Dead by Daylightin uusi päivitys kurittaa selviytyjiä Kommentit pois päältä artikkelissa Dead by Daylightin uusi päivitys kurittaa selviytyjiä

Viiden pelaajan epäsymmetrinen kauhupeli Dead by Daylight sai uuden päivityksen tiistaina. Bugien ja karttakorjausten lisäksi päivitys tekee selviytyjien elämästä jatkossa hankalampaa.

Dead by Daylightin selviytyjien tavoitteena on korjata viisi kartalle ilmestyvää generaattoria, joilla avataan pakoreitti vapauteen. Uusi päivitys hidastaa generaattoreiden korjaamista merkittävästi. Esimerkiksi useamman selviytyjän korjatessa samaa generaattoria, korjaustahti hidastuu 15 prosenttia selviytyjää kohti. Aiemmin korjaaminen hidastui kymmenellä prosentilla. Lisäksi “Skill Checkit” eli korjatessa ilmestyvät reaktiopohjaiset Quick Time Eventit antavat kahden prosentin sijaan nyt vain prosentin ylimääräistä korjausedistystä.

Dead by Daylightin uusi patchi
Generaattoreiden korjaaminen on jatkossa hitaampaa.


Lisäksi karttaryhmissä Coldwind Farm, MacMillan Estate, Autohaven Wreckers ja Backwater Swamp vähennettiin useiden alueiden ja reittien turvallisuutta. Lista kaikista päivityksen tuomista muutoksista löytyy täältä.

Assassin’s Creed Shadows saa Attack on Titan -yhteistyön Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows saa Attack on Titan -yhteistyön

Ubisoft yllättää Assassin’s Creed Shadows -pelaajat uudella crossoverilla, jossa animehitti Attack on Titan sekoittuu historialliseen varjomaailmaan. Uusi tarinatehtävä julkaistaan 25. marraskuuta, ja se on täysin ilmainen, mutta vain kuukauden ajan, eli 22. joulukuuta mennessä se kannattaa kokea ennen kuin varjot katoavat.

Tehtävä kestää noin 15 minuuttia ja tarjoaa perinteisen Assassin’s Creed -elämyksen ripauksella titanien tuomaa jännitystä. Lisäksi pelaajat voivat halutessaan hankkia maksullisia kosmeettisia lisäosia, joilla varustaa pelin hahmoja anime-teemalla.

Attack on Titan on Shadowsin toinen suuri crossover Dead by Daylightin jälkeen. Ubisoft on luvannut jatkaa pelin tukemista uusilla ilmaisilla päivityksillä myös vuonna 2026, ja viimeisin päivitys toi peliin muun muassa Critical Role -ääninäyttelijä Robbie Daymondin hahmon sekä fanien rakastaman lemmikkikissan.

Assassin’s Creed Shadows on myös osa Amazonin Black Friday -tarjouksia, ja peli on puoleen hintaan, mikä tekee crossoverin kokeilemisesta houkuttelevampaa. Ubisoftin mukaan Shadows on kerännyt yli 5 miljoonaa pelaajaa, joten se on yhä suosittu valinta historiallisen toiminnan ystäville.

Jos siis haluat hyppiä muureja pitkin titanien varjossa ja samalla napata uuden tehtävän ilmaiseksi, nyt on aika tarttua tilaisuuteen ennen kuin aikaraja umpeutuu.

Dead by Daylight -pelaajat turvautuivat Overwatchin tekijöihin bugien takia Kommentit pois päältä artikkelissa Dead by Daylight -pelaajat turvautuivat Overwatchin tekijöihin bugien takia

Dead By Daylight

Dead by Daylightin viimeisimmän päivityksen jälkeen pelaajat joutuivat pohtimaan, kuinka pahojen bugien kanssa pitäisi elää, kunnes he tekivät jotain yllättävää, kääntyivät Overwatchin kehittäjä Blizzardin puoleen avun toivossa. Miksi juuri Blizzard? Se jää mysteeriksi, mutta fanit jättivät Overwatchin somekanavat täyteen pyyntöjä korjata bugit, erityisesti The Clown -hahmon yliampuva nopeus ja monien Survivor-perkkiensä ongelmat.

Behaviour Interactive, Dead by Daylightin tekijä, otti vihdoin tilanteen haltuun. He poistoivat väliaikaisesti käytöstä ongelmalliset perkkiominaisuudet kuten Streetwise, Blood Rush ja Last Stand, ja lupaavat julkaista useita korjauspäivityksiä lähiviikkoina. Pienemmät säädöt tulevat jo tänään, ja isommat korjaukset seuraavalla viikolla.

Yhteisö on helpottunut, mutta kritiikkiä on myös siitä, että Behaviourin kommunikaatio on ollut hidasta ja epäselvää. Kehittäjät kertovat nyt uudistavansa toimintatapojaan, jotta vastaavanlaiset bugihässäkät saadaan jatkossa hoidettua nopeammin ja paremmin.

Dead by Daylight juhlisti hiljattain yhdeksän vuoden taivaltaan ja on tuonut pelin maailmaan muun muassa Five Nights at Freddy’s -sisältöä sekä The Walking Dead -hahmoja. Uusia hahmoja ja päivityksiä on myös luvassa syksyllä, joten peli pysyy edelleen aktiivisena.