaistuotot voivat ylittää 3,2 miljardia dollaria. Peli ei ainoastaan tuo mahdollisesti uuden $100 AAA-hintapisteen mukanaan, vaan sen odotetaan myös sysäävän koko pelialaa uuteen nousuun.

Samaan aikaan Rockstarin päätös lykätä peliä vaikuttaa olevan seurausta yhtiön halusta välttää aiempien projektien, kuten Red Dead Redemption 2:n, aikaiset ”crunch”-skandaalit. Bloombergin mukaan studion johto todella yrittää suojella työntekijöitä uupumiselta, vaikka se vaatii julkaisun lykkäämistä.

Pelialan sisäisesti GTA 6:n siirto vapauttaa tilaa muille suurjulkaisuille. Nimettöminä pysyttelevät studiojohtajat kutsuvat peliä ”meteoriitiksi”, jonka vaikutusalueelta on syytä pysyä poissa. Julkaisuikkunaa etsivät pelit, kuten uusi Fable, , , ja , voivat nyt suunnitella kampanjoitaan tarkemmin.

Mutta pelimaailma ei ehkä ole vielä nähnyt viimeistä lykkäystä. Rockstarin historia viittaa siihen, että toinen lykkäys, mahdollisesti syksyyn 2026 on täysin realistinen. Tämä sopisi myös markkinoinnin huippusesonkiin ja mahdollisten - ja -bundlejen julkaisuun, kuten tapahtui :n kohdalla 2014.

Yllättäen myös saattaa olla tämän viivästyksen epäsuora uhri. :n julkaisu lähestyy, ja huhut GTA 6:n mahdollisesta versiosta uudelle alustalle ovat vahvistuneet. Vaikka tekniset haasteet ovat ilmeisiä, Take-Twon vahva suhde Nintendoon ja GTA-trilogian Switch-versio antavat aihetta spekulaatioon.