Cuphead lisäosa viivästyy jälleen – ilmestyy ensi vuoden puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Cuphead lisäosa viivästyy jälleen – ilmestyy ensi vuoden puolella

Cuphead: The Delicious Last Course

Monille jopa hävyttömän haastavan Cuphead -tasohyppelypelin odotettua The Delicious Last Course -lisäosaa joudutaan odottelemaan vielä ensi vuoden puolelle.

Syyksi viivästykselle kehittäjä StudioMDHR on kertonut koronaviruksen aiheuttamat hankaluudet. Studio haluaa olla varma siitä, että lisäosan materiaali vastaa laadultaan peruspelin tason.

Lisäosan piti alunperin ilmestyä jo vuonna 2019, mutta sen julkaisua viivästettiin tämän vuoden puolelle heinäkuussa 2019. Tällöin syyksi kerrottiin kehittäjän halun viimeistellä lisäosan materiaali ja säästää työntekijöitä ylikuormitukselta.

Lisäosan myötä peliin saadaan uusi hahmon Ms. Chalice, jolla on täysin erilainen pelityyli. Hahmolla voi pelata läpi koko pelialueen ja lisäksi täysin uuden alueen joka tulee lisäosan mukana.

Cuphead: The Delicious Last Course ilmestyy ensi vuoden puolella Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle. Peli on saatavilla jopa Tesloihin!

Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville

on julkaissut yli viiden minuutin esittelyvideon tulevasta -tasohyppelypelistä. Vuoden 2013 Rayman Legendsin uudistettu versio tuo tutun vauhdikkaan pelattavuuden rinnalle kokonaan uudistetun 3D-grafiikan, elokuvallisemman tarinankerronnan ja täysin ääninäytellyt välianimaatiot.

Rayman, Globox, Barbara, Grand Minimus ja Murphy lähtevät palauttamaan rauhaa Glade of Dreamsiin, kun salaperäinen vihollinen kylvää kaaosta eri valtakuntiin. Mukana on tuttujen kenttien lisäksi uusi tutkittava valtakunta, uusia salaisuuksia ja haasteita sekä lohikäärmelentoja. Musiikkikenttiäkin saadaan neljä uutta, ja Kung Foot Evo -pelimuoto palaa uudistettuna. Seikkailun voi pelata yksin tai enintään neljän pelaajan paikallisena yhteistyönä.

Erityisesti saavutettavuuteen on panostettu. Pelissä voi säätää useita ominaisuuksia yksittäin, ja asetukset toimivat myös yhteistyöpelissä. Esimerkiksi Fairy Blessing antaa lentokyvyn ja vahingoittumattomuuden, Golden Hear lisää kestävyyttä vaikeissa kohdissa ja lohikäärmelentojen automaattinen ampuminen helpottaa ohjaamista. Lisäksi mukana on muun muassa korkean kontrastin tila, korostettavat pelielementit, muokattavat tekstitykset, painikkeiden uudelleenmäärittely sekä tila, jolla hämähäkit voi poistaa pelistä.

Pakettiin kuuluu myös Rayman Origins: Enhanced Edition. Vuoden 2011 tasohyppelyseikkailu saa teknisiä ja pelattavuutta parantavia uudistuksia, joten samalla paketilla pääsee palaamaan myös Raymanin juuriin. Rayman Legends Retold julkaistaan 3. joulukuuta 2026 5:lle, Xbox Series X|S:lle, 2:lle ja :lle.

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan 2 vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.