ENCEn Jere “sergej” Salo jää tauolle – Tuomas ”SADDYX” Louhimaa tuuraamaan Kommentit pois päältä artikkelissa ENCEn Jere “sergej” Salo jää tauolle – Tuomas ”SADDYX” Louhimaa tuuraamaan

ENCE Sergej

on ilmoittanut Jere “sergej” Salon jäävän tauolle ja hänen tilalleen tulevaan DreamHack Masters Europe Winter 2020 -turnaukseen on värvätty SJ Gamingin Tuomas ”SADDYX” Louhimaa.

Ilmoituksen mukaan syynä Salon pois jäämiselle on motivaation puute ja hän halusi itse jäädä pois aktiivisten pelaajien rivistöstä. Salo aloittanee myös varusmiespalveluksen tammikuussa 2021.

ENCE ilmoittanee pysyvästä viidennestä pelaajasta ensi vuoden kaudelle myöhemmin.

Paljonko oletkaan upottanut rahaa Steamiin? Tämä piilossa oleva sivu kertoo karun totuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Paljonko oletkaan upottanut rahaa Steamiin? Tämä piilossa oleva sivu kertoo karun totuuden

Steam (Valve)

Videopeleihin saa helposti kulumaan sievoisen summan, mutta oletko koskaan oikeasti selvittänyt, kuinka paljon rahaa olet haudannut Steamiin? No, nyt voit – jos uskallat.

on piilottanut syvälle Steamin tukisivuille eräänlaisen “tilinpäätöksen”, joka kulkee nimellä External Funds Used. Tämä sivu listaa kaiken, mitä olet alustalle koskaan syöttänyt – ja se saattaa avata silmiä vähän turhankin tehokkaasti.

Kyseessä ei ole mikään uusi ominaisuus, mutta se ei todellakaan loista näkyvyydellään. Redditin käyttäjät kaivoivat sen äskettäin uudelleen esiin, ja nyt voit sinäkin kurkistaa menneisyytesi lompakkoreikiin. Reitti aukeaa näin:

Help >  support > My account > Data related to your steam account > External funds used

Sivulta löytyy useampia lukemia, mutta suurin huomio kannattaa kiinnittää kohtaan TotalSpend – se kertoo kaiken. OldSpend kattaa ennen huhtikuuta 2015 käytetyt rahat ja PWSpend liittyy Perfect World -tileihin (esim. tai ).

Vaikka Steam tunnetaan alennusmyynneistään, on helppo huomata, että ne ovat myös iso syy siihen, miksi tililtäsi on kadonnut niin paljon rahaa. Eikä myyntikausi ole suinkaan ohi: seuraavaksi on luvassa Sokoban Fest 21.–28.4. ja heti perään Wargames Fest 28.4.–5.5. Mutta vuoden jättipaukku on tuttuun tapaan Steam Summer Sale, joka kestää 26.6.–10.7.

Lisäksi Valve julkaisi maaliskuussa uuden Steam-laitteisto- ja ohjelmistokyselyn, jossa selvisi muun muassa, että kiinankieliset käyttäjät muodostavat nykyään puolet koko käyttäjäkunnasta. Ai niin – Steam osaa nyt myös varoittaa, jos Early Access -peli näyttää hylätyltä.

Oletko sinä uskaltanut katsoa omaa kokonaissummaasi? Yllätyitkö… vai meinasiko kahvi mennä väärään kurkkuun?

Nyt sitä saa! Ei kattilaa täynnä puuroa, vaan Counter-Strike 2, joka on vihdoin täällä Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt sitä saa! Ei kattilaa täynnä puuroa, vaan Counter-Strike 2, joka on vihdoin täällä

Counter-Strike 2

Kulttimainetta nauttivan Counter-Strike-räiskintäpelisarjan uusin osa Counter Strike 2 on vihdoin ja viimein julkaistu Steamissa. Kyseessä on pelisarjan viides versio, joka korvaa jo vuosikymmenen vanhan Counter-Strike: Global Offensiven.

on pelattavissa edeltäjiensä tavoin täysin ilmaiseksi, mutta eipäs unohdeta niitä kuuluisia mikromaksuja. Niitä kyllä tulee löytymään jatkossa edelleenkin.

CS2 on toteutettu Valven viimeisimmällä -pelimoottorilla. Päivitetyssä pelissä tulee olemaan parannellut kentät, pelimekaniikkaa mullistavia muutoksia kuten dynaamiset savukranaatit, sekä muita visuaalisia parannuksia sekä päivitetyt äänet.

Mikä parasta, kaikki -pelissä ansaitut tavarat siirtyvät automaattisesti uuteen peliin.