Fallout: New Vegas ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout: New Vegas ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Fallout: New Vegas

jakaa tällä viikolla ilmaiseksi :lle äärimmäisen suosittua ja arvostettua post-apokalyptistä roolipeliä .

Alunperin vuonna 2010 ilmestyneessä pelissä pelaajat löytävät itsensä kuriirin roolista post-apokalyptiseltä Mojaven autiomaalta. Peli vie matkalle selviytymisen, koston sekä poliittisen kieroilun syövereihin.

Ultimate Edition sisältää peruspelin lisäksi kaikki peliin julkaistut lisäsisällöt. Mukana on uusia kohteita, haasteita sekä sivujuonia.

Voit ladata Fallout: New Vegas -pelin ilmaiseksi PC:lle täältä aina ensi viikon torstaihin asti.

Obsidianin Josh Sawyer ei halua RPG-pelien muuttuvan ”liian helpoiksi höttöpeleiksi” Kommentit pois päältä artikkelissa Obsidianin Josh Sawyer ei halua RPG-pelien muuttuvan ”liian helpoiksi höttöpeleiksi”

Roolipelien veteraani Josh Sawyer, tunnettu muun muassa Fallout: New Vegasista ja Pillars of Eternitystä, haluaa ravistella nykypäivän pelisuunnittelua: vaikeus ei ole vihollinen. Antamassaan haastattelussa Sawyer kritisoi trendiä, jossa roolipeleistä tehdään liian yksinkertaisia, jotta ne miellyttäisivät kaikkia.

On virhe tehdä kaikille sopivaa yhtä ja samaa peliä. – Sawyer sanoo.

Hänen mukaansa syvälliset järjestelmät, vaikeat valinnat ja runsas varustehäröily ovat juuri sitä, mitä monet roolipelien ystävät rakastavat. Sweaty boys, kuten hän itseään ja kaltaisiaan pelaajia leikillisesti kutsuu, kaipaavat pelillistä purtavaa, eivät pelkkää tarinamoodia.

Sawyerin mielestä hyvällä suunnittelulla voidaan tukea laajaa pelaajakuntaa, niin kevyttä tarinamatkailijaa kuin taktisesta taistelusta innostunutta mikromanageria. Esimerkiksi tarjoaa lähes mahdottoman vaikean vaikeustason, mutta myös Story Time -tilan, jossa kuoleminen on käytännössä mahdotonta. Kumpikin voi toimia, kunhan molempia tehdään ajatuksella.

Sawyer painottaa, että helpon pelitilan tarjoaminen ei vaadi massiivista lisätyötä, kunhan järjestelmät rakennetaan fiksusti.

Ei se ole työtä ilman vaivaa, mutta ei se ole niin paljon työtä kuin voisi kuvitella. – Sawyer toteaa.

Yhteenvetona: vaikeustason valinnan ei tarvitse tarkoittaa pelin pinnallistamista. Hyvä RPG voi olla sekä syvä että saavutettava, kunhan sitä ei sorvata valmiiksi purkiksi kaikille samaan muottiin.

Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut

FBC: Firebreak

Suomalaiset pelistudiot ovat julkaisseet kesän kynnyksellä poikkeuksellisen määrän uusia pelejä, päivityksiä ja crossover-tapahtumia. Mukana on kansainvälisiä yhteistyöitä, kuten Sonicin saapuminen Squad Bustersiin, sekä kotimaisia klassikkosarjoja uusissa muodoissa. Lisäksi pienemmät studiot, kuten , tekevät rohkeita siirtoja uusien peliprojektien parissa. Tässä katsaus ajankohtaisiin peleihin ja ilmiöihin kotimaisessa peliskenessä.

Sonic ja kumppanit kiitävät Squad Bustersiin

Supercell ja ovat yhdistäneet voimansa tuodakseen Sonicin, Tailsin ja Knucklesin -peliin. Erikoistapahtuma on käynnissä 8. heinäkuuta asti, ja mukana on muun muassa Green Hill Zone -kartta, klassisia vihollisia sekä pomotaisteluita Eggmania vastaan. Hahmojen kyvyt heijastelevat heidän klassisia ominaisuuksiaan: Sonic kiihdyttää squadin voimat huippuunsa, Tails lentää Cyclonella ja Knuckles kaivaa aarteita maasta.

Pelaajat voivat ansaita rengasvaluuttaa ja avata hahmot pelaamisen kautta. Kyseessä on yksi Supercellin suurimmista crossovereista tähän mennessä.

Inferno Dragon saa oman evoluutionsa Clash Royalessa

Yhdeksän vuoden odotus palkittiin, kun Clash Royalen yksi ikonisimmista korteista, Inferno Dragon, sai vihdoin oman evoluutiomuotonsa. Evoluutiossa lohikäärmeen hyökkäysteho ei enää nollaudu kohteesta toiseen siirryttäessä, vaan kasvaa entisestään.

Julkaisu esiteltiin humoristisella trailerilla, jossa koomikko Ismo Leikola neuvottelee lohikäärmeen puolesta Supercellin pääkonttorilla. Evoluutiokauteen kuuluu useita pelimuotoja ja haasteita, jotka jatkuvat 7. heinäkuuta asti.

Sea of Tranquility – Kuun pinnalla vapaasti ajellen

Sky Trailin uusin peli Sea of Tranquility on lisätty Steamiin ennakkotilattavaksi. Pelaaja ohjastaa kuumönkijää avoimessa maailmassa ja tutkii Kuun arvoituksia tieteisfiktion hengessä. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on herättänyt kiinnostusta etenkin avaruusseikkailujen ystävien keskuudessa.

LEGO Hill Climb Adventures+ huristelee Apple Arcadessa

Fingersoftin uutuuspeli yhdistää LEGO-maailman ja Hill Climb Racingin tutut fysiikat. on julkaistu -palvelussa, ja tarjoaa hupia kaikenikäisille pelaajille, jotka kaipaavat värikkäitä esteitä, hupaisaa vauhtia ja luovia ajoneuvoja LEGO-tyyliin.

FBC: Firebreak – Remedyn uusin kolmen hengen räiskintä

Remedy Entertainment on julkaissut uuden yhteistyöpainotteisen ammuntapelin FBC: Firebreak. Peli sijoittuu Controlin maailmaan ja yhdistää yliluonnolliset ilmiöt ja tiimityön kolme pelaajaa vaativassa toimintaympäristössä. Firebreak tuo Remedyltä täysin uudenlaisen lähestymistavan moninpelaamiseen.

Autogun Heroes laajenee: PC-julkaisu, uusi demo ja paluu mobiiliin

on julkaissut ‑toimintapelin PC:lle osana Steam Next Festiä. Demo keräsi huomiota tapahtumassa, ja koko peli julkaistiin 18. kesäkuuta. Lisäksi Nitro sai takaisin julkaisuvastuun Autogun Heroes ‑mobiiliversiosta yhteistyön päätyttyä Unityn Supersonicin kanssa. Pelin selainversio on edelleen pelattavissa virallisella verkkosivulla.

Yhtiö on avannut fanituotekaupan ja kehittää parhaillaan uutta, laajemmalle yleisölle suunnattua peliä samaan maailmaan. Brändin ympärille ollaan selvästi rakentamassa laajempaa kokonaisuutta.

Angry Birds Reloaded saa uusia tasoja ja possurooleja

on julkaissut ‑peliin päivityksen, joka sisältää 45 uutta tasoa, uusia asuja linnuille ja mahdollisuuden pelata possuina Egg Hunt ‑tapahtumassa. Uudistukset tuovat vaihtelua klassiseen kaavaan ja antavat syyn palata takaisin slingshotin äärelle.

Oceanhorn: Chronos Dungeon – uusi suunta klassikkoseikkailulle

Cornfox & Bros on julkaissut Oceanhorn: Chronos Dungeon ‑pelin PC:lle sekö ja Android -laitteille. Uutuus vie sarjan roguelite-luolastoihin ja tarjoaa jopa neljän pelaajan paikallisen yhteistyötilan. Nopeat taistelut, satunnaisesti generoitu sisältö ja kerättävät esineet tuovat uudenlaista virtaa rakastettuun pelisarjaan.

Roguebound Pirates – Redbeakin kunnianhimoisin indie-seikkailu

Redbeak Games on julkaissut trailerin pelistään Roguebound Pirates, joka on kehitetty yksin kehittäjä Tuomas Aurosen toimesta. Kyseessä on merellinen roguelike-peli, jossa yhdistyy alusten kustomointi, ryöstely ja aarteiden etsintä. Julkaisun on määrä tapahtua vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä.

Tuomas kertoo soolokehityksen etuna olevan täyden luovuuden ja tehokkaan ajankäytön. Haasteena puolestaan on resurssien rajallisuus ja jatkuvan palautteen puute. Uusi projekti on hänen ensimmäinen 3D-pelinsä, joka tuo mukanaan oppimista ja visuaalista vapautta. Suunta on tarkoituksella uusi – Tuomaksen mukaan saman tekeminen käy nopeasti tylsäksi.