Cthulhu Keeper – suomalaisstudio tuo Lovecraft-huumoria strategiapelaajille Kommentit pois päältä artikkelissa Cthulhu Keeper – suomalaisstudio tuo Lovecraft-huumoria strategiapelaajille

Suomalainen pelistudio on julkistanut uuden strategiapelin , joka ammentaa inspiraatiota sekä H.P. Lovecraftin kauhukirjallisuudesta että klassisesta -pelistä. Peli on kehitteillä :lle, ja sen voi jo lisätä Steamin toivelistalle.

Rakenna kultti ja levitä kaaosta

Cthulhu Keeper sijoittuu 1920-luvulle, ja pelaajan tehtävänä on rakentaa oma kultti, kylvää pelkoa ja kaaosta sekä värvätä seuraajia. Pelaajat rakentavat omaa salaseuraansa, tutkivat muinaisia tekstejä ja kutsuvat esiin -henkisiä hirviöitä.

Pelissä täytyy myös suojautua kilpailevilta kulteilta ja viranomaisilta, jotka yrittävät estää yliluonnollisen vallan nousun. Tätä varten käytössä on ansoja ja loitsuja, joilla omaa luolaa voi puolustaa vihollisilta.

Lovecraftia huumorilla höystettynä

Kuuaseman pääpelikehittäjä Kimmo Kari lupaa, että peli yhdistää perinteisen Dungeon Keeper -henkisen strategian ja Lovecraftin tummasävyisen mystiikan.

Olemme antaneet sydämemme – ja pimeät sielumme – tämän pelin kehitykselle. Lopputuloksena on ainutlaatuinen ja haastava kokemus, joka yhdistää klassisen dungeon managementin ja Lovecraftin tarinoiden kammottavan tunnelman. – Kimmo Kari lupaa.

Cthulhu Keeperin julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, mutta peli on jo toivelistattavissa Steamissa. Oletko valmis johtamaan kulttia ja vapauttamaan pimeyden voimat?

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi Ninja Turtles -seikkailu VR:ssä näyttää ensimmäiset parkour-liikkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ninja Turtles -seikkailu VR:ssä näyttää ensimmäiset parkour-liikkeet

Ninjakilpikonnat hyppivät pian virtuaalisesti New Yorkin kattojen yllä, kun ensimmäinen ensimmäisen persoonan -peli, , julkaistaan :lle. Uusin kehittäjäpäiväkirja antaa ensikosketuksen parkour- ja liikkumismekaniikkoihin, jotka lupaavat vauhdikasta toimintaa ja seikkailua kaupungin yllä.

Pelin luova johtaja Ace St. Germain kertoo, että viemäreissä liikkuminen on hidasta ja varovaista, kun taas maan päällä vauhti ja pystysuuntainen tutkiminen ovat keskiössä. Pelaajat voivat tarttua reunoihin, loikata ilmassa ja liukua naruilla, mikä lisää liikkumisen vapautta ja tekee kaupungin tutkimisesta hauskaa. Vaikka koko New Yorkia ei ole mallinnettu, keskeiset alueet ja arkkitehtuuri, kuten Confucius Plaza (“Wise Man Building”), tuovat kaupungin tunnelmaa peliin.

TMNT: Empire City yhdistää ensimmäisen persoonan VR:n ja co-op-toiminnan, jolloin kaverin kanssa voi yhdessä tutkia, taistella ja temppuilla. Peli on jo mahdollista laittaa toivelistalle Steamissa ja Meta Storella, jos haluaa olla ensimmäisten joukossa testaamassa kilpikonnien uusia temppuja.