Entinen PlayStation-johtaja uskoo indie-pelien johtavan tekoälyvallankumousta Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen PlayStation-johtaja uskoo indie-pelien johtavan tekoälyvallankumousta

Entinen -johtaja Shuhei Yoshida on optimistinen tekoälyn tulevaisuudesta indie-pelikehityksessä. Osaka Indie Games Summit 2025 -tapahtumassa Yoshida kertoi, miten :ta hyödynnetään jo nyt pelien eri vaiheissa konseptitaiteesta tilapäiseen ääninäyttelyyn ja pelaajakäyttäytymisen simuloimiseen testauksessa.

Yoshida nostaa esiin erityisesti tapaukset, joissa AI ei ole vain työkalu, vaan osa pelin sisältöä. Esimerkkinä hän mainitsee japanilaisen mysteeripelin , jossa pelaaja etenee tarinassa keskustelemalla AI-hahmon kanssa. Myös pelejä, joissa AI toimii epäiltynä ja pelaaja kuulustelee sitä vapaasti, hän pitää innovatiivisina.

Perinteisemmissä rooleissa AI toimii esimerkiksi digitaalisten korttipelien, kuten Marvel Snapin, botteina. Häviön jälkeen pelaaja saa kevyemmän AI-vastustajan, joka opastaa voittoon ja lisää pelin nautittavuutta. Yoshida uskoo, että tulevaisuudessa on yhä vaikeampi erottaa, pelaako oikean ihmisen vai AI:n kanssa.

Yoshida näkee indie-kehittäjät alan pioneereina, jotka uskaltavat kokeilla uusia tekoälyratkaisuja ja teknologioita. Hänen mukaansa juuri tämä tekee indie-peleistä erityisen hauskoja ja innovatiivisia. Lisäksi AI:n odotetaan tuovan tulevaisuudessa henkilökohtaisia suosituksia ja pelivinkkejä, jotka voivat tehdä pelikokemuksesta entistä nautittavamman.

Crash Bandicoot oli lähellä kadota kokonaan – yksi yllättävä peli pelasti koko sarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Crash Bandicoot oli lähellä kadota kokonaan – yksi yllättävä peli pelasti koko sarjan

Crash Bandicoot

Moni muistaa vauhdikkaan kart-ajelun, mutta harva tietää, että Crash Nitro Kart oli likellä olla koko Crash-sarjan viimeinen peli. Näin kertoo Crash Bandicootin toinen luoja ja hahmosuunnittelija Charles Zembillas tuoreessa haastattelussa.

Zembillasin mukaan pelin kehitysvaiheessa panokset olivat kovat. Kehittäjästudio Vicarious Visions kertoi suoraan, että jos peli ei menestyisi, voitaisiin laittaa kokonaan jäihin. Siksi projektiin haalittiin kovan luokan tekijöitä, ja Zembillas toi mukaan myös pitkäaikaisen yhteistyökumppaninsa Joe Pearsonin.

Vuonna 2003 julkaistu kart-ajopeli ilmestyi useille alustoille, kuten 2:lle, Xboxille ja GameCubelle. Kritiikit olivat vaihtelevia, mutta myynti riitti pitämään sarjan hengissä. Zembillasin mukaan juuri tämä peli varmisti, että Crashia nähtiin myöhemminkin uusissa peleissä.

Taustalla oli jo useampi Naughty Dogin alkuperäistrilogian jälkeen julkaistu peli, jotka eivät yltäneet samaan suosioon. Sarja sai kuitenkin myöhemmin uuden elämän, kun alkuperäiset klassikot julkaistiin uudelleen kokoelmassa Crash Bandicoot N. Sane Trilogy vuonna 2017.

Viimeisin sarjan peli on ollut vuonna 2023 julkaistu moninpelipainotteinen Crash Team Rumble, jonka kehitti Toys for Bob. Sarjan omistava Activision Blizzard ei ole toistaiseksi kertonut uusista Crash-suunnitelmista, joten marsupiaali-maskotti viettää tällä hetkellä ainakin pientä hengähdystaukoa.

Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi

Vuoden 2018 pelissä 11 päähenkilö Mega Manin äänenä kuultu näyttelijä kertoo, ettei palaa sarjaan seuraavassa pelissä. Syynä ei ole aikataulu tai palkka, vaan peliyhtiö Capcomin päätös tehdä uusi peli ilman ammattiliiton sopimusta.

Diskinin oli määrä palata rooliinsa tulevassa pelissä , jonka odotetaan ilmestyvän vuonna 2027. Hän kertoo kuitenkin saaneensa tarjouksen vain sillä ehdolla, että työ tehtäisiin ilman näyttelijöiden ammattiliiton suojaa. Diskin kieltäytyi ja ilmoitti asiasta sosiaalisessa mediassa, sanoen luopuvansa roolista särkynyt Blue Bomber -sydän rinnassaan.

Tilannetta mutkistaa se, että näyttelijöiden liitto on antanut pelille niin sanotun “älä työskentele” -määräyksen. Liiton mukaan ei ole aloittanut prosessia, joka mahdollistaisi unionin jäsenten työskentelyn projektissa. Jos jäsenet rikkovat määräystä, he voivat joutua kurinpitotoimien kohteeksi.

Diskin sanoo Capcomin vakuuttaneen, että hänen ääntään ei käytettäisi tekoälyn kouluttamiseen. Hänen mukaansa ongelma on kuitenkin se, ettei yksittäisellä näyttelijällä ole käytännössä keinoja valvoa tällaista lupausta. Mahdollinen rikkomus tarkoittaisi kallista oikeustaistelua suurta yritystä vastaan – taakkaa, johon hän ei ole valmis.

Taustalla vaikuttaa myös pelialan viime vuosien kuuma keskustelu tekoälystä. Generatiivisen tekoälyn yleistyminen oli keskeinen kiistanaihe näyttelijöiden lähes vuoden kestäneessä lakossa, joka päättyi vuonna 2025. Diskinin mukaan olisi ristiriitaista taistella kuukausia tekoälysuojauksista ja palata heti töihin ilman niitä. Näin Mega Man saa seuraavassa pelissä todennäköisesti kokonaan uuden äänen.