Cyberpunk 2077 -kehittäjä pyytelee anteeksi pelin tilaa – tulevat lisäosat viivästyvät myöhemmälle tätä vuotta Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 -kehittäjä pyytelee anteeksi pelin tilaa – tulevat lisäosat viivästyvät myöhemmälle tätä vuotta

Cyberpunk 2077

Kovasti keskeneräisenä ja bugisena ilmestyneen -pelin kehittäjä on pyydellyt anteeksi tapahtunutta. Samalla pelin tulevat ilmaiset lisäosat ovat myöhäistetty myöhemmälle tätä vuotta.

Videolla CD Projekt REDin yksi perustajista Marcin Iwinski selittelee kuinka yritys tehdä pelistä toimiva aiemman sukupolven konsoleilla epäonnistui. Peli oli erityisen buginen ja -konsoleilla. Uuden sukupolven konsoleilla ja :llä kokemus oli parempi, mutta silti bugeja löytyy.

Peli on saanut ilmestymisensä jälkeen kolme bugeja korjaavia hot fixejä. Vielä kaksi päivitystä on tulossa alkuvuodesta 2021 kun pelin versiot 1.1 ja 1.2 ilmestyvät. Myös modaajat ovat ottaneet asiakseen korjata pelin bugeja ja tuoda siihen uusia ominaisuuksia kuten kolmannen persoonan kuvakulman sekä jopa VR-tuen.

Cyberpunk 2077 Roadmap
Tältä näyttää Cyberpunk 2077 -pelin tulevaisuus.

Arvostelimme pelin myös hiljattain Errorissa ja siinä todettiin pelin maailma mukaansatempaavaksi, mutta keskeneräiseksi.

Cyberpunk 2077 -peli on parhaillaan saatavilla , Playstation 4, ja S sekä Xbox One -konsoleille, PC:lle ja -pelipalvelussa. Pelin virallinen uuden sukupolven konsolien versio ilmestynee myöhemmin tänä vuonna.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.