Fallout-sarjan 2. kauden teaseri paljastaa ensivilauksen New Vegasista Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout-sarjan 2. kauden teaseri paljastaa ensivilauksen New Vegasista

Falloutin 2. kauden odotus kiihtyy, kun Amazon julkaisi yllättäen lyhyen teaserin, joka antaa ensimmäisen kunnollisen vilauksen sarjan uudesta sijainnista: New Vegasista. Teaser esitettiin Amazonin Upfront-lähetyksessä ja päätyi nopeasti fanien käsiin Redditissä.

Videolla nähdään päähenkilöt Lucy (Ella Purnell) ja The Ghoul (Walton Goggins) matkalla kohti New Vegasia, vain 50 mailin päässä autiomaasta. Geigermittarin tuttu rätinä viittaa säteilyyn alueella, ja ruudulla vilahtaa ikoninen, mutta nyt entistä elävämpi ja tiiviimpi kaupunkisiluetti. Esiin nousevat muun muassa Lucky 38 -kasino sekä mahdollisesti Ultra-Luxe.

New Vegas on tuttu vuonna 2010 julkaistusta Fallout: New Vegas -pelistä, ja fanit voivat odottaa näkevänsä myös Mr. Housen, mystisen kaupungin hallitsijan. Sarja sijoittuu vuoteen 2296, 15 vuotta pelin tapahtumien jälkeen. Käsikirjoittajat ovat korostaneet, ettei sarja seuraa pelin monia mahdollisia lopetuksia, vaan näyttää, kuinka maailma on muuttunut ja kehittynyt – tai romahtanut entisestään.

Amazon on vahvistanut, että kausi 2 julkaistaan joulukuussa 2025, ja kolmas kausi on jo tuotannossa. Sarjan on suunniteltu jatkuvan jopa kuudenteen kauteen asti.

Falloutin ensimmäinen kausi oli yksi kaikkien aikojen parhaista pelisovituksista – ja nyt näyttää siltä, että toinen kausi saattaa nostaa panoksia entisestään.

Games Workshop sanoo ei tekoälylle, ihmistaiteilijat etusijalla Kommentit pois päältä artikkelissa Games Workshop sanoo ei tekoälylle, ihmistaiteilijat etusijalla

Warhammer 40 000: Space Marine 2

Warhammerin luoja Games Workshop on kieltänyt generatiivisen tekoälyn käytön kaikessa sisällössään. Suunnittelusta täyteen tuotantoon asti AI-työkalut on pannassa, sillä yhtiö haluaa kunnioittaa ihmistaiteilijoita, jotka luovat sen ikonisia maailmoja.

Toimitusjohtaja Kevin Rountree kertoo, että vaikka jotkut johtajat kokeilevat AI-työkaluja, kukaan ei ole innostunut teknologiasta. Yritys seuraa kuitenkin kehitystä tarkasti, mutta linja on selvä: AI ei osallistu Warhammerin suunnitteluun, tuotantoon tai kilpailuihin. Lisäksi yhtiö valvoo tarkasti tietosuojaa ja IP-oikeuksia, sillä monet tekoäly- ja koneoppimissovellukset tulevat automaattisesti laitteisiin, halusi tai ei.

Games Workshop haluaa myös päinvastaista suuntaa kuin monet yritykset, jotka korvaavat työntekijöitä tekoälyllä. Rountree lupaa palkata lisää luovia osaajia konseptisuunnitteluun, taiteeseen, kirjoittamiseen ja veistämiseen ihmisiä, jotka tekevät Warhammerista sen rikkaan ja kiehtovan maailman, jota fanit rakastavat.

Warhammerin pöytäpelien rinnalla Games Workshop työstää videopeliprojekteja, kuten Dawn of War 4:ää, Creative Assemblyn Total War: Warhammer 40K:ta ja Saber Interactiven Warhammer 40,000: Space Marine 3:a. Lisäksi IP saa ensimmäisen suuren TV-sovituksensa Amazonin kanssa, ja Henry Cavill on mukana tuottamassa kokonaisen sarjan. Tekoäly on siis pannassa, mutta Warhammerin maailma laajenee silti moniin uusiin muotoihin.

Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon

Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.

March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.

Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.

Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.