DocPoint – dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä Helsinkiä tammikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa DocPoint – dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä Helsinkiä tammikuussa

DocPoint – Helsingin dokumenttielokuvafestivaali lämmittää pakkasen täyteistä tammikuuta tuomalla paikalle dokumenttielokuvan mestarin Mark Cousinsin.

Vuoden 2024 festivaalin ohjelmisto paljastetaan 11.1.2024, mutta jo nyt tiedetään, että Cousins esiintyy Masterclass-tilaisuudessa 31.1. Savoy-teatterissa. Lisäksi Anu Kuivalainen palkitaan Aho & Soldan -elämäntyöpalkinnolla, ja hänen tuotantonsa on esillä festivaalilla.

Mark Cousins, BAFTA-palkittu dokumentaristi ja Elokuvan tarina -dokumenttisarjan luoja, vierailee DocPoint-festivaalilla 31.1. Masterclass-tilaisuudessa. Cousinsin kuuluisimpia elokokuvia nähdään myös festivaalin ohjelmistossa. DocPointin ohjelmajohtaja Inka Achté kuvailee Cousinsia dokumenttielokuvan moniottelijaksi ja onnelliseksi saadessaan hänet festivaalille.

Anu Kuivalainen palkitaan festivaalilla Aho & Soldan -elämäntyöpalkinnolla. Kuivalainen, Jussi-palkittu dokumenttielokuvaohjaaja, kommentoi palkintoa kannustimena taistellessaan uusien projektien puolesta tiukkenevassa dokumenttielokuvan tekemisen maailmassa. DocPointin Aho & Soldan -palkinto on jaettu vuodesta 2002 alkaen suomalaisille dokumenttielokuvataiteilijoille.

Festivaalin koko ohjelmisto julkaistaan 11.1.2023, ja liput tulevat myyntiin samana päivänä. Masterclass-liput ja sarjakortit ovat jo saatavilla. Lisäksi festivaalin Industry-akkreditointi on avoinna elokuva-alan ammattilaisille.

Lisätietoa: Docpoint.fi

Muovikitarat kaivetaan taas kaapista – Guitar Heron tekijöiden uusi peli julkaistaan Oulusta käsin Kommentit pois päältä artikkelissa Muovikitarat kaivetaan taas kaapista – Guitar Heron tekijöiden uusi peli julkaistaan Oulusta käsin

Parikymmentä vuotta sitten sai olohuoneet täyttymään muovikitaroista. Nyt sama idea tekee paluun, kun alkuperäisten Guitar Hero -pelien tekijöitä mukana oleva julkaistaan Steamissa 4. marraskuuta.

Kalifornialaisen Echo Foundry Interactiven pelin julkaisusta vastaa oululainen Bonus Stage Publishing.

Sound System tukee vanhoja Guitar Hero -kitaraohjaimia, mutta soittamaan pääsee myös tavallisella peliohjaimella tai näppäimistöllä. Aluksi mukana ovat kitara ja basso, myöhemmin myös laulu ja rummut. Samalla koneella voi pelata jopa kolme pelaajaa.

Mukana on myös työkalu omien nuottien tekemiseen, ja Early Access -vaiheessa peliin voi tuoda omaa musiikkia.

Peli julkaistaan ensin Early Accessina, jonka on tarkoitus kestää noin puoli vuotta. Valmiiseen versioon on luvassa myös verkkomoninpeli sekä Xbox- ja -versiot.

Jos kaapista löytyy edelleen se parikymmentä vuotta vanha muovikitara, sille saattaa siis pian löytyä jälleen käyttöä.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.