Dragon’s Dogma II -pelistä saatiin uusi esittelyvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon’s Dogma II -pelistä saatiin uusi esittelyvideo

Dragon's Dogma 2

Capcomin viimeöisessä verkkolähetyksessä juhlistettiin paitsi peliyhtiön 40-vuotista taivalta, esiteltiin myös valikoima tulevia pelejä. Yksi esityksen valovoimaisimmista tapauksista on Dragon’s Dogma II -toimintaroolipeli, joka vie pelaajan matkalle valtavaan fantasiamaailmaan. RE-pelimoottorilla luotu avoin fantasiamiljöö on peräti neljä kertaa edeltävän osan kokoinen ja sisältää valtavan määrän erilaisia hirviöitä ja vastuksia pelaajan kohdattavaksi.

Keskiaikaishenkinen fantasiamaailma ei kuitenkaan sisällä vain hirviöitä ja pahantahtoisia otuksia, vaan myös kylä, linnoja ja muita sivistyksen kehtoja. Nämä toimivatkin tärkeinä kohtaamispaikkoina muiden henkilöhahmojen tapaamiselle sekä juonitteluiden näyttämöinä. Sen sijaan avoin ja asuttamaton maailma sisältää sekä laumoina asuvia olentoja että yksittäisiä vihamielisiä hirvityksiä.

Siinä missä pienimmät ovat ihmistä pienempiä vähäisempiä uhkia, isommat hirviöt ovat jättikokoisia ja äärimmäisen vahvoja olentoja, joilla riittää voimaa vaikkapa rakennusten tuhoamiseen. Eivätkä kaikki hirviöt suinkaan taistele maan pinnalla ja käden ulottuvilla. Vastuksissa nähdään sekä täysin uudenlaisia olentoja, hirviöitä ja petoja sekä edellisestä pelistä tuttuja, paluun tekeviä otuksia ja hahmoja.

Pelaajan ohjastama keskushahmo on seikkailun sankari, mutta yksin ei hirviöitä ja vihollisia tarvitse kohdata. Pelaajahahmolla on apunaan kolme kätyriä, joista yksi on eräänlainen aseenkantajan roolia toimittava pääapulainen ja kaksi muuta toimivat näiden sivussa käskytettävänä jäsenenä. Pelaajahahmon ohella pääapulaista voi räätälöidä oman maun ja tarjolla olevien vaihtoehtojen mukaan.

Pelaaja voikin vapaasti valita onko lähestymistapa ritarimaisen perinteinen miekan ja kilven varaan rakentuva lähitaistelusoturi, taikuuteen syventyvä loitsija vai kenties jouseen tarttuva ja taustalta toimiva pitkän kantaman taistelija. Koska tapoja on monia, myös taistelut tuntuvat vaihtelevilta ja erilaisilta.

Toiminnallinen roolipeli saa lisäulottuvuutta tarkasti mallinnetusta fysiikasta, jonka ansiosta pelaaja voi hyödyntää pelimaailman ominaisuuksia vihollisia kohdatessaan. Fysiikanmallinnus voi toki johtaa myös tilanteisiin, joissa vihollinen tekee jotain arvaamatonta, kuten hajottaa vaikka rotkon ylittävän sillan. Tämänkaltaiset tapahtumaketjut tekevät pelin kohtaamisista erilaisia ja yllätyksellisiä.

Apuna olevat liittolaiset puolestaan auttavat pelaajaa kohtaamaan vihulaiset eri tavoin ja ryhmävetoisen toiminnan ansiosta yhteenotoista välittyy yhdessä tekemisen tunne ja kokonaisvaltainen joukon kohtaama kokemus.

Upea fantasiaseikkailu on viimeistelty kiehtovalla tarinankerronnalla ja kutkuttavilla käänteillä täynnä mielenkiintoisia pelihahmoja.

Dragon’s Dogma II:n julkaisuaika vahvistetaan myöhemmin. Peli julkaistaan sekä – ja /S- pelikonsoleille että -tietokoneille. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi

Vuoden 2018 pelissä päähenkilö Mega Manin äänenä kuultu näyttelijä kertoo, ettei palaa sarjaan seuraavassa pelissä. Syynä ei ole aikataulu tai palkka, vaan peliyhtiö Capcomin päätös tehdä uusi peli ilman ammattiliiton sopimusta.

Diskinin oli määrä palata rooliinsa tulevassa pelissä : Dual Override, jonka odotetaan ilmestyvän vuonna 2027. Hän kertoo kuitenkin saaneensa tarjouksen vain sillä ehdolla, että työ tehtäisiin ilman näyttelijöiden ammattiliiton suojaa. Diskin kieltäytyi ja ilmoitti asiasta sosiaalisessa mediassa, sanoen luopuvansa roolista särkynyt Blue Bomber -sydän rinnassaan.

Tilannetta mutkistaa se, että näyttelijöiden liitto on antanut pelille niin sanotun “älä työskentele” -määräyksen. Liiton mukaan ei ole aloittanut prosessia, joka mahdollistaisi unionin jäsenten työskentelyn projektissa. Jos jäsenet rikkovat määräystä, he voivat joutua kurinpitotoimien kohteeksi.

Diskin sanoo Capcomin vakuuttaneen, että hänen ääntään ei käytettäisi tekoälyn kouluttamiseen. Hänen mukaansa ongelma on kuitenkin se, ettei yksittäisellä näyttelijällä ole käytännössä keinoja valvoa tällaista lupausta. Mahdollinen rikkomus tarkoittaisi kallista oikeustaistelua suurta yritystä vastaan – taakkaa, johon hän ei ole valmis.

Taustalla vaikuttaa myös pelialan viime vuosien kuuma keskustelu tekoälystä. Generatiivisen tekoälyn yleistyminen oli keskeinen kiistanaihe näyttelijöiden lähes vuoden kestäneessä lakossa, joka päättyi vuonna 2025. Diskinin mukaan olisi ristiriitaista taistella kuukausia tekoälysuojauksista ja palata heti töihin ilman niitä. Näin Mega Man saa seuraavassa pelissä todennäköisesti kokonaan uuden äänen.

Resident Evil Requiem saa suuren tarinalaajennuksen ja ilmaista sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem saa suuren tarinalaajennuksen ja ilmaista sisältöä

on paljastanut uusia suunnitelmia Requiemin julkaisun jälkeisestä sisällöstä. Peli ilmestyi 27. helmikuuta 2026, ja menestys oli välitön. Capcomin mukaan sitä on myyty jo yli viisi miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Ohjaaja Koshi Nakanishi kertoi virallisen Resident Evil -kanavan kautta, että peliin on tekeillä tarinalaajennus. Tuleva DLC syventää pelin juonta ja pureutuu tarkemmin sen tapahtumiin, hahmoihin ja mysteereihin. Erityisesti pelin loppu jätti monille pelaajille kysymyksiä esimerkiksi Elpisiin liittyen, ja laajennuksen odotetaan tarjoavan joitakin vastauksia. Julkaisupäivää ei kuitenkaan vielä kerrottu, ja Capcom vihjasi, että laajennuksen valmistuminen voi kestää pitkään, mahdollisesti jopa vuoteen 2027 asti.

Verkossa on jo liikkunut huhuja siitä, että lisäsisältö voisi keskittyä sarjafaneille tuttuun Leon S. Kennedyyn tai tuoda takaisin Alyssa Ashcroftin. Osa spekulaatioista yhdistää tarinaa jopa Resident Evil Code: Veronicaan. Capcom ei kuitenkaan ole vahvistanut mitään näistä väitteistä, joten toistaiseksi ne pysyvät faniteorioiden puolella.

Lyhyemmällä aikavälillä peliin on luvassa myös muita päivityksiä. Capcom aikoo lisätä ilmaisen valokuvatilaan, jonka avulla pelaajat voivat ikuistaa pelin hahmoja, maisemia ja toimintakohtauksia. Lisäksi toukokuussa julkaistaan uusi ilmainen minipeli. Sen sisällöstä ei vielä kerrottu tarkemmin, mutta monet arvelevat sen muistuttavan aiemmista Resident Evil -peleistä tuttua Mercenaries-pelitilaa.

Capcom lupaa samalla jatkaa pelin hiomista päivityksillä, jotka tuovat suorituskykyparannuksia, bugikorjauksia ja muita arkea helpottavia muutoksia. Jos sarjan historia toistaa itseään, myöhemmin saatetaan nähdä myös niin sanottu Gold Edition -versio, joka kokoaa pelin ja sen lisäsisällöt yhteen pakettiin.