Elon Musk perustaa oman tekoälypelistudion: ”Make games great again!” Kommentit pois päältä artikkelissa Elon Musk perustaa oman tekoälypelistudion: ”Make games great again!”

on perustamassa omaa tekoälyä hyödyntävää pelistudiota :n alaisuuteen. Hän haluaa tehdä videopeleistä jälleen ”suuria” ja vastustaa nykyistä ”woken” vaikutusta pelialalle.

Musk on itsekin innokas pelaaja ja on saavuttanut merkittäviä saavutuksia :ssä, nousten jopa maailman parhaaksi pelaajaksi. Hän uskoo, että tekoäly voi tuoda videopeleihin uudenlaista pelikokemusta, kuten dynaamisia ja mukautuvia pelimaailmoja, älykkäämpiä vastustajia ja tarinoita, jotka reagoivat pelaajan valintoihin entistä monimutkaisemmalla tavalla.

Monet Musk-fanit ovat innostuneita tästä uudesta hankkeesta ja odottavat innolla, mitä tulevaisuudessa on luvassa. Jotkut kuitenkin suhtautuvat skeptisesti, sillä Musk on tunnettu suurista lupauksistaan, jotka eivät aina toteudu. Aika näyttää, onnistuuko Musk luomaan uuden aikakauden videopelialalle vai jääkö tämäkin hanke vain haaveeksi.

Elon Musk myöntää, että kepulikonsteilla pääse pitkälle Diablo IV:ssä ja Path of Excile 2:ssa Kommentit pois päältä artikkelissa Elon Musk myöntää, että kepulikonsteilla pääse pitkälle Diablo IV:ssä ja Path of Excile 2:ssa

on myöntänyt, että hänen korkeat saavutuksensa suosituissa verkkoroolipeleissä IV:ssä ja :ssa ovat muiden pelaajien ansiota. Tunnustus tuli sen jälkeen, kun peliyhteisö oli kuukausien ajan kerännyt todisteita siitä, ettei Muskin pelitaidot vastaa hänen hahmojensa korkeaa tasoa.

Epäilykset nousivat pintaan erityisesti Path of Exile -pelin livestriimin aikana, jossa Musk osoitti puutteellista ymmärrystä pelin perusmekaniikoista, vaikka pelasi erittäin kehittyneellä hahmolla.

Musk vastasi syytöksiin YouTuber NicoWrexin kanssa käydyssä keskustelussa X-alustalla.

”On mahdotonta voittaa aasialaisia pelaajia, jos ei toimi näin”, Musk puolustautui, kun häneltä kysyttiin hahmojen tasojen nostattamisesta muiden avulla.

Tesla- ja SpaceX-miljardööri kuitenkin kiisti väittäneensä koskaan tehneensä kaiken itse: ”Huipputason tilit Diablossa tai PoE:ssa vaativat useita pelaajia voittaakseen tasokilpailuja”, hän selitti.

Peliyhteisö on erityisen tuohtunut siitä, että Musk on ilmeisesti käyttänyt ”real money trading” -käytäntöä, jossa pelin esineitä ostetaan oikealla rahalla pelin ulkopuolella, sekä ”pilotointia”, jossa muut pelaavat käyttäjän tilillä. Molemmat käytännöt ovat kiellettyjä ja voivat johtaa pelikieltoon.

Kun Muskilta kysyttiin, olisiko hän valmis pyytämään anteeksi Path of Exile -yhteisöltä väärinymmärrysten vuoksi, hän vastasi sarkastisesti:

”Mistä minun pitäisi pyytää anteeksi? Ja ketkä ovat heidän valitut edustajansa?”

Musk kertoi vähentävänsä pelaamista lähiaikoina presidentti Trumpin hallintoon liittyvien velvollisuuksiensa vuoksi. Hänet nimitettiin äskettäin hallinnon tehokkuusosaston johtajaksi.

Monkey Islandin luoja Ron Gilbert kehittää uutta Zelda-tyylistä roolipeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Monkey Islandin luoja Ron Gilbert kehittää uutta Zelda-tyylistä roolipeliä

Legendaarisen -pelisarjan luoja on kehittämässä uutta roolipeliä.

Vielä nimeämätön peli ammentaa inspiraatiota -klassikoista, -sarjasta sekä -pelistä. -studion verkkosivuilla peliä kuvaillaan ”klassiseksi Zeldaksi yhdistettynä Diabloon ja Thimbleweed Parkiin”.

Peli on ollut kehitystyössä vuoden alusta lähtien, ja Gilbert on pitänyt faneja ajan tasalla -tilillään. Julkaisu on suunniteltu vuoden 2024 lopulle, mutta peliäkehityksen todellisuuden vuoksi myöhästyminen ensi vuoden puolelle on myös mahdollista.

Tuoreimpana uutisena on kerrottu, että (, , Metrocide, Objects in Space) on liittynyt tiimiin quest-designeriksi.

”Tämä nostaa mahdollisuuteni saada peli valmiiksi ennen kuin kyllästyyn ja masennun 37 prosentilla”, Gilbert vitsailee.

Monkey Island Creator Ron Gilbert Is Working On A Zelda-Style RPG Adventure 2
Monkey Island Creator Ron Gilbert Is Working On A Zelda-Style RPG Adventure 3
Monkey Island Creator Ron Gilbert Is Working On A Zelda-Style RPG Adventure 4
Monkey Island Creator Ron Gilbert Is Working On A Zelda-Style RPG Adventure 5