DOOM ja DOOM 2 -pelaajat yllätettiin uudella päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM ja DOOM 2 -pelaajat yllätettiin uudella päivityksellä

DOOM ja ovat saaneet uuden ja odottamattoman päivityksen, joka tuo mukanaan merkittävän parannuksen: moninpelimodit. Tämä uusi ominaisuus on nyt saatavilla kaikilla alustoilla, mukaan lukien Nintendo , mahdollistaen pelaajille omien modien luomisen ja käyttämisen. Modien avulla voidaan muuttaa esimerkiksi aseiden ulkonäköä tai lisätä uusia kenttiä. Lisäksi päivitys sisältää yleisiä bugikorjauksia ja parannuksia pelikokemuksen sujuvoittamiseksi.

Vuonna 1993 julkaistu mullisti FPS-genren ainutlaatuisella taistelullaan, grafiikoillaan ja yksityiskohdillaan, erityisesti gore-elementeissään. DOOM 2 jatkoi tätä perintöä ja vaikutus näkyy edelleen uudemmissa peleissä, kuten DOOM: Eternalissa ja tulevassa DOOM: The Dark Ages -pelissä, joka julkaistaan toukokuussa. Viime vuonna ja toivat markkinoille DOOM + DOOM 2 -paketin, joka sisälsi yksinpelimodien tuen. Moninpelissä oli aiemmin tarjolla vain perinteinen pelaaja vastaan pelaaja -kokemus uusilla yhteisön luomilla kartoilla. Nyt fanit voivat nauttia modatuista sisällöistä, jotka tuovat entistä enemmän vaihtelua pelikokemukseen.

Uudet ominaisuudet ja parannukset

On kuitenkin huomioitava, että modien toimimiseksi moninpelissä on tietyt vaatimukset, kuten valtuutus ja saman modin tilaaminen kaikille pelaajille. Uuden modituen lisäksi päivitys tuo mukanaan muita parannuksia, kuten katsojatilan, lisää pelaajavärejä ja paremman verkkokoodin. Myös tähtäimen, modien ja aseiden ongelmat on korjattu.

Päivityksen kohokohdat

Moninpelimodit

  • Pelin isännän on aktivoitava modi ennen moninpelivalikon avaamista.
  • Pelaajien on tilattava sama modi ennen liittymistä otteluun.
  • Suositellaan käyttämään huonekoodia modattuihin otteluihin liittymiseen.
  • Modien on oltava yhteensopivia Vanilla DOOM-, DeHackEd-, MBF21- tai BOOM-muotojen kanssa.

Yleiset parannukset

  • Punaiset ovet näytetään nyt punaisina automaattikartalla.
  • Korjattu useita yhteisön raportoimia kaatumisongelmia.
  • Parannettu tekstin luettavuutta modikuvauksissa aasialaisilla kielillä.
  • Intermission-näytön karttaliite poistettu vastaamaan alkuperäistä pelitapaa.

Moninpeli

  • Esineet voi nyt poimia kaikki pelaajat yhteistyötilassa.
  • Lisätty katsojatila pelaajien kuollessa ja odottaessa uudelleensyntymistä.
  • Nyt tarjolla enemmän kuin neljä pelaajaväriä.
  • Korjattu aseiden menettämiseen liittyvä ongelma yhteistyötilassa uudelleensyntymisen jälkeen.
  • Optimoitu verkkokoodia entistä paremmaksi.

Modit

  • Modien latausohjelma pystyy nyt käsittelemään yli 100 tilattua modia.

  • Modit toimivat nyt useiden käyttäjäprofiilien välillä.

Modikehittäjille :llä

  • Modien kuvakaappaukset, joissa on välilyöntejä tai erikoismerkkejä, latautuvat nyt oikein useimmissa tapauksissa.
  • MBF21- ja BOOM-mekaniikoita on parannettu yhteensopivuuden takaamiseksi.

Tämä päivitys tuo DOOMin ja DOOM 2:n moninpelin uudelle tasolle ja antaa pelaajille mahdollisuuden kokea pelit aivan uudella tavalla. Nyt fanit voivat yhdistää voimansa luodakseen entistä eeppisempiä taisteluita ja monipuolisempia pelikokemuksia.

Digitaalinen pakopaikka, joka ei yritä olla enempää kuin on – arvostelussa Tomodachi Life: Living The Dream Kommentit pois päältä artikkelissa Digitaalinen pakopaikka, joka ei yritä olla enempää kuin on – arvostelussa Tomodachi Life: Living The Dream

on huhtikuussa 2026 julkaistu sosiaalinen simulaattori, joka jatkaa kymmenen vuotta sitten 3DS-konsolilla nähdyn hittipelin jalanjäljissä. Kyseessä on Switchille ja 2:lle julkaistu teos, jossa pelaaja ottaa eräänlaisen ”jumalhahmon” roolin saarella. Toisin kuin esimerkiksi Animal Crossingissa, tässä pelissä et ohjaa yhtä hahmoa, vaan luot ja hallinnoit kokonaista -yhteisöä. Pelin ydin on seurata hahmojen arkea, ruokkia heitä, ratkoa heidän arkisia pulmiaan ja todistaa täysin absurdeja sosiaalisia tilanteita, jotka syntyvät hahmojen omista persoonallisuuksista. Se on uniikki yhdistelmä meemigeneraattoria, hiekkalaatikkopeliä ja surrealistista reality-sarjaa.

Tomodachi Life: Living the Dream, peli ei huuda huomiota, ei pakota pelaamaan tuntikausia eikä yritä vakuuttaa sinua syvällisyydellään. Sen sijaan se tarjoaa jotain paljon yksinkertaisempaa ja ehkä siksi myös yllättävän arvokasta.

Saari, jossa mikään ei ole oikeasti tärkeää

Peli alkaa tyhjältä saarelta. Ei tehtävälistoja, ei kiirettä, eikä panoksia. Sinä tuot saarelle ihmiset, Miit ja annat heidän elää. He syövät, riitelevät, ihastuvat, näkevät outoja unia ja pyytävät apua täysin arkisiin ongelmiin. Jossain vaiheessa huomaat vain seuraavasi heidän elämäänsä, kuin jonkinlaista absurdia reality-sarjaa. 

 Pienistä hetkistä syntyy merkitys

Suuriman osaa ajasta mitään erityistä ei tapahdu ja silti tapahtuu koko ajan. Yksi Mii kaatuu keskelle katua, toinen pohtii rakkauselämäänsä ja kolmas haluaa vain uuden hatun. Kuulostaa tylsältä, mutta käytännössä se on juuri päinvastaista. Pelin viehätys syntyy siitä, miten tavalliset tilanteet muuttuvat täysin oudoiksi ja usein ilman mitään syytä.

Se on kevyttä, välillä typerää ja yllättävänkin samaistuttavaa.

 Ihmissuhteet, jotka tuntuvat… oikeilta?

Yksi pelin suurimmista vahvuuksista on tapa, jolla se käsittelee ihmissuhteita. Vaikka kaikki on pinnalta katsottuna yksinkertaista, Miien väliset suhteet alkavat tuntua yllättävän merkityksellisiltä. Pelaaja voi vaikuttaa niihin enemmän kuin ennen, mutta lopputulos ei ole koskaan täysin hallinnassa. Ehkä juuri siksi ne tuntuvat aidoilta.

Peli ottaa myös selkeän askeleen nykyaikaan, jossa identiteettejä voi muokata vapaammin ja suhteet eivät ole enää rajattuja. Tämä ei tee tästä pelistä “syvällistä”, mutta tekee siitä inhimillisemmän.

 Rutiinia vai rauhaa?

Totuus on silti, että Tomodachi Life: Living the Dream on liian itseääntoistava peli. Samat ongelmat, samat pyynnöt, samat loopit. Sellainen peli, johon palaat hetkeksi joka päivä ilman stressiä tai pakkoa. Peliä suosittelen heille, jotka pitävät luovasta kaaoksesta , yllätyksellisestä huumorista ja kummallisten tarinoiden seuraamisesta , mutta miinuspuolena on se, että toisteisuus ja tiettyjen rakastettujen ominaisuuksien karsiminen voivat tehdä kokemuksesta pidemmän päälle ohuen.

: EA Lehto

omodachi Life: Living The Dream (Switch 1 / Switch 2)

8 / 10
Hyvää +Rentouttava +Absurdi huumori +Luovat työkalut +Elävä- ja söpö maailma Huonoa -Itseään toistava -Pinnallinen perhesimulaatio Yhteenveto Tomodachi Life: Living the Dream ei ole peli, joka jää historiaan suurena mestariteoksena. Mutta se voi olla peli, joka jää sinun arkeesi. Se on pieni digitaalinen paikka, jossa mikään ei ole kiireellistä, tärkeää tai vakavaa ja juuri siksi se toimii.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.