Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut” Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut”

Entinen Microsoftin ja Blizzardin johtaja Mike Ybarra ei säästellyt sanojaan kommentoidessaan pelikonsoleiden tilannetta. Ybarra otti Twitterissä/X:ssä kantaa -pomo Hideaki Nishinon lausuntoon, jonka mukaan on yhtiön menestynein konsoli koskaan. Ybarra kehui PlayStationia, mutta teilasi Xboxin toteamalla sen olevan ”kuollut”.

Nishino kertoi Tokion pelimessuilla, että on tuottanut alle viidessä vuodessa noin 126 miljardin euron myyntitulot, mikä on selvästi enemmän kuin PS4, joka samassa ajassa ylsi noin 99 miljardiin euroon. Nishinon mukaan PlayStationin voima piilee kokonaisessa ekosysteemissä, laitteistossa, peleissä ja jatkuvasti kehittyvässä Storessa.

Ybarran kommentit eivät jääneet huomiotta. Kun eräs käyttäjä kutsui häntä katkeraksi exäksi.

Teidän konsoli on kuollut. – Ybarran osoitti vastauksen kylmästi.

Mikä vain konsoli, jos on tarpeeksi rohkea. – Kommentoi toinen käyttäjä, johon Ybarran naljaili takaisin:

Tarkoitat varmaan, jos on tarpeeksi sekaisin. – Ybarra naljaili.

Tilastot tukevat ainakin osittain Ybarran näkemystä. Take-Twon sijoittajamateriaalin mukaan PS5 on myynyt yli kaksinkertaisesti Series X|S -konsoleihin verrattuna marraskuuhun 2024 mennessä. Nähtäväksi jää, mitä tekee vastatakseen siihen, että PlayStationin valtakausi näyttää jatkuvan vahvana.

Linux kasvattaa suosiotaan Steamissa Kommentit pois päältä artikkelissa Linux kasvattaa suosiotaan Steamissa

-pelaamisen kentällä on nähty yllättävä käänne, kun on noussut ennätyslukemiin Steamin tuoreessa laitekyselyssä. Maaliskuussa käyttöjärjestelmän markkinaosuus pomppasi peräti 5,33 prosenttiin, eli ensimmäistä kertaa historiassa yli viiden prosentin rajan.

Kasvu on ollut nopeaa. Vielä vuoden 2025 lopussa Linux pyöri noin 3,5 prosentissa, ja muutama vuosi sitten osuus oli vaivainen yksi prosentti. Nyt se on jo yli kaksinkertainen macOSiin verrattuna, mikä kertoo selvästä muutoksesta pelaajien tottumuksissa.

Samaan aikaan koki kolauksen ja sen osuus putosi maaliskuussa 4,28 prosenttiyksikköä, vaikka se hallitsee edelleen markkinaa ylivoimaisesti 92,33 prosentin osuudella. Taustalla voi olla tyytymättömyys Windowsin viimeaikaisiin muutoksiin sekä yleiset suorituskyky- ja käyttökokemushaasteet.

Osa Linuxin kasvusta selittyy myös datamuutoksilla. on säätänyt Steamin Kiinaan liittyviä tilastoja, mikä näkyi erityisesti yksinkertaistetun kiinan kielen käytön rajuna laskuna. Samalla englannin ja muiden kielten osuudet kasvoivat, mikä vaikutti kokonaislukuihin.

Merkittävä rooli on myös SteamOSilla, jota käyttää jo lähes neljännes Linux-pelaajista. Sen suosiota vauhdittaa erityisesti Deck, jonka Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä on tehnyt vaihtoehtoalustasta aiempaa helpommin lähestyttävän.

Vaikka Linuxin nousu on vaikuttava, pysyy toistaiseksi ylivoimaisena ykkösenä. Suunta on silti kiinnostava ja voi pakottaa Microsoftin terävöittämään otettaan, jos se haluaa pitää PC-pelaajat tyytyväisinä myös tulevaisuudessa.

Muistipiirien hintaralli nostamassa seuraavan sukupolven konsolit pilviin Kommentit pois päältä artikkelissa Muistipiirien hintaralli nostamassa seuraavan sukupolven konsolit pilviin

Pelikonsoleiden hinnat saattavat olla nousemassa täysin uudelle tasolle. Analyytikot arvioivat, että 6 ja Project Helix voivat julkaisuhetkellä maksaa jopa 50 prosenttia enemmän kuin nykyinen sukupolvi, eli pahimmillaan noin 900–950 euroa.

Hintapaineita kasvattaa erityisesti Sonyn päätös nostaa -konsolin hintaa. Samalla tehokkaampi on nousemassa noin 830 euron tasolle (900 dollaria), mikä vihjaa jo siitä, mihin suuntaan seuraavan sukupolven hinnat voivat kehittyä.

Taustalla vaikuttaa useita tekijöitä. Muistipiirien, kuten DRAM- ja NAND-komponenttien, hinnat ovat nousseet jopa 80–90 prosenttia vuoden 2026 aikana, ja tekoälydatakeskusten kasvava kysyntä syö samaa laitteistotarjontaa. Lisäksi geopoliittiset jännitteet ja toimitusketjujen ongelmat vaikeuttavat komponenttien saatavuutta. Toisin sanoen täydellinen myrsky, joka nostaa kuluttajahintoja.

Asiantuntijoiden mukaan on voinut tehdä isomman hinnankorotuksen nyt kerralla, jotta se välttäisi jatkuvat pienemmät nostot myöhemmin ja jättäisi samalla pelivaraa mahdollisille alennuksille. Silti näkymä on selvä, missä konsolipelaaminen ei välttämättä ole enää yhtä edullinen harrastus kuin ennen.

Kaikki ei kuitenkaan ole kiveen hakattua. Julkaisuaikataulut ja hinnat elävät jatkuvasti, ja seuraavan sukupolven konsoleita saatetaan nähdä vasta vuosina 2027–2028. Mutta jos nykykehitys jatkuu, tonnin konsolit eivät ole enää scifiä, vaan varsin realistinen tulevaisuus.