Crash Bandicoot: Warped julkaistiin tasan 25 vuotta sitten Kommentit pois päältä artikkelissa Crash Bandicoot: Warped julkaistiin tasan 25 vuotta sitten

Tänään, 3. marraskuuta 2023, tulee Euroopassa kuluneeksi 25 vuotta siitä, kun Naughty Dog julkaisi kulttimainetta nauttivan 3: Warped -pelin. Peli sai ensi-iltansa Pohjois-Amerikan puolella muutamaa päivää ennen meitä ”muuta maailmaa.

Pelisarja on yksi PlayStationin tunnetuimmista ja suosituimmista peleistä. Warped on kolmas peli sarjassa, joka julkaistiin vuonna 1998. Pelin juoni keskittyy aikamatkailuun, jossa Crash ja hänen pikkusiskonsa joutuvat aikasilmukkaan ja taistelevat Dr. Neo Cortexia ja tämän pomoa Uka Ukaa vastaan. Pelissä on kahdeksan erilaista paikkaa, kuten muinais-Egypti ja tulevaisuus, ja pelaaja voi pelata myös Crashin siskoa Coco:ta. Pelissä on myös aikakoe-tila, jossa pelaaja voi kilpailla ystäviään vastaan.

Crash Bandicoot on yksi kaikkien aikojen suosituimmista pelisarjoista, ja se on edelleen suosittu ympäri maailmaa. Pelisarja on saanut paljon kiitosta sen innovatiivisesta pelattavuudesta, huumorista ja värikkäästä grafiikasta. Pelisarja on myös saanut useita jatko-osia ja uusintaversioita, kuten Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, joka julkaistiin vuonna 2017- sekä kauan odotettu pelisarjan jatko-osa, , joka julkaistiin vuonna 2020.

25 vuoden jälkeen Crash Bandicoot 3: Warped on edelleen yksi suosituimmista peleistä, ja se on jättänyt lähtemättömän vaikutuksen pelimaailmaan. Onnittelut Crash Bandicoot 3: Warpedin 25-vuotispäivän johdosta!

Star Wars: Galactic Racer esittelee kiivaita kilpailusuhteita Summer Game Fest -tapahtumassa Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars: Galactic Racer esittelee kiivaita kilpailusuhteita Summer Game Fest -tapahtumassa

Galaksin nopeimmat kiiturit ovat taas liikkeellä. : sai Summer Game Festissä -tapahtumassa uuden trailerin, joka syventää pelin tarinaa, kilpailuasetelmia ja vauhdikkaita podrace-kisoja. Julkaisu on luvassa 6. lokakuuta 2026 PS5:lle, Series X|S:lle ja :lle.

Pelin ytimessä on kiristynyt valtataistelu Galactic Leaguen sisällä. Hallitseva mestari Kestar Bool ei aio luopua kruunustaan helpolla, ja hänen vastaansa asetetaan salaperäinen haastaja Shade. Taustalla pyörii myös koko liigan perustaja Darius Pax, joka yrittää epätoivoisesti korjata järjestelmän, joka näyttää kääntyneen omaa luojaansa vastaan.

Tarinakampanja ei kuitenkaan ole pelkkää suoraa kaahausta, vaan “runs-based” -rakenteinen kokonaisuus, jossa jokainen yritys on vähän erilainen. Pelaaja tekee valintoja eri kilpailujen välillä, ja virheet voivat koitua kalliiksi. Liikaa kolareita ja koko kierros päättyy, jolloin matka alkaa alusta. Pienet edut ja avatut ominaisuudet siirtyvät kuitenkin mukaan seuraaville kierroksille, mikä antaa yrityksille jatkuvaa kehityksen tuntua.

Mukana nähdään myös uusia ympäristöjä, kuten Derven Acos -areena, joka on käytännössä koko galaksin “koetinkivi”. Siellä yhdistyvät kaikki aiemmin nähtyjen ratojen olosuhteet yhdeksi armottomaksi testiksi. Lisäksi pelaajat pääsevät entistä syvemmälle podracingin maailmaan, kun legendaariset kiiturit nähdään nyt myös Mos Espa -radan ulkopuolella ja moninpelimuodoissa.

Pelin kehityksestä vastaavat Fuse Games ja julkaisemisesta Secret Mode yhteistyössä Lucasfilm Ltd. kanssa. Luvassa on siis tuttua Star Wars -estetiikkaa, mutta selvästi aiempaa kilpailuhenkisempi ja riskipitoisempi tulkinta – jossa jokainen mutka voi olla joko voiton tai romuttuneen haaveen alku.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.