Entinen Rockstar-kehittäjä: ”En julkaisisi enää yhtään GTA 6 -traileria” Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen Rockstar-kehittäjä: ”En julkaisisi enää yhtään GTA 6 -traileria”

Grand Theft Auto VI

GTA 6:n vuoden 2023 traileri rikkoi katsojaennätyksiä, mutta siitä lähtien Rockstar on pysynyt lähes täysin hiljaa. Nyt entinen Grand Theft Auto -sarjan tekninen johtaja, Obbe Vermeij, on ottanut kantaa: jos päätös olisi hänen, uusia trailereita ei tulisi lainkaan.

Tunnelmaa VI:n ympärillä on jo enemmän kuin tarpeeksi, ja yllätysmomentti tulee vain kasvattamaan julkaisun merkittävyyttä tapahtumana. – Obbe Vermeij sanoi.

Vermeijin mukaan GTA 6 on jo niin valtavan odotettu, ettei pelin julkaisua tarvitse enää tukea uusilla videoilla. Itse asiassa pelkkä julkaisuajankohdan ilmoittaminen – ilman trailereita tai pelikuvaa – olisi hänen mielestään ”boss move”, eli suvereenin itsevarma ratkaisu.

Rockstarin hiljaisuus on strategia, ei vahinko

Toinen entinen Rockstar-kehittäjä, Mike York, sanoo YouTube-kanavallaan uskovansa hiljaisuuden olevan täysin tarkoituksellista. Hänen mukaansa Rockstar ruokkii yhteisön spekulaatioita – salailu, outojen yksityiskohtien (kuten rekisterikilpien tai kuun vaiheiden) analysointi ja teoriahype ovat kaikki osa nerokasta markkinointia.

Mitä hiljaisempina he pysyvät, sen parempi… Kaikki nämä teoriat ovat mahtavia. Ne luovat vain lisää hypeä. – Mike York sanoi.

Rockstarin johto: “Lähempänä julkaisua on parempi”

Take-Two:n toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti Bloombergin haastattelussa, että GTA 6:n markkinointia rakennetaan aivan julkaisun läheisyyteen. Hän viittasi pelin olevan ”ehkä odotetuin viihdetuote koskaan” ja totesi, että liian varhainen markkinointi voisi jopa heikentää odotuksen ja yllätyksen tasapainoa.

Zelnickin mukaan yhtiö pyrkii löytämään optimaalisen hetken, jolloin odotuksen huippu kohtaa markkinointikampanjan aloituksen.

Vaikka Rockstarin ensimmäinen traileri oli nimetty ”Trailer 1”:ksi, mikä viittaisi jatkoon, suunnitelmat voivat muuttua. Vermeij muistutti, että GTA 4 viivästyi vain kolme kuukautta ennen alkuperäistä julkaisupäivää – vastaava ”päätöspäivä” GTA 6:n kohdalla voisi olla lähellä Take-Two:n elokuun 2025 tulosraporttia.

Toistaiseksi näyttää siltä, että GTA 6:n markkinointi nojaa hiljaisuuteen, salaperäisyyteen – ja faniyhteisön loputtomaan innokkuuteen täyttää aukot.

Take-Two tyrmää huhut: GTA 6 ei ole vain digitaalinen, fyysiset versiot tulossa normaalisti Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two tyrmää huhut: GTA 6 ei ole vain digitaalinen, fyysiset versiot tulossa normaalisti

Grand Theft Auto VI

Huhut GTA 6:n digijulkaisusta saivat juuri kylmää vettä niskaansa. Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick kiistää väitteet, joiden mukaan GTA 6 julkaistaisiin aluksi vain digitaalisena ja fyysiset levyt tulisivat vasta myöhemmin.

That’s not the plan. – Hänen vastauksensa oli suora, eli tätä ei ole suunnitelmissa.

Huhut lähtivät liikkeelle väitteistä, joiden mukaan fyysisiä kopioita olisi viivästetty vuoteen 2027 vuotoriskien pelossa. GTA 6 on nimittäin ollut poikkeuksellisen vuotoherkkä projekti. Kehitysvideoita, traileri ja jopa tekoälyn tuottamia feikkivuotoja on levinnyt verkossa jo runsaasti. Tästä huolimatta Take-Two vakuuttaa, ettei fyysisiä versioita olla lykkäämässä.

Take-Two vahvisti samalla, että GTA 6 julkaistaan 18. marraskuuta 2026, ja markkinointi käynnistyy jo tulevana kesänä. Eli luvassa on trailereita, hypeä ja internetin ylikuumenemista hyvissä ajoin ennen julkaisua.

GTA 6 ei ole siis muuttumassa digijulkaisuksi, levyversiot eivät ole katoamassa minnekään ja marraskuu 2026 on yhä lukittu kalenteriin. Pelaajille tämä on hyvä uutinen, oli hyllyssä sitten pelikokoelma tai pelikirjasto pilvessä.

GTA 6: Rockstar polkaisee markkinoinnin käyntiin kesällä – julkaisu yhä marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6: Rockstar polkaisee markkinoinnin käyntiin kesällä – julkaisu yhä marraskuussa

GTA-fanit, iloitkaa! Take-Two Interactive vahvisti, että Grand Theft Auto VI julkaistaan yhä 19. marraskuuta 2026, ja Rockstar starttaa pelin markkinoinnin kesällä. Vaikka peli on viivästynyt aiemmin kahdesti, yhtiön toimitusjohtaja Strauss Zelnick vakuuttaa, että tällä kertaa aikataulu on kiveen hakattu.

Peli on yksi kaikkien aikojen odotetuimmista, ja odotus on ollut kärsimystä monille, etenkin kun viime vuonna some täyttyi vuodoista ja tekoälyfalskeista. Tähän asti olemme nähneet kaksi elokuvamaista traileria, joissa esitellään pelin päähenkilöt Duval ja Lucia Caminos sekä Leonida-niminen Floridan kaupunki, mukana on myös tietenkin kuuluisa Vice City.

Vaikka GTA 6 ei ole vielä ulkona, franchising menestyy erinomaisesti. GTA Online -päivitys Safehouse in the Hills on ollut erityisen suosittu, ja GTA 5:n myynti on ylittänyt 225 miljoonaa kappaletta. Take-Two ilmoitti myös kvartaalituloikseen 1,76 miljardia dollaria (~1,65 miljardia euroa) ja nosti koko vuoden ennustetta 6,65–6,7 miljardiin dollariin (~6,2–6,3 miljardiin euroon), mikä tarkoittaa noin 18 prosentin kasvua.

Zelnick korostaa, että markkinoinnin alkaessa luottamus julkaisuun on huipussaan. Rockstar on siis valmis viemään fanit jälleen kerran Vice Cityn katujen sykkeeseen, ja odotus kesän mainoskampanjasta on varmasti kihelmöivä. Marraskuuhun on vielä aikaa, mutta hype kasvaa jo nyt.