Cyberpunk 2077 -pelin hahmoja ja näiden tyylejä esitellään uusilla kuvilla Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 -pelin hahmoja ja näiden tyylejä esitellään uusilla kuvilla

Cyberpunk 2077

Kovasti odotettu ja E3-messuilla arvostusta jo niittänyt tulevaisuusräiskintä on saanut uusia konseptitaidekuvia, joilla esitellään tulevan pelin hahmoja ja näiden tyylejä.

Ensimmäisen tyyleistä esillä on Kitsch, joka on aikahyppy kultaiseen unholaan. Räikeää, rohkeaa ja tietenkin halpaa!

Seuraavana vuorossa on Neomilitarism, joka ammentaa maailmanlaajuisesta konfliktista ja valtaa tavoittelevista yrityksistä. Kylmää, terävää ja modernia.

Neokitsch on puolestaan upporikkaiden ja turhamaisimpien valinta. Se yhdistetään yleisesti Night Cityn vauraimpaan eliittiin – niihin joilla on varaa mitä tahansa.

Viimeisenä tyyleistä esillä on Entropism, jossa välttämättömyys ajaa tyylin edelle. Erityisesti köyhyys ja teknologianvastaisuus ajaa tähän tyyliin.

Pelin kehittäjä CD Project Red yllätti viime viikolla paljastamalla pelissä suurta roolia näyttelevän Keanu Reevesin.

Cyberpunk 2077 ilmestyy huhtikuun 16. päivä 2020 Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle Steamin kautta.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.

Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan

Balatron vanavedessä syntynyt peligenre ei näytä olevan vielä valmis hautautumaan pelihistoriaan. on kerännyt yli miljoona latausta – ja -laitteilla sekä Steamissa. Saavutus on jälleen yksi osoitus siitä, että korttipakkojen, roguelike-elementtien ja uhkapelihenkisen numeroiden pyörittelyn yhdistelmä kiinnostaa pelaajia.

Dice of Kalma ottaa vaikutteita erityisesti Balatrosta, mutta korttien sijaan pöydälle heitetään noppia. Pelaajan tehtävänä on muodostaa nopista pokerikäsiä ja kasvattaa pistemääriä kierros kierrokselta. Vastassa on suomalainen kuolemanjumala Kalma, jonka kanssa käydään hieman tavallista erikoisempaa kamppailua sielusta.

Pelissä on genrelle tuttuun tapaan erilaisia bonuksia ja muokkaimia, joita voi hankkia esimerkiksi pääkalloilla. Ne voivat vahvistaa tietynlaisia pokerikäsiä tai antaa muita etuja seuraaville kierroksille. Mukana on myös hieman aavemainen retrohenkinen ulkoasu, joten tunnelma ei jää aivan pelkkien numeroiden laskemiseksi.

Miljoonan latauksen rajapyykki kertoo samalla, että Balatron aloittama pelityyli kiinnostaa edelleen myös mobiilissa. Samalla lajityypin suosion kasvaessa kilpailu alkaa väistämättä kiristyä. Dice of Kalman kaltaiset pelit kuitenkin osoittavat, että tutulle kaavalle voi löytyä vielä uusia, varsin suomalaisiakin tapoja heittää kapuloita rattaisiin.