Crash Bandicoot: Warped julkaistiin tasan 25 vuotta sitten Kommentit pois päältä artikkelissa Crash Bandicoot: Warped julkaistiin tasan 25 vuotta sitten

Tänään, 3. marraskuuta 2023, tulee Euroopassa kuluneeksi 25 vuotta siitä, kun Naughty Dog julkaisi kulttimainetta nauttivan Crash Bandicoot 3: Warped -pelin. Peli sai ensi-iltansa Pohjois-Amerikan puolella muutamaa päivää ennen meitä ”muuta maailmaa.

Pelisarja on yksi PlayStationin tunnetuimmista ja suosituimmista peleistä. Warped on kolmas peli sarjassa, joka julkaistiin vuonna 1998. Pelin juoni keskittyy aikamatkailuun, jossa Crash ja hänen pikkusiskonsa joutuvat aikasilmukkaan ja taistelevat Dr. Neo Cortexia ja tämän pomoa Uka Ukaa vastaan. Pelissä on kahdeksan erilaista paikkaa, kuten muinais-Egypti ja tulevaisuus, ja pelaaja voi pelata myös Crashin siskoa Coco:ta. Pelissä on myös aikakoe-tila, jossa pelaaja voi kilpailla ystäviään vastaan.

Crash Bandicoot on yksi kaikkien aikojen suosituimmista pelisarjoista, ja se on edelleen suosittu ympäri maailmaa. Pelisarja on saanut paljon kiitosta sen innovatiivisesta pelattavuudesta, huumorista ja värikkäästä grafiikasta. Pelisarja on myös saanut useita jatko-osia ja uusintaversioita, kuten Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, joka julkaistiin vuonna 2017- sekä kauan odotettu pelisarjan jatko-osa, Crash Bandicoot 4: It’s About Time, joka julkaistiin vuonna 2020.

25 vuoden jälkeen Crash Bandicoot 3: Warped on edelleen yksi suosituimmista peleistä, ja se on jättänyt lähtemättömän vaikutuksen pelimaailmaan. Onnittelut Crash Bandicoot 3: Warpedin 25-vuotispäivän johdosta!

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.

Final Fantasy 7 Remaken kolmas osa lupaa tiiviimmän tarinan ja uutta pelattavaa Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 7 Remaken kolmas osa lupaa tiiviimmän tarinan ja uutta pelattavaa

Final Fantasy 7 Remaken kolmas osa lupaa olla aiempaa tiiviimpi, kertoo pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi. Fanipalautteen pohjalta Rebirthin laajoja avoimia alueita ja minipelejä on kuunneltu, ja seuraavassa osassa tarinankerronta pyritään pitämään napakkana ilman, että pelattavuudesta tingitään.

Hamaguchi myöntää, että jotkut Rebirthin kohtaukset tuntuivat pelaajista pitkiltä, vaikka hänen mielestään ne eivät olleet liian pitkiä.

Nykyään pelaajilla on niin paljon pelattavaa, että he kokevat usein tarpeen saada asiat päätökseen nopeasti. Hamaguchi kommentoi.

Uuden osan tavoitteena on tasapainottaa tarinan kulkua siten, että kokonaisuus tuntuu sujuvalta ja tiiviiltä.

Vaikka tarinasta tehdään napakampi, pelissä on silti tilaa uusille minipeleille ja kekseliäille sivutehtäville. Hamaguchi vihjaa myös, että kolmas osa tuo mukanaan uudenlaisen pelattavuuskokemuksen, mutta tarkemmat yksityiskohdat pysyvät toistaiseksi salassa. Tämä lupaa tuoretta otetta perinteiseen Final Fantasy -tyyliin.

Lisäksi ohjaaja vakuuttaa, että pelin monialustainen julkaisu Switch 2:lle, Xboxille ja muille ei vaikuta kehitystyöhön. Pelaajat voivat siis odottaa laadukasta ja harkittua kokemusta, joka sulkee Remaken trilogian kunnialla päätökseen.