Cyberpunk 2077 -peli sai vihdoin lentävät autot uuden modin myötä – katso video Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 -peli sai vihdoin lentävät autot uuden modin myötä – katso video

Cyberpunk 2077 Let There be Flight

Ilmestyessään loppuvuodesta 2020 kovasti odotetusta -pelistä puuttui monia asioita, joita oli luvattu. Yksi näistä oli lentävät autot, joita pelissä kyllä nähdään mutta niitä ei valitettavasti pääse ohjastamaan, mutta nyt pääsee.

Peliin on nimittäin julkaistu uusi modi nimeltään Let There be Flight, joka mahdollistaa lentävillä autoilla ajamisen. Autoissa on kääntyvät rengasmoottorit, Blade Runner -henkiset äänet sekä täysin mukautetun ohjauksen.

Tämä ei suinkaan ole ensimmäinen kerta kun kovasti keskenkeräistä peliä on paranneltu modaajien toimesta. Viime vuoden lopulla pelin olemassa ollut metrojärjestelmä tehtiin valmiiksi modaajien toimesta.

Pelin kuumeisesti odotettua ensimmäistä lisäosaa ollaan julkaisemassa alustavasti ennen tämän vuoden loppua. Nähtäväksi jäänee mitä tuleva lisäosa sisältää.

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.

Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia

Battlefield

Jos olet yrittänyt päästä :n avoimeen beetaan :llä, olet ehkä törmännyt viestiin ”Secure Boot ei ole päällä”. Et ole yksin. vaatii pelaajia ottamaan Secure Boot -asetuksen käyttöön, mikä tarkoittaa, että pelaajien on hypättävä BIOSiin, tietokoneen syvään takahuoneeseen ja säädettävä siellä useampia teknisiä asetuksia.

Secure Boot on turvatoimi, joka varmistaa, että tietokone käynnistyy vain luotettavalla ohjelmistolla. Tämä on osa isoa taistelua huijaamista vastaan, joka on moninpeleissä jatkuva riesa. Lisäksi pelissä vaaditaan TPM 2.0 -tuki, joka on laitteistopohjainen turvamekanismi, varmistaen, ettei käynnistysprosessia ole manipuloitu.

Vaikka EA on julkaissut ohjeet, joiden avulla säätö onnistuu, se vaatii silti teknistä itsevarmuutta ja ymmärrystä asioista kuten GPT- ja MBR-levytyypit, jotka eivät välttämättä ole tuttuja kaikille pelaajille. Jos Secure Bootia ei pysty kytkemään päälle, ohjeistetaan ottamaan yhteyttä tietokoneen valmistajaan, mikä voi kuulostaa jo aika pelottavalta.

Ja tämä ei ole vain Battlefieldin ongelma, on juuri ilmoittanut, että myös tuleva edellyttää Secure Bootin ja TPM 2.0:n käyttöä PC-versiossa. Eli tämä tekninen kipukohta on tulossa yhä yleisemmäksi, kun pelitalot taistelevat huijareita vastaan.

Joten, PC-pelaajat, varautukaa kaivamaan BIOS-määritykset esiin, jos haluatte pelata näitä suuria räiskintäpelejä. Turvallisuus on toki tärkeää, mutta jos BIOSin avaaminen kuulostaa siltä kuin tietokoneesta pitäisi puhua toisella kielellä, saatatte olla aika monen mutkan takana ennen kuin pääsette pelaamaan.