Electronic Arts paljasti ensimmäisen vilauksen syyskuussa ilmestyvästä EA SPORTS FC 24 -pelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Electronic Arts paljasti ensimmäisen vilauksen syyskuussa ilmestyvästä EA SPORTS FC 24 -pelistä

EA SPORTS FC 24

julkaisee ensimmäisen omaa nimeä kantavansa jalkapallopelin FC 24 syyskuun 29. päivä. Nyt pelistä on saatu ensimmäinen vilaus, jonka voit katsoa alta.

Amsterdamissa järjestetyssä tapahtumassa paljastettiin myös pelin kansikuvatähti, joka on Manchester Cityn hyökkääjä Erling Haaland. Pelin HyperMotion V -teknologia käyttää todellisia ottelutietoja yli 180 amattilaisottelusta, jonka pohjalta luodaan realistisempi pelikokemus. Ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa pelaajat voivat myös peluuttaa sekä miesten että naisten jalkapalloilijoita samalle kentällisellä Ultimate Team -pelimuodossa.

Electronic Arts ei jatkanut sopimustaan Kansainvälisen jalkapalloliiton eli FIFA:n kanssa ja tästä syystä pelisarjan nimi muuttuu.

julkaistaan 29. syyskuuta 2023 , , ja S, sekä Nintendo -konsoleille sekä :lle. Ultimate Editionin ostajat pääsevät kokemaan pelin jo 22. syyskuuta 2023 alkaen.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta

Prince of Persia: The Lost Crown

tuo menestykseensä nousseen : The Lost Crown -pelin iOS- ja Android-laitteille 14. huhtikuuta. Alkuperäinen versio on kerännyt kehuja konsoli- ja tietokonealustoilla, ja nyt samaa Metroidvania-tyylistä toimintaseikkailua voi kokea myös kännykällä.

Legendaarinen tarina mobiililaitteille

Peli seuraa nuorta Immortals-eliittisoturia Sargonia, joka lähtee pelastamaan siepatun prinssi Ghassanin kirotulta Mount Qaf-vuorelta. Matkalla Sargon kohtaa vaarallisia vihollisia, ratkoo monimutkaisia pulmia ja oppii uusia aikavoimia – kaikki sulavassa 2D-toimintaympäristössä, joka yhdistää nokkelan parkourin ja intensiivisen lähitaistelun.

Mobiilioptimoitu kokemus

Ubisoft Da Nangin kehittämä mobiiliversio tarjoaa:

  • 60 FPS -suorituskyvyn nykyaikaisilla laitteilla
  • Mukautuvat ohjausvalinnat (peliohjain tai kosketusnäyttö)
  • Aloittelijaystävällisiä toimintoja, kuten automaattinen parantaminen ja hidastusvalinnat haastavimpiin kohtauksiin

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla , , sekä S, ja Nintendo -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.