Cuphead lisäosa viivästyy jälleen – ilmestyy ensi vuoden puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Cuphead lisäosa viivästyy jälleen – ilmestyy ensi vuoden puolella

Cuphead: The Delicious Last Course

Monille jopa hävyttömän haastavan Cuphead -tasohyppelypelin odotettua The Delicious Last Course -lisäosaa joudutaan odottelemaan vielä ensi vuoden puolelle.

Syyksi viivästykselle kehittäjä StudioMDHR on kertonut koronaviruksen aiheuttamat hankaluudet. Studio haluaa olla varma siitä, että lisäosan materiaali vastaa laadultaan peruspelin tason.

Lisäosan piti alunperin ilmestyä jo vuonna 2019, mutta sen julkaisua viivästettiin tämän vuoden puolelle heinäkuussa 2019. Tällöin syyksi kerrottiin kehittäjän halun viimeistellä lisäosan materiaali ja säästää työntekijöitä ylikuormitukselta.

Lisäosan myötä peliin saadaan uusi hahmon Ms. Chalice, jolla on täysin erilainen pelityyli. Hahmolla voi pelata läpi koko pelialueen ja lisäksi täysin uuden alueen joka tulee lisäosan mukana.

Cuphead: The Delicious Last Course ilmestyy ensi vuoden puolella Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle. Peli on saatavilla jopa Tesloihin!

Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana

Kiinalainen toiminta-RPG Where Winds Meet on saanut maailmanlaajuisessa julkaisussaan lentävän lähdön. Everstone Studion ja NetEase Gamesin mukaan peliin sukelsi jo ensimmäisten 24 tunnin aikana peräti kaksi miljoonaa pelaajaa. Vaikuttava suoritus mille tahansa uudelle Wuxia-fantasiaan perustuvalle pelille.

Steamissa Where Winds Meet ylsi lähes 194 000 samanaikaisen pelaajan huippulukemaan. Vaikka se jää kauas esimerkiksi Arc Raidersin (481 966) tai Battlefield 6:n (747 440) ennätyksistä, tulos on erittäin vahva oman genrensä pelille. Vertailussa muihin kiinalaisiin suurjulkaisuihin se jää toki Black Myth: Wukongin massiivisen 2,4 miljoonan pelaajan huipun varjoon, mutta ohittaa jo selvästi Wuchang: Fallen Feathersin aikaisemman 131 518 pelaajan ennätyksen.

Peli on saatavilla Steam-version lisäksi myös PS5:lle ja mobiililaitteille ja erityisesti PS5:llä se on noussut myydyimpien pelien joukkoon Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Etelä-Koreassa. Free-to-play-malli ja MMO-tyylinen verkkomonipeli pitävät huolen siitä, että alkuhuuma tuskin jää lyhytaikaiseksi.

On hienoa nähdä, miten positiivisesti pelaajat ympäri maailman ovat ottaneet Where Winds Meetin vastaan. – Pelin päätuottaja Beralt Lyu kertoo.

Hänen mukaansa studio aikoo jatkaa aktiivista kehitystä pelaajapalautteen pohjalta ja julkaista säännöllisesti uusia tarina-, pelimuoto- ja tutkimuspäivityksiä.

Peli on ollut kotimarkkinoillaan Kiinassa saatavilla jo viime joulukuusta, mutta vasta nyt se on rantautunut maailmanlaajuisesti ja sitä odottikin jo kymmenen miljoonaa ennakkorekisteröitynyttä pelaajaa. Jos julkaisuvauhti on merkki tulevasta, Where Winds Meet on matkalla kohti isompaa Wuxia-ilmiötä kuin moni uskalsi ennustaa.

Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti Kommentit pois päältä artikkelissa Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti

Call of Duty -sarjan uusin osa, Black Ops 7, on epäonnistunut kovasti fanien arvioissa, vaikka Activision yrittää maalata toisenlaista kuvaa. Yhtiö kiitteli sosiaalisessa mediassa pelaajia positiivisesta palautteesta, koskien pelin syvyyttä ja laatua.

Kritiikki kohdistuu erityisesti kampanjatilaan, joka on monien mielestä muuttunut parodiaksi aiemmista sotapelien klassikoista. Erityisen huomiota herättää Skibidi-wc-pomo, joka ei sovi uskottavan sotapelin imagoon. Lisäksi pelissä on havaittu tekoälyn liiallista käyttöä, mikä on herättänyt närkästystä isosta budjetista huolimatta.

Pelaajien luottamus on koetuksella. Day One -pelaajamäärät Steamissa ovat pudonneet 70 prosenttia edeltäjään verrattuna. Activisionin PR-viestit eivät kuitenkaan ole onnistuneet muuttamaan fanien käsitystä, ja monet vaativat muutosta sarjan tulevaisuuteen.

Lopputulos on karu muistutus siitä, että isot nimet eivät takaa automaattisesti menestystä, ja pelaajien odotukset sotapeleissä ovat korkealla.