Enemmän arcade-henkinen Project CARS 3 ilmestyy tänä kesänä Kommentit pois päältä artikkelissa Enemmän arcade-henkinen Project CARS 3 ilmestyy tänä kesänä

Project CARS 3

Simply Mad Studios on julkaisemassa seuraavaa -peliä tänä kesänä. Peli on ensimmäinen, jonka yritys julkaisee uuden omistajansa Codemastersin kautta.

Ensimmäisen trailerin ja kehittäjien antaman haastattelun GamesRadarille perusteella pelisarjan uusin vedos on viemässä sitä enemmän Forzan tai jopa Need For Speedin suuntaan. Kehittäjien mukaan tarkoituksena on tuoda peli houkuttelevammaksi uusille pelaajille.

Vannoutuneet pelisarjan fanit saattavat tässä vaiheessa nostaa kulmakarvojaan, mutta Simply Madin toimitusjohtaja Ian Bell kuitenkin vakuuttaa, että pelistä löytyy edelleen simulaatio-ominaisuudet.

Muina uusina ominaisuuksina ovat autojen entistä parempi muokattavuus. Myös pelin tekoälyä on parannettu ja uratila on täysin uudistettu. :llä peli tulee myös virtuaalilaseja ja jopa 12K:n resoluutioita.

Project CARS 3 ilmestyy tänä kesänä PC:lle sekä ja -konsoleille.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.