Dragon Quest III:n HD-remake saa yllättävän uuden ominaisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Quest III:n HD-remake saa yllättävän uuden ominaisuuden

III:n HD- saa hahmonluontijärjestelmän! Tämä mahdollistaa pelaajille seikkailukavereidensa ulkonäön ja persoonallisuuden entistäkin suuremman räätälöinnin.

Lisäksi pelissä on uusi Monster Wrangler -ammatti, joka mahdollistaa pelaajien oppia taitoja voitettujen hirviöiden avulla. Monster Arena -minipeli palaa myös, mutta uudella kierteellä: pelaajat voivat luoda omia hirviöjoukkueitaan taistelemaan muita joukkueita vastaan.

Muita uusia ominaisuuksia ovat uusi HD-2D-visuaalinen tyyli, minimappi, keskusteluloki ja mahdollisuus tallentaa peli kirkkoihin. Nämä muutokset modernisoivat klassikkokokemuksen säilyttäen samalla sen olemuksen.

Lisäksi peliin tulee uusi ominaisuus nimeltä ”Aid an Adventurer”, joka mahdollistaa pelaajien lainata mukautettuja seikkailukavereitaan muille pelaajille verkossa. Pelaajat voivat myös vastaanottaa toisten pelaajien mukautettuja seikkailijoita käyttämällä ”Ask for Assistance” -vaihtoehtoa. Tämä kannustaa pelaajia kokeilemaan hahmonluontijärjestelmää ja jakamaan luomuksiaan muiden kanssa.

Hahmonluontijärjestelmä ja muut uudet ominaisuudet ovat todiste siitä, että Square Enix on sitoutunut tarjoamaan uutta ja päivitettyä kokemusta kaikenikäisille pelaajille. Remake lupaa olla uskollinen mutta innovatiivinen klassikon tulkinta, tarjoamalla pelaajille mahdollisuuden kokea peli täysin uudella tavalla.

Nintendo esitteli nipun indie-uutuuksia – tältä näytti vuoden ensimmäinen Indie World Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo esitteli nipun indie-uutuuksia – tältä näytti vuoden ensimmäinen Indie World

Nintendo järjesti vuoden 2026 ensimmäisen Indie World Showcase -lähetyksensä 3. maaliskuuta. Vain 15 minuuttiin pakattu esitys esitteli joukon tulevia pelejä – ja Nintendo -konsoleille. Mukana oli kaikkea tunnelmallisista seikkailuista nopeatempoisiin räiskintöihin ja useampi peli julkaistiin saman tien.

Yksi illan erikoisimmista nimistä oli Denshattack!, jossa hurjastellaan akrobaattisella junalla neonvärein hehkuvassa tulevaisuuden Japanissa. Se saapuu Switch 2:lle 17. kesäkuuta, ja demoversio on jo testattavissa. Tunteikkaampaa osastoa edustaa My Little Puppy, jossa nelijalkaiset ystävät johdatetaan sateenkaarisillan tuolle puolen, pelin julkaisu on 29. toukokuuta.

Jatko-osien ystäville nähtiin , joka tuo kauppias Willin uusiin maisemiin vielä tämän vuoden aikana. Woodo puolestaan tarjoaa rauhallista rakentelua, jossa puiset dioraamat heräävät eloon pelaajan käsissä kesällä. Toimintaa kaipaaville ilmestyi heti, ja Rotwood, Don’t Starve -kehittäjän uusi mätkintä julkaistiin niin ikään saman tien Switch 2:lle konsoliyksinoikeutena.

Tunnelmallisempiin elämyksiin lukeutuu , joka saapuu Switch 2:lle 26. maaliskuuta, sekä nostalginen Mixtape, jonka soundtrackilta löytyy muun muassa DEVOa ja The Smashing Pumpkinsia. Lisäksi syksylle luvattiin intensiivinen Blighted, ja palkittu pulmapeli julkaistiin heti esityksen jälkeen.

Muita kalenteriin merkittäviä nimiä ovat esimerkiksi Outbound (23.4.), (toukokuu), 2 (kesä), (16.7.) sekä 90-luvun Japaniin sijoittuva (30.4.). On selvää, että Switch 2:n pelikirjasto kasvaa vauhdilla ja indie-kehittäjät ovat vahvasti mukana rakentamassa sen identiteettiä heti alusta lähtien.

Indie World Showcase nähdään tänään klo 16.00, luvassa uusia indie-helmiä Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Indie World Showcase nähdään tänään klo 16.00, luvassa uusia indie-helmiä Switchille

-fanien kalenteriin kannattaa laittaa hälytys, sillä esitetään tänään klo 16.00 Suomen aikaa. Lähetyksessä keskitytään tuleviin -peleihin, jotka ovat suuntaamassa Nintendo Switchille ja mahdollisesti myös :lle.

Indie World -lähetykset ovat viime vuosina nousseet yllättävän koviksi tapahtumiksi. Usein mukana on ollut sekä täysin uusia julkistuksia että tarkempia julkaisupäiviä jo aiemmin esitellyille peleille. Vaikka kyse ei ole Nintendon omista jättibrändeistä, moni todellinen yllättäjä on noussut juuri näistä esityksistä.

Indie-peleillä on yllättävän vahva asema Switchillä. Laitteella on nähty useita pienbudjettisia hittejä, jotka ovat nousseet suoranaisiksi kulttisuosikeiksi. Siksi odotukset ovat jälleen korkealla, vaikka tarkkaa ohjelmasisältöä ei ole etukäteen paljastettu.

Lähetys käynnistyy siis tänään klo 16.00, eli jos kaipaat jotain tuoretta pelattavaa valtavirran blockbusterien rinnalle, tämä esitys voi tarjota juuri sen seuraavan pienen mutta pippurisen suosikin.