Dead Spacen isäntä heittää ohjaajanhatun naulaan Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Spacen isäntä heittää ohjaajanhatun naulaan

Dead Space

Pelikonkari Glen Schofield, mies legendaarisen Dead Spacen ja vähemmän legendaarisen The Callisto Protocolin takana, saattaa olla ohjannut viimeisen pelinsä. Schofield kertoo LinkedInissä, että uusi, kunnianhimoinen kauhupeliprojekti jäi rahoituksetta ja samalla koko kehitystiimi jäi tyhjän päälle.

Schofield työsti kahdeksan kuukauden ajan uutta kauhualagenreä, jonka tarkoituksena oli tarjota pelaajille jotakin aivan muuta kuin perinteistä säikyttelyä. Prototyyppi saatiin valmiiksi, ja noin 15,5 miljoonan euron budjetille haettiin rahoitusta. Kiinnostusta kyllä riitti, mutta sijoittajat ehdottivat budjetin puolittamista ja lopulta vain 2–4,5 miljoonan euron rahoituksia tarjottiin.

Tällaisia ideoita ei kannata tehdä halvalla. – Schofield totesi, ja veti liinan koko projektin yltä.

Nyt koko tiimi, mukaan lukien hänen oma tyttärensä Nicole, etsii uusia töitä pelialalta. Nicole työskenteli aiemmin The Callisto Protocolissa ympäristötaiteilijana.

Päätös vetäytyä ei ollut helppo, mutta se kertoo pelialan karusta nykytilasta. AAA-pelit, eli jättibudjetin pelit ovat tauolla, ja koko ala tuntuu olevan epätasapainossa. Kun edes Doom-luoja John Romeron uusi räiskintäprojekti jää ilman rahoitusta, on pienempi tekijä helisemässä.

Ehkä olen ohjannut viimeisen pelini. Mutta olen yhä täällä, maalaan, kirjoitan tarinoita ja kannustan alaa eteenpäin. Kiitos, että pelasitte pelejäni. – Schofield kirjoitti.

Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä

Ubisoft Bordeaux’n hiljainen LinkedIn-päivitys on saanut Assassin’s Creed -fanit liikkeelle. Studion juniori-3D-mallintaja on merkinnyt työskentelevänsä lokakuusta 2025 alkaen julkaisemattoman projektin parissa ja se on riittänyt käynnistämään uudelleen huhumyllyn AC1-remakesta.

Varmoja faktoja ei profiilin perusteella saada, mutta palaset sopivat yhteen yllättävän hyvin. Bordeaux on jo pitkään ollut yksi Assassin’s Creed -sarjan tukijaloista. Studio viimeisteli Mirage-pelin sekä Valley of Memory -lisäsisällöt, jotka keräsivät yhdessä jo 10 miljoonaa pelaajaa vuonna 2025.

Huhuttu projektinimi ”Stardust” on pyörinyt vuodoissa jo pitkään, ja sisäpiirilähteiden mukaan se olisi nimenomaan ensimmäisen Assassin’s Creedin moderni uusversio. Ubisoft ei ole vahvistanut mitään, mutta aikataulut tuntuvat istuvan. Stardustin odotetaan ilmestyvän Black Flag -remaken jälkeen, jonka julkaisun kerrotaan osuvan ennen maaliskuun 2026 loppua.

Jos nämä tiedonmuruset pitävät paikkansa, Bordeaux’n lokakuussa käynnistynyt kehitystyö olisi looginen askel kohti vuoden 2027 julkaisua. Toistaiseksi kaikki on kuitenkin virallisesti vain spekulaatiota, mutta Assassin’s Creedin alkulähteille palaava remake olisi eittämättä yksi sarjan toivotuimmista projekteista.

Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen Kommentit pois päältä artikkelissa Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen

Baldur's Gate 3

Pelialan kuuma peruna, generatiivinen tekoäly, nousi jälleen otsikoihin ja tällä kertaa Baldur’s Gate 3:n julkaisujohtaja Michael Douse ei peitellyt mielipidettään. X:ssä julkaisemassaan kannanotossa Douse ampuu suoraan ja kovaa: hänen mukaansa niin kutsutut AI-taiteilijat eivät ole kapinallisia visionäärejä, vaan ihmisiä, joiden ideat ovat LinkedIn- kopio-liitä tyyliä ilman mitään uutta.

Douse vertasi tekoälyhypettä satavuotiaisiin älyllisiin oivalluksiin ja totesi, että jos joku intoilisi vasarasta samalla energialla, hänet lähetettäisiin hoitokotiin. Larian Studios ei käytä generatiivista tekoälyä pelikehityksessään, ja Dousen kommenteista päätellen linja tuskin muuttuu lähiaikoina.

Kannanotto erottuu jyrkkyydellään pelialan muuten huomattavasti varovaisemmasta keskustelusta. Esimerkiksi Helldivers 2:n kehittäjän Arrowheadin toimitusjohtaja Shams Jorjani etsii teknologian käytöstä kultaisen keskitien, ja PUBG:n luoja Brendan Greene kertoo hyödyntävänsä tekoälyä harkiten tuotantoprosessissaan. Hideo Kojima taas näkee tekoälyn ystävänä, jolle voi delegoida pitkäveteiset työvaiheet.

Samaan aikaan monet suuret studiot kuten EA, ovat raportoidusti ottaneet tekoälysovelluksia käyttöön niin luovissa tehtävissä kuin johtamisessa. Toisaalla Arc Raiders ja Black Ops 7 ovat saaneet osakseen kritiikkiä epäillyistä tekoälyavusteisista sisällöistään.

Keskustelun taustalla kytee edelleen suuri kysymys, kuka omistaa tekoälymallien koulutuksessa käytetyn alkuperäisen taiteen, ja millä ehdoin sitä saa hyödyntää? Dousen mukaan vastaus on selvä, Larian pitää ihmisluovuuden etusijalla, eivätkä tekoälymallit saa heiltä vihreää valoa toistaiseksi lainkaan.