DocPoint – dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä Helsinkiä tammikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa DocPoint – dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä Helsinkiä tammikuussa

DocPoint – Helsingin dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä tammikuuta tuomalla paikalle dokumenttielokuvan mestarin Mark Cousinsin.

Vuoden 2024 festivaalin ohjelmisto paljastetaan 11.1.2024, mutta jo nyt tiedetään, että Cousins esiintyy Masterclass-tilaisuudessa 31.1. Savoy-teatterissa. Lisäksi Anu Kuivalainen palkitaan Aho & Soldan -elämäntyöpalkinnolla, ja hänen tuotantonsa on esillä festivaalilla.

Mark Cousins, BAFTA-palkittu dokumentaristi ja Elokuvan tarina -dokumenttisarjan luoja, vierailee DocPoint-festivaalilla 31.1. Masterclass-tilaisuudessa. Cousinsin kuuluisimpia elokokuvia nähdään myös festivaalin ohjelmistossa. DocPointin ohjelmajohtaja Inka Achté kuvailee Cousinsia dokumenttielokuvan moniottelijaksi ja onnelliseksi saadessaan hänet festivaalille.

Anu Kuivalainen palkitaan festivaalilla Aho & Soldan -elämäntyöpalkinnolla. Kuivalainen, Jussi-palkittu dokumenttielokuvaohjaaja, kommentoi palkintoa kannustimena taistellessaan uusien projektien puolesta tiukkenevassa dokumenttielokuvan tekemisen maailmassa. DocPointin Aho & Soldan -palkinto on jaettu vuodesta 2002 alkaen suomalaisille dokumenttielokuvataiteilijoille.

Festivaalin koko ohjelmisto julkaistaan 11.1.2023, ja liput tulevat myyntiin samana päivänä. Masterclass-liput ja sarjakortit ovat jo saatavilla. Lisäksi festivaalin Industry-akkreditointi on avoinna elokuva-alan ammattilaisille.

Lisätietoa: Docpoint.fi

Remedy teki suomalaisen pelihistorian kunniaksi jotain näyttävää New Yorkissa Kommentit pois päältä artikkelissa Remedy teki suomalaisen pelihistorian kunniaksi jotain näyttävää New Yorkissa

Remedyn uusi sai julkaisunsa kunniaksi näyttävän näkyvyyden New Yorkissa. Torstai-iltana 24. syyskuuta pelin visuaalinen maailma heijastettiin Manhattanin tunnettuun AT&T Long Lines Buildingiin, joka toimi aikoinaan inspiraationa Controlin mystiselle Oldest Houselle.

Rakennus sai illan aikana uudenlaisen ilmeen, kun sen pintaan heijastettiin Resonantin maailmaan liittyviä visuaaleja. Tempaus liittyy pelin tarinaan, jossa Oldest Housen seitsemän vuotta kestänyt eristys päättyy ja pelin vihollisina tutut Hiss ja Mold pääsevät leviämään Manhattanille.

Control Resonantissa pelaajat jättävät ensimmäistä kertaa Oldest Housen taakseen ja suuntaavat kieroutuneeseen Manhattaniin. Remedyn mukaan kaupungin siluettiin tehty tempaus toimii kunnianosoituksena paikalle, joka inspiroi koko pelisarjan yhtä tunnetuinta rakennusta.

Pelkkään yhteen rakennukseen show ei kuitenkaan jäänyt. Illan aikana Resonantin visuaaleja heijastettiin myös muualle Manhattanille, ja 33 Thomas Streetin ympäristössä nähtiin pelin vihollisryhmiä esitteleviä mainoksia. Jos New Yorkissa joku siis ihmetteli torstaina, miksi kaupunki näytti yhtäkkiä hieman tavallista oudommalta, syy saattoi löytyä suomalaisesta pelistudiosta.

78-vuotias isoäiti teki Guinnessin ennätyksen Fortnite-striimaajana Kommentit pois päältä artikkelissa 78-vuotias isoäiti teki Guinnessin ennätyksen Fortnite-striimaajana

Fortniten pelaaminen ei selvästikään ole vain nuorten hommaa. Skotlantilainen 78-vuotias Cath Bowie on nimittäin päässyt Guinnessin ennätystenkirjaan vanhimpana naispuolisena -striimaajana. Pelin parissa hän saattaa viettää jopa kuusi tuntia päivässä.

Bowie tunnetaan verkossa nimellä ”grumpygran1948”, ja hänen -kanavallaan on yli 24 000 seuraajaa. Hän kertoo kiinnostuneensa Fortnitesta vuonna 2017 nähtyään lapsenlapsensa pelaavan sitä. Peli vei mennessään, eikä innostus ole vuosien aikana hiipunut.

Vaikka Bowie on kokeillut muitakin pelejä, Fortnite on pysynyt suosikkina. Hän kertoo kutsuvansa itseään mieluummin ”Fortniteriksi” kuin pelaajaksi. Twitch-profiilissaan hän kuvailee itseään juttelevaksi, ystävälliseksi ja ”ei koskaan toksiseksi” pelaajaksi. Myös nimimerkki syntyi lapsenlapsen ehdotuksesta, vaikka ”grumpy” eli äreä ei kuulemma kuvaa isoäitiä kovin hyvin.

Bowie on mukana syyskuussa julkaistussa Gamer’s Edition 2027 -kirjassa. Samassa kirjassa esitellään myös pelimaailman nuorempaa ennätyshistoriaa, sillä 10-vuotias Max Baker on saanut tunnustuksen nuorimpana videopelien kehittäjänä. Hän teki oman Gravity Parkour 2.0 -pelinsä vain neljässä tunnissa.

Bowie haluaa näyttää omalla esimerkillään, ettei pelaamiselle ole yläikärajaa. Hänen tapauksessaan ennätys onkin ehkä vain sivutuote. Tärkeintä on ollut se, että Fortnite on tarjonnut hauskaa tekemistä vuodesta toiseen.

Lähde: ABC News