Fallout 3:n uusinto tuloillaan – julkaisu ei kuitenkaan ole aivan nurkan takana​ Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 3:n uusinto tuloillaan – julkaisu ei kuitenkaan ole aivan nurkan takana​

Fallout 3

Bethesda Softworksin ikoninen roolipeli Fallout 3 on saamassa uuden elämän remasteroidun version muodossa. Vaikka virallista julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, useat lähteet vahvistavat, että projekti on työn alla.​

Vuonna 2008 julkaistu Fallout 3 oli merkittävä käännekohta sarjalle, siirtyen isometrisestä näkymästä ensimmäisen persoonan toimintaroolipeliin. Peli sai laajaa kiitosta syvällisestä tarinankerronnastaan ja avoimesta maailmastaan, mutta sen taistelumekaniikka sai osakseen kritiikkiä. Entinen pelisuunnittelija Bruce Nesmith on todennut, että mahdollisessa remasteroidussa versiossa taistelujärjestelmää tulisi päivittää vastaamaan nykypäivän standardeja, viitaten erityisesti Fallout 4:n parannuksiin tällä saralla.

Mielenkiintoista on, että huhujen mukaan uusi versio rakennetaan Unreal Engine 5:llä, mikä olisi poikkeus Bethesdan perinteisestä Creation Engine -moottorista. Tämä viittaa siihen, että kehittäjät saattavat tavoitella merkittäviä visuaalisia parannuksia ja modernimpaa pelikokemusta.

Vaikka fanit ovat innoissaan mahdollisesta uusintaversiosta, on syytä varautua siihen, että odotus saattaa venyä. Sisäpiiritietojen mukaan projekti on vielä varhaisessa vaiheessa, eikä julkaisua ole odotettavissa lähiaikoina.

Bethesda ei ole vielä virallisesti kommentoinut Fallout 3:n remasterointia, mutta hiljattain ilmestynyt The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered antaa toivoa siitä, että klassikkopelien päivittäminen on yhtiön agendalla. Fanien toiveet ovat korkealla, ja moni odottaa innolla paluuta post-apokalyptiseen Washington D.C.:hen modernisoidussa muodossa.​

Wolfenstein 2 -kehittäjät paljastivat, että pelissä oltaisiin voitu nähdä Hitleriä vieläkin enemmän Kommentit pois päältä artikkelissa Wolfenstein 2 -kehittäjät paljastivat, että pelissä oltaisiin voitu nähdä Hitleriä vieläkin enemmän

Wolfenstein 2: The New Colossus -pelissä olisi voinut nähdä vielä enemmän Adolf Hitleriä kuin lopullisessa versiossa, ainakin kehittäjien alkuperäisten suunnitelmien mukaan. MachineGamesin perustaja ja luova johtaja Jens Matthies paljasti Noclipille, että kohtauksessa, jossa Hitler esittää propagandafilmiä, kehittäjät suunnittelivat lisäävänsä vielä yhden yllätyselementin.

Kehittäjät halusivat alun perin näyttää Hitlerin virtsaamisen yhteydessä myös hänen sukupuolielimensä. MachineGamesin johtaja Jerk Gustafsson kuitenkin totesi, että idea oli liikaa, ja Bethesda, pelin julkaisija, esti sen toteutumisen.

Ehkä se olisi ongelma… kaikkien on välillä pelastettava itsensä itseltään. – Matthies naureskeli.

Lopulta kohtaus päätyi mustan komiikan täyttämäksi, jossa Hitler syö, oksentaa, turhautuu ja virtsaa, mutta mitään liian rajua ei näytetty. Matthies korosti, että kohtaus onnistuu silti osoittamaan Hitlerin heikkouden samalla, kun se alleviivaa natsien raakuutta ja julmuutta.

Vaikka tämä yksityiskohta jäi toteutumatta, Wolfenstein 2 on saanut kriitikoilta kiitosta ja on vahva lisä MachineGamesin suositussa räiskintäpelisarjassa. Studio vihjasi myös, että heillä olisi edelleen tarinaa kerrottavana sarjan kolmannessa osassa.

Microsoft paljastaa Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Showssa syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft paljastaa Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Showssa syyskuussa

Microsoft on ilmoittanut, että se esittelee Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Show 2025 -tapahtumassa myöhemmin syyskuussa. Lähetys on torstaina 25. syyskuuta kello 19:00 Japanin aikaa, eli Suomessa aamuyöllä 12:00. Tilaisuudessa nähdään niin Microsoftin omia pelejä kuin päivityksiä myös kolmannen osapuolen julkaisijoilta.

Xboxin Aasian johtaja Mena Kato kertoo, että lähetyksessä keskitytään Japanin ja Aasian pelikehittäjien luoviin tuotoksiin, mutta mukana on myös maailmanlaajuisia uutisia. Fanien odotukset ovat korkealla, sillä Japan-aiheinen sisältö ja Aasiassa kehitetyt pelit kiinnostavat pelaajia ympäri maailman.

Erityisesti odotettavissa on Ninja Gaiden 4, jonka luvataan olevan pelattavissa TGS-tapahtumassa. Koei Tecmon Team Ninja ja PlatinumGames, Bayonettan kehittäjä, ovat olleet yhteistyössä pelin tuotannossa. Lisäksi Microsoft tuo esille uudet käsikonsolit ROG Xbox Ally ja ROG Xbox Ally X, joiden hinnasta ei vielä ole tietoa, mutta julkaisu on luvattu lokakuussa 2025.

Bethesda puolestaan pitää TGS:ssa yhteisen myyntipisteen, jossa nähdään virallista tavaraa muun muassa Fallout, Starfield, Doom ja The Elder Scrolls IV: Oblivion -peleistä. Mahdollisesti myös pelipäivityksiä voidaan kuulla lähetyksen aikana.

Huhut vihjaavat, että TGS-lähetyksessä saatetaan saada myös ensimmäisiä paljastuksia Forza Horizon 6:sta, jonka tapahtumapaikaksi on veikkailtu Japania. Xboxin visuaalisen ilmeen urbaani neon-tyyli vihjaa ainakin Tokyo-katukuvan inspiroivaan teemaan, mutta lopulliset paljastukset nähdään lähetyksessä.