Elden Ring läpipeluun nopeusennätys alle yhdeksään minuuttiin Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring läpipeluun nopeusennätys alle yhdeksään minuuttiin

Elden Ring

Suursuosittu -peli on ollut läpipeluun osalta nopeusennätyksien alla viime aikoina. Hiljattain peli läpäistiin alle 30 minuuttiin, joka on jo sinänsä varteenotettava saavutus. Nyt peli on läpäisty jo alle 9 minuuttiin.

Ennätyksen rikkoi Distortion2, joka oli aiemmin läpäissyt pelin alle 19 minuuttiin. Pelin aiempi läpäisyennätys oli alle 13 minuuttiin.

Alle 9 minuutin läpäisyyn on käytetty lukuisia pelin glitchejä, jotka mahdollistaa esimerkiksi pelialueen ulkopuolella liikkumisen. Tällöin pelin loppuosiin päästään nopeammin.

Arvostelimme hiljattain Elden Ringin Errorin toimittajan toimesta, voit lukea koko arvostelun täältä.

Elden Ring on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että :lle.

Call of the Elder Gods lupaa mysteerejä ja kosmista kauhua toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of the Elder Gods lupaa mysteerejä ja kosmista kauhua toukokuussa

Pulma-seikkailupelien ystäville on hyviä uutisia, kun saapuu markkinoille 12. toukokuuta. Kehittäjä vahvisti julkaisupäivän, ja peli nähdään useilla alustoilla, kuten :llä, Switch 2:lla, :llä sekä Xbox Series -konsoleilla. Kärsimättömimmät pääsevät jo nyt kokeilemaan peliä, sillä Steamissa julkaistu demo sisältää koko ensimmäisen luvun – ja tallennus siirtyy suoraan kokoversioon.

Kyseessä on jatko-osa vuoden 2020 -pelille, joka hurmasi pelaajat tarinallaan ja pulmillaan. Uusi osa vie pelaajat synkempiin tunnelmiin kahden hahmon, professori Harry Everhartin ja opiskelija Evangeline Draytonin, matkassa. Tarina alkaa Miskatonic University -yliopistosta, jossa kaikki ei todellakaan ole kohdallaan, missä varjot liikkuvat silmäkulmassa ja unet tuntuvat turhankin todellisilta.

Kaksikko lähtee selvittämään outojen tapahtumien taustaa, mutta vastaukset eivät ole sieltä helpoimmasta päästä. Pelin kuvauksen mukaan luvassa on paljastuksia, jotka ovat kirjaimellisesti ikivanhoja ja todennäköisesti myös melko karmivia. Jos pidät hitaasti aukeavista mysteereistä ja aavistuksen ahdistavasta tunnelmasta, tämä voi olla juuri sinun juttusi.

Ensimmäinen osa sai aikanaan kiitosta erityisesti omaperäisestä tarinastaan ja pulmistaan, jotka jäivät pyörimään mieleen vielä pelisession jälkeenkin. Jos jatko-osa onnistuu tavoittamaan saman taian ja lisää siihen ripauksen kosmista kauhua, toukokuussa voi olla luvassa varsin koukuttava seikkailu.

Psykologinen kauhupeli Bloodmoored on seuraava odotettu indiekauhu PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Psykologinen kauhupeli Bloodmoored on seuraava odotettu indiekauhu PC:lle

Uusi psykologinen kauhupeli Bloodmoored on julkistettu :lle, ja se lupaa viedä pelaajan suoraan hylättyyn teollisuuskompleksiin, tarkemmin sanottuna päähenkilön isän vanhaan tehtaaseen. Tunnelma ei ole kevyimmästä päästä, vaan paikat rapistuvat, koneet natisevat ja jotain liikkuu varjoissa.

Pelin idea ei kuitenkaan ole pelkkää säikyttelyä. Pelaaja yrittää paeta tehtaalta, mutta matka ei ole suoraviivainen. Ympäristö on täynnä arvoituksia, jotka liittyvät rikkinäisiin koneisiin, tilallisiin pulmiin ja logiikkaa vaativiin haasteisiin. Kyseessä on siis yhtä paljon ajattelua kuin säikähtelyä.

Kauhun keskellä kulkee myös kummituksia, mutta ne eivät ole yksiselitteisesti vihollisia. Kehittäjän mukaan osa niistä voi jahdata pelaajaa, osa taas auttaa selviytymisessä. Jokaisella hengellä on oma tarinansa, ja niiden käyttäytyminen riippuu siitä, kuka ne olivat eläessään.

Pelin takana on yksin työskentelevä kehittäjä , joka korostaa, että jokainen kummitus on enemmän kuin pelkkä pelottava ilmestys. Ne ovat muistoja menneestä, jotka ovat jääneet jumiin elämän ja kuoleman väliin, ja pelaajan tehtävänä on oppia ymmärtämään niitä, ei vain pakenemaan.

Bloodmoored on tulossa PC:lle ensi vuonna, ja peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos siis hylätyt tehtaat ja moraalisesti harmaat kummitukset kuulostavat houkuttelevalta yhdistelmältä, tämä saattaa olla seuraava yöunet vievä tuttavuus.