Cyberpunk 2077 -pelin kehittäjä ja sijoittavat päätyivät sovintoon oikeudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 -pelin kehittäjä ja sijoittavat päätyivät sovintoon oikeudessa

Cyberpunk 2077

-pelin kehittäjä on päätynyt sopimusneuvotteluihin sijoittajien kanssa. Sijoittajat nostivat kehittäjää vastaan ryhmäkanteen pelin viivästymisien ja epäonnistuneen julkaisun vuoksi.

Sittemmin kanteet on yhdistetty ja niiden tiimoilta on päästy sopimusneuvotteluihin. Mikäli sopimukseen päästään saadaan myös oikeusjuttu taputeltua.

Cyberpunk 2077 -pelin uuden sukupolven konsoliversio viivästettiin aiemmin tänä vuonna ilmestymään alkuvuodesta 2022. Päivitys tulee olemaan ilmainen niille, jotka omistavat pelin aiemmalle konsoliversiolle. Syynä viivästykselle oli tarvittava lisäaika viimeistelylle.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja :llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja One -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja Xbox Series X|S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.

Xbox Game Pass tuo syyskuuhun toimintaa, tappelua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass tuo syyskuuhun toimintaa, tappelua ja selviytymistä

Xbox Game Pass

Xbox Game Passin syyskuun ensimmäinen peliaalto on julkistettu, ja tarjolla on jälleen varsin mukava kattaus uutta pelattavaa. Suurin nimi on epäilemättä vuoden 2020 , joka saapuu palveluun 8. syyskuuta , konsoleille ja pilvipelaamiseen.

Syyskuun aikana Game Passiin liittyvät myös , sekä keskiaikainen roguelike-pakettipeli The Royal Writ. Taistelupelien ystäville luvassa on 10. syyskuuta Virtua Fighter 5 R.E.V.O. World Stage, joka tarjoaa yksinpeliseikkailun ohella tuttua vauhdikasta moninpeliä.

Syyskuun 15. päivänä palveluun saapuu . Jagexin selviytymiseen, rakenteluun ja yhteistyöpelaamiseen keskittyvä peli on jo ehtinyt myydä yli miljoona kappaletta Early Access -julkaisunsa aikana. Mukana on siis varsin lupaava lisä Game Passin valikoimaan.

Mutta kuten Game Passissa yleensä, jotain myös lähtee. Syyskuun 15. päivänä palvelusta poistuvat muun muassa , , , , ja Train Sim World 5. Jos jokin näistä on vielä pelaamatta, kannattaa siis suunnata pelikirjastoon ennen kuin ovet sulkeutuvat.