Epic Games käyttää valtavia summia rahaa päästäkseen kauppapaikkojen kuninkaaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Epic Games käyttää valtavia summia rahaa päästäkseen kauppapaikkojen kuninkaaksi

Epic Games Store

Raporttien mukaan Store menettää miljoonia dollareita taistelussa kauppapaikkojen herruudesta markkinajohtaja -palvelua vastaan. Suositun -moninpelin kehittäjä käytti vuonna 2020 noin 444 miljoonaa dollaria houkutellakseen käyttäjiä kasvavaan -palveluunsa. Rahaa on palanut pääasiassa ilmaiseksi jaettuihin peleihin sekä yksinoikeudella myytäviin julkaisuihin.

Yksinoikeussopimus julkaisuista on käynyt selvästi kalliiksi, sillä yhtiön sopimus pelinkehittäjien kanssa sisältää pelien julkaisun yksinoikeudella Epic Game Store -palvelussa, jonka täytyy kestää vähintään vuoden ajan, vaikka kyseinen peli olisi tulossa myös konsolien puolelle. Tämä siis tarkoittaa luultavasti ennalta sovittua summaa, jonka Epic Games joutuu kehittäjille maksamaan myyntiluvuista huolimatta. Esimerkkinä Epic Games käytti 10 miljoona dollaria varmistaakseen kehittäjä Remedy Entertainmentin Control -pelin yksinoikeuden PC:llä.

Raportin mukaan pelaajat käyttivät vuonna 2020 700 miljoonaa dollaria Epic Store -palvelussa, joista tosin vain 265 miljoonaa yksinoikeussopimuksien julkaisuihin. Applen tekemien arvioiden mukaan Epic Store ei tule ansaitsemaan tuottoa palvelusta ennen vuotta 2027, jos yhtiö jatkaa samalla tavalla. Arvion mukaan on mahdollista, että Epic Games Store tulee tekemään tappiota noin 600 miljoonaa dollaria vuoden loppuun mennessä. Vaikka luvut eivät näytä paperilla hyvältä itsessään Epic Games tuottaa silti sen verran rahavirtaa että pystyy ylläpitämään investointejaan.

Väitteistä huolimatta Epic Gamesin toimitusjohtaja Tim Sweeney ilmoitti Twitter -palvelussa että, kyseessä on mahtava investointi kasvavaan yritykseen. Joulukuuhun 2020 mennessä palvelun kuukausittaisten aktiivisten käyttäjien määrä oli noussut 56 miljoonaan kun vielä vuonna 2019 luku oli noin 32 miljoonaa.

Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella

Pelimaailmaan on ilmestynyt uusi tulokas, joka tähtää suoraan indie-pelien ystävien sydämiin. Julkaisija on lanseerannut -tilauspalvelun :lle, ja ideana on yksinkertainen mutta kunnianhimoinen, tarjota pelkästään pienempien studioiden ja yksittäisten kehittäjien pelejä yhdessä paketissa.

Palvelu väittää olevansa ensimmäinen laatuaan, sillä se keskittyy yksinomaan indie-peleihin. Tämä on iso juttu etenkin siksi, että suuremmilla alustoilla, kuten Xbox Game Passissa, pienemmät pelit jäävät usein isojen julkaisujen jalkoihin. Indie Pass yrittää ratkaista tämän ongelman tuomalla pienet helmet suoraan valokeilaan ja samalla helpottamaan pelaajien elämää, kun uusia suosikkeja ei tarvitse metsästää sokkona.

Hintakin pysyy maltillisena. Kuukausitilaus kustantaa noin 6,50 euroa, kun taas vuositilauksen saa noin 52 eurolla, mikä tekee siitä selvästi edullisemman vaihtoehdon pidemmässä juoksussa. Julkaisussa mukana on yli 70 peliä eri genreistä roolipeleistä kauhuun ja rentoihin cozy-kokemuksiin, ja valikoimaa luvataan kasvattaa säännöllisesti.

Kehittäjien näkökulmasta malli on joustava. Indie Pass ei sido tekijöitä yksinoikeuksiin ja tuotot jaetaan sen mukaan, kuinka paljon pelaajat viettävät aikaa kunkin pelin parissa. Toisin sanoen mitä koukuttavampi peli, sitä parempi palkka.

Jos etsit jotain uutta pelattavaa, tarjonnasta löytyy jo valmiiksi muutamia kiinnostavia nimiä, kuten rento maatilasimulaatio , psykologinen kauhupeli sekä strateginen roolipeli . Kaikilla on jo valmiiksi positiivinen vastaanotto Steamissa, joten aivan sokkona ei tarvitse hypätä.

Kannattaa kuitenkin muistaa yksi pieni mutta tärkeä yksityiskohta. Kyseessä on tilauspalvelu, joten pelejä ei omista pysyvästi. Kun tilaus päättyy, myös pääsy pelikirjastoon katoaa. Toisaalta alle seitsemällä eurolla kuussa tämä voi olla monelle varsin houkutteleva tapa testata uusia indie-elämyksiä ilman suurta riskiä.

Merirosvoseikkailu Windrose saapui early accessiin Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvoseikkailu Windrose saapui early accessiin

on nostanut purjeet ja saapunut early access -julkaisuun ja vastaanotto on ollut lupaava. Entinen -nimellä tunnettu peli keräsi heti julkaisupäivänään kymmeniä tuhansia pelaajia, ja -arviot ovat jo nyt erittäin myönteinen -tasolla, noin 90 prosentin suositusasteella.

Kyseessä on PvE-painotteinen selviytymispeli, jossa pelaajat rakentavat, tutkivat ja taistelevat avoimessa maailmassa täynnä synkkiä salaisuuksia. Taistelussa on mukana soulslike-henkistä haastetta, joten aivan leppoisasta purjehduksesta ei ole kyse. Pelaajat ovat erityisesti kehuneet tutkimista, rakentamista ja yleistä pelattavuutta, vaikka osa on kritisoinut vaikeustasoa ja äkillisiä kuolemia.

Moni onkin verrannut peliä esimerkiksi Assassin’s Creed IV: Black Flagiin ja Valheimiin, eikä suotta. Windrose yhdistää merirosvoteeman, selviytymismekaniikat ja haastavan taistelun omaperäiseksi kokonaisuudeksi. Kehittäjät ovat myös tehneet matkan varrella isoja muutoksia ja peli ei ole enää MMO, vaan keskittyy yksin- ja yhteistyöpelaamiseen PvE-sisällön parissa.

Vertailu Sea of Thievesiin nousee väistämättä esiin, mutta pelaajat korostavat nopeasti eroa. Windrose ei ole PvP-painotteinen hiekkalaatikko, vaan enemmänkin seikkailullinen selviytymiskokemus, jossa ympäristö ja viholliset ovat suurin uhka.

Vaikka kyseessä on vasta early access -versio, ensivaikutelmat ovat vahvat. Jos kehitys jatkuu samaan suuntaan, Windrose voi hyvinkin nousta yhdeksi kiinnostavimmista merirosvopeleistä pitkään aikaan ja tarjota pelaajille juuri sitä, mitä he ovat kaivanneet, eli kunnon aarteenetsintää ilman turhaa miekkatappeludraamaa muiden pelaajien kanssa.