Ex-Rockstar -veteraani ehdottaa GTA 4:n remasterointia Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-Rockstar -veteraani ehdottaa GTA 4:n remasterointia

Entinen Rockstar Gamesin tekninen johtaja Obbe Vermeij on kommentoinut tuoreita huhuista, joiden mukaan GTA 4 saattaisi saada remasteroidun version uusille pelikonsoleille. Vaikka Rockstar ei ole vahvistanut suunnitelmia pelin uudelleenjulkaisusta, Vermeij, joka oli mukana GTA 4:n kehityksessä, uskoo, että peli ansaitsisi ehdottomasti päivityksen.

Vermeij mainitsi, että GTA 4 on edelleen loistava peli, ja sen päähenkilö Niko Bellic on yhä parhaita protagonisteja koko GTA-sarjassa. Hänen mielestään pelin päivittäminen olisi tervetullut askel, erityisesti kun katsotaan muiden pelien onnistuneita remasterointeja, kuten The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered.

Vaikka Vermeij ehdottaa, että Rockstar voisi käyttää pelin uudelleenjulkaisussa nykyistä Rage-pelimoottoria, on tärkeää muistaa, että Rockstar on tällä hetkellä keskittynyt vahvasti GTA 6:n kehitykseen. Tämä tekee mahdollisen remasterin julkaisun vaikeaksi, sillä se voisi vähentää huomiota uuden pelin ympäriltä.

Pelin faneja kiinnostaa myös se, tuleeko Liberty City – GTA 4:n ja GTA: Chinatown Warsin tapahtumapaikka – osaksi GTA 6:n maailmaa joko pelin julkaisussa tai sen jälkeisessä lisäsisällössä.

Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen

Grand Theft Auto VI

Siinä missä moni pelitalo hehkuttaa generatiivista tekoälyä uutena taikasanana, Rockstar Games tekee täyskäännöksen toiseen suuntaan. Studio vahvistaa, että odotettu Grand Theft Auto VI tehdään täysin ilman generatiivista AI:ta. Emoyhtiö Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti tuoreessa haastattelussa, että peli on täysin ihmisten käden jälkeä.

Zelnickin mukaan Rockstarin maailmat rakennetaan rakennus rakennukselta, katu kadulta, kaupunginosa kaupunginosalta. Toisin sanoen Vice City ei synny nappia painamalla algoritmin sylkäisemänä, vaan kehittäjien käsissä. Vaikka yhtiö hyödyntää tekoälyä ja koneoppimista taustalla, generatiivinen AI ei ole mukana GTA 6:n sisällöntuotannossa. Rockstarin mukaan juuri tämä erottaa heidän pelinsä massasta. Heidän pelimaailma ei ole proseduraalisesti luotu, vaan huolella suunniteltu viihdekokonaisuus.

Julkaisupäiväkin on nyt lukittu ja GTA 6 saapuu 19. marraskuuta 2026. Viivästyksiä on nähty, mutta Take-Two vakuuttaa pysyvänsä aikataulussa. Yhtiö odottaa pelin luovan sille uuden taloudellisen perustason tilikaudelle 2027 ja vahvistavan kannattavuutta merkittävästi. Peli julkaistaan samaan aikaan sekä digitaalisena että fyysisenä versiona.

Tarina vie pelaajat takaisin Vice Cityyn, jossa rikoksen poluille ajautuvat Lucia ja Jason. Jason on entinen sotilas, joka etsii tasapainoa siviilielämään, kun taas sarjan ensimmäinen naispuolinen päähenkilö Lucia on vastikään vapautunut Leonidan vankilasta ja tavoittelee parempaa elämää, keinoista viis. Peli julkaistaan PlayStation 5- ja Xbox Series X ja Series S -konsoleille, mutta PC-version aikataulu on yhä avoin.

Take-Two tyrmää huhut: GTA 6 ei ole vain digitaalinen, fyysiset versiot tulossa normaalisti Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two tyrmää huhut: GTA 6 ei ole vain digitaalinen, fyysiset versiot tulossa normaalisti

Grand Theft Auto VI

Huhut GTA 6:n digijulkaisusta saivat juuri kylmää vettä niskaansa. Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick kiistää väitteet, joiden mukaan GTA 6 julkaistaisiin aluksi vain digitaalisena ja fyysiset levyt tulisivat vasta myöhemmin.

That’s not the plan. – Hänen vastauksensa oli suora, eli tätä ei ole suunnitelmissa.

Huhut lähtivät liikkeelle väitteistä, joiden mukaan fyysisiä kopioita olisi viivästetty vuoteen 2027 vuotoriskien pelossa. GTA 6 on nimittäin ollut poikkeuksellisen vuotoherkkä projekti. Kehitysvideoita, traileri ja jopa tekoälyn tuottamia feikkivuotoja on levinnyt verkossa jo runsaasti. Tästä huolimatta Take-Two vakuuttaa, ettei fyysisiä versioita olla lykkäämässä.

Take-Two vahvisti samalla, että GTA 6 julkaistaan 18. marraskuuta 2026, ja markkinointi käynnistyy jo tulevana kesänä. Eli luvassa on trailereita, hypeä ja internetin ylikuumenemista hyvissä ajoin ennen julkaisua.

GTA 6 ei ole siis muuttumassa digijulkaisuksi, levyversiot eivät ole katoamassa minnekään ja marraskuu 2026 on yhä lukittu kalenteriin. Pelaajille tämä on hyvä uutinen, oli hyllyssä sitten pelikokoelma tai pelikirjasto pilvessä.