DocPoint – dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä Helsinkiä tammikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa DocPoint – dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä Helsinkiä tammikuussa

DocPoint – Helsingin dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä tammikuuta tuomalla paikalle dokumenttielokuvan mestarin Mark Cousinsin.

Vuoden 2024 festivaalin ohjelmisto paljastetaan 11.1.2024, mutta jo nyt tiedetään, että Cousins esiintyy Masterclass-tilaisuudessa 31.1. Savoy-teatterissa. Lisäksi Anu Kuivalainen palkitaan Aho & Soldan -elämäntyöpalkinnolla, ja hänen tuotantonsa on esillä festivaalilla.

Mark Cousins, BAFTA-palkittu dokumentaristi ja Elokuvan tarina -dokumenttisarjan luoja, vierailee DocPoint-festivaalilla 31.1. Masterclass-tilaisuudessa. Cousinsin kuuluisimpia elokokuvia nähdään myös festivaalin ohjelmistossa. DocPointin ohjelmajohtaja Inka Achté kuvailee Cousinsia dokumenttielokuvan moniottelijaksi ja onnelliseksi saadessaan hänet festivaalille.

Anu Kuivalainen palkitaan festivaalilla Aho & Soldan -elämäntyöpalkinnolla. Kuivalainen, Jussi-palkittu dokumenttielokuvaohjaaja, kommentoi palkintoa kannustimena taistellessaan uusien projektien puolesta tiukkenevassa dokumenttielokuvan tekemisen maailmassa. DocPointin Aho & Soldan -palkinto on jaettu vuodesta 2002 alkaen suomalaisille dokumenttielokuvataiteilijoille.

Festivaalin koko ohjelmisto julkaistaan 11.1.2023, ja liput tulevat myyntiin samana päivänä. Masterclass-liput ja sarjakortit ovat jo saatavilla. Lisäksi festivaalin Industry-akkreditointi on avoinna elokuva-alan ammattilaisille.

Lisätietoa: Docpoint.fi

The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past

Melkein kymmenen vuotta vanha ei näytä suostuvan eläköitymään. ilmoitti yllättäen, että peli saa vuonna 2027 täysin uuden kolmannen lisäosan nimeltä .

Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan :lle, 5:lle ja Series X|S:lle.

Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös , jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.

The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.

The Expanse -pelin päähenkilöt äänitetään uusiksi beetapalautteen vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa The Expanse -pelin päähenkilöt äänitetään uusiksi beetapalautteen vuoksi

-pelin kehittäjä on päättänyt vaihtaa pelin miespäähenkilön sekä hänen kaksoisveljensä J:n ääninäyttelijät. Syynä on fanien melko äänekäs palaute siitä, että hahmojen suoritukset tuntuivat liian vaisuilta ja ilmeettömiltä.

Studion mukaan alkuperäiset näyttelijät tekivät hyvää työtä, mutta lopputulos ei ollut tarpeeksi tunteikas tai elävä siihen suuntaan, jota kehittäjät tavoittelivat. Päätös on melko poikkeuksellinen, sillä harvoin peli vaihtaa näyttelijöitä enää siinä vaiheessa, kun pelaajat ovat jo päässeet testaamaan peliä beetaversiossa.

Hiljattain järjestetty beta herätti muutenkin ristiriitaisia reaktioita. Pelaajat kommentoivat muun muassa pelin tunnelmaa, pelattavuutta ja erilaisia elämänlaatua parantavia ominaisuuksia. Owlcat vakuuttaa kuitenkin ottaneensa palautteen tosissaan, ja koska peli julkaistaan vasta vuonna 2027, aikaa hienosäätöön vielä löytyy.

Pelimaailmassa vastaavia tapauksia on nähty ennenkin. vaihtoi aikanaan Ghost-hahmon äänen Peter Dinklagesta Nolan Northiin fanien kritiikin jälkeen. Myös ja ehtivät pyörtää näyttelijävaihdoksiaan viime hetkellä palauteryöpyn vuoksi. Näyttää siis siltä, että pelaajien korvat ovat nykyään lähes yhtä tarkkoja kuin heidän grafiikka-asetuksensa.