Demonilahtaaja vauhdissa – arvostelussa kotimainen Letifer Kommentit pois päältä artikkelissa Demonilahtaaja vauhdissa – arvostelussa kotimainen Letifer

on toimintatäyteinen peli, jossa yhdistyvät twin-stick-ampuminen, roguelite-elementit ja survivors-tyylinen pelattavuus. Pelissä astut puolidemonin Letiferin rooliin ja taistelet demonien uhkaa vastaan suorittaen brutaaleja rituaaleja ja kehittäen hahmoasi. Pelaaja voi päivittää aseita, taitoja ja dronen ominaisuuksia sekä kohdata voimakkaita vihollisia matkalla kohti demonikuningas Raumin kukistamista Letifer, jonka on kehittänyt suomalainen peliyhtiö , julkaistiin Early Accessiin 17. huhtikuuta 2025

Pelin ensituntumat olivat erittäin positiiviset. Pelissä liikkuminen ja taistelu tuntuivat todella sujuvilta, eikä vastaan tullut ongelmia. Pelasin hiirellä ja näppäimistöllä, ja tähtäys oli helppoa, olipa kyse manuaalisesta tai automaattisesta tähtäyksestä. Pelin mekaniikat olivat helppoja omaksua, sillä ne esitellään asteittain pelatessa, jolloin mitään ei jää epäselväksi. Erityisesti päämaja, jossa oleskellaan turvassa demoneilta, on todella miellyttävä. Siellä on helppo liikkua ja tärkeimmät toiminnot ovat kätevästi saatavilla heti rituaalista palattua. Pelikokemus vastasi ja ylitti odotukset: olen pitkään kaivannut tämän tyylistä peliä, ja Letifer on todellinen helmi suomalaisten pelintekijöiden työstä. Bugeja ei tullut vastaan kertaakaan.

Pelissä pääasialliset toiminnot keskittyvät rituaalien suorittamiseen, taitojen kehittämiseen ja dronen (ABR-X9) ominaisuuksien parantamiseen. Vaikka tällä hetkellä vain ensimmäistä pistoolia voi päivittää, aseiden ja varusteiden kehittäminen on keskeinen osa peliä. Materiaaleja voi kerätä tappamalla demoneja rituaaleista tai käyttämällä dronen keräämiä resursseja. Kivestä kerätään pääasiassa drone-päivityksiä, mutta myös aseiden ja effigyjen kehittäminen vaatii niitä. Pelin tarina kertoo Letiferistä, puolidemonista, jonka isä Raum, demonikuningas, on tappanut hänen äitinsä. Tavoitteena on pysäyttää Raum ja estää demoneita tuhoamasta ihmiskuntaa, sen eteen täytyy suorittaa rituaaleja ja kohdata vahvoja vihollisia. Ensimmäiselleä läpäisykerralla rituaalit tuottavat punaisia orbeja, joita käytetään aseiden ja uusien biomien avaamiseen.

Pelissä on sopivasti haastetta, erityisesti sivurituaalien ja demonien osalta. Erilaiset aseet ja taidot antavat mahdollisuuden sopeuttaa pelityyliä sen mukaan, minkälaista vastusta on vastassa. Aluksi rituaalit tuntuivat haastavilta, mutta kun oppi tuntemaan taidot ja demonien hyökkäykset, eteneminen alkoi sujua nopeammin. Ainoa suuri haaste itselle oli Letiferin äidin päärituaali, joka vaati useamman yrityksen, mutta se teki pelistä entistäkin palkitsevamman.

Pelissä on upea pikselityyli, joka viehättää heti. Hahmot ja animaatiot ovat erittäin hienosti toteutettuja ja sopivat täydellisesti peliin. Erityisesti demonit, jotka hyökkäävät rituaalien aikana, on suunniteltu todella vaikuttavasti. Grafiikat luovat yhtenäisen ja upean visuaalisen kokonaisuuden, ja eri biomit erottuvat selkeästi toisistaan. Alueet on suunniteltu hienosti ja niistä huokuu oikea tunnelma, joka tukee pelin tyyliä. Animaatiot, erityisesti hyökkäykset, erottuvat hyvin, vaikka pelissä onkin paljon lentäviä projektiileja ja tulitaistelua.

Pelissä on loistavat äänitehosteet ja musiikit, jotka luovat oikean tunnelman rituaalien ja taisteluiden aikana. Äänet on tarkasti kohdistettu tilanteisiin ja esineisiin, mikä lisää pelikokemuksen immersiota. Musiikki tuo lisäsyvyyttä peliin ja sopii täydellisesti pelin teemaan.

Letifer on todella lupaava peli, joka tarjoaa paljon viihdyttävää sisältöä jo Early Access -vaiheessa. Pelissä on hyvin toteutettu haaste, upea visuaalinen ilme ja tunnelmallinen musiikki. Vaikka peli on vielä kehitysvaiheessa, se tarjoaa jo nyt loistavaa pelattavuutta ja on ehdottomasti suositeltavaa kaikille. 4 euron hinta on erittäin kohtuullinen, ja samalla voi tukea suomalaisia pelintekijöitä. Odotan innolla, mitä lisää peliin tuodaan tulevaisuudessa!

arvostelu: Nova Kallio

9 / 10
Plussat + Pikseligrafiikat + Pelattavuus + Animaatiot

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.

Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.