Dying Light 2 -kehittäjät myönsivät – ”Julkaisimme pelin liian aikaisin”Kommentit pois päältä artikkelissa Dying Light 2 -kehittäjät myönsivät – ”Julkaisimme pelin liian aikaisin”
Kovasti odotetun Dying Light 2 -zombieparkourpelin kehittäjä Techland on vastannut virallisesti, että se paljasti pelin liian varhain. Kehittäjä vastasi kysymykseen, jossa pelin uskotaan olevan parhaillaan ”kehityshelvetissä”.
Afaik the definition of a dev hell requires the game to not make any development progress, while DL2 keeps moving forward, we announced the game too early but it's far from being in a dev hell 😛
Peli paljastettiin alunperin vuoden 2018 E3 -messuilla ja vuosi sen jälkeen se sai julkaisuajankohdakseen kevään 2020. Sittemmin pelin julkaisua on kuitenkin viivästetty ja parhaillaan sillä ei ole tarkkaa julkaisuajankohtaa.
Dying Light 2 on tuloillaan Playstation 5, Playstation 4 Xbox Series X ja S, sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.
Okami- ja Bayonetta-pelien luoja Hideki Kamiya on kommentoinut Hideo Kojiman legendaarista kadonnutta P.T.-demoa. P.T., joka julkaistiin PS4:lle vuonna 2014 osana suunniteltua Silent Hills -peliä, poistettiin myöhemmin PlayStation Storesta, jättäen pelin saataville vain käytettyjen konsolien kautta. Tämä teki demosta keräilijöiden aarteena, ja second hand -PS4:ien hinnat nousivat pilviin.
Kamiya vastasi X:ssä fanihaasteeseen, jossa toivottiin uutta P.T.-tyylistä peliä.
Jos P.T.:tä ei voi herättää henkiin, Kojiman tulisi tehdä uusi peli samanlaisella tyylillä. Jos Kojima ei tee sitä, ehkä minä kokeilen. Mutta vihaan kauhua, joten se ei olisi kauhua… ja minulla ei ole ideoita. -Kayami totesi.
Kojiman tuleva kokeellinen kauhupeli OD saattaa osittain täyttää P.T.:n jättämää aukkoa. OD:n kerrotaan testaavan pelin pelaajan pelkotasoa ja mitä tarkoittaa pelon yliannostus. Pelissä Kojima tekee yhteistyötä elokuvaohjaaja Jordan Peelen kanssa, ja lisätietoja odotetaan Kojiman Tokyo Game Show -tapahtumassa syyskuun lopulla.
Kamiya on aiemmin kehunut P.T.:tä ja sen vaikutusta peleihin, ja hän on nimennyt The Exit 8 -pelin vesitettynä P.T.:nä, joka on noussut suosioon Steamissa ja saanut jopa elokuvamuunnelman. Vaikka Kamiya itse ei pelaisi kauhua, hän arvostaa Kojiman ja del Toron demoa sen ainutlaatuisuuden vuoksi ja näkee sen vaikuttaneen merkittävästi myöhempiin pelikehittäjiin.
Ubisoft on julkaissut The Pact -lisäosan Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeliin, ja luvassa on merkittävä käänne pelin tarinassa. Tällä kertaa Washington D.C.:n kaaosta ei luo vain yksi vihollisryhmittymä, vaan useampi taho alkaa liittoutua. Pelaajan tiedustelutietojen mukaan True Sons-, Outcasts- ja Hyenas-jengit valmistautuvat yhdistämään voimansa, mikä tekee tilanteesta entistä uhkaavamman.
Uusi uhka ja kostovyöhykkeet
Uudessa kaudessa agenttien on estettävä vihollisliittouman synty. Matkan varrella vastaan tulee Retaliation-tapahtumia, jotka tuovat peliin uudenlaista jännitystä. Kun pelaaja ärsyttää tarpeeksi jotakin ryhmittymää, alue muuttuu kostovyöhykkeeksi. Tällöin agentin on vallattava hallintapisteet takaisin aikarajan sisällä. Onnistumisesta palkitaan arvokkailla varusteilla ja materiaaleilla.
Kostovyöhykkeillä liikkuminen ei kuitenkaan ole turvallista – viholliset lähettävät tappotiimejä, jotka koostuvat eliittisotilaista ja nimetyistä vihollisista. Näiden kaataminen tuo pelaajalle runsaasti palkintoja.
Uusia aseita, varusteita ja kausikortteja
The Pact tarjoaa myös uusia aseita ja varusteita. Exotic-tason Shroud-tarkkuuskivääri ja Overdogs-hansikkaat nousevat varmasti monen pelaajan suosikeiksi. Lisäksi mukana on runsaasti muita kokeilemisen arvoisia vaihtoehtoja eri pelityyleihin.
Samalla julkaistiin kausikortit, joita on tarjolla sekä ilmaisena että maksullisena premium-versiona. Korttien avulla pelaajat voivat ansaita lisää aseita, varusteita ja kosmeettisia esineitä edistymisensä myötä.
Taustatarina ja saatavuus
The Division 2:n tarina vie seitsemän kuukauden päähän viruksen puhkeamisesta, joka ravisteli ensin New Yorkia. Nyt selviytymistaistelu jatkuu Washington D.C.:ssä, missä Division-agentit toimivat ihmiskunnan viimeisenä toivona kaaosta vastaan. Jos pääkaupunki kaatuu, koko maa joutuu rosvojengien ja väkivaltaisten ryhmittymien armoille.
Massive Entertainmentin ja useiden muiden studioiden kehittämä The Division 2 vie avoimen maailman toimintaroolipelaamisen uudelle tasolle. Peli tarjoaa runsaasti sisältöä ja monipuolisia aktiviteetteja eri pelaajatyypeille.
Tom Clancy’s The Division 2 on saatavilla PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X/S- ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-palvelusta. Ikäraja on PEGI 18.