Far Cry 6 ei uudistu, niin hyvässä kuin Yarassakaan Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry 6 ei uudistu, niin hyvässä kuin Yarassakaan

Far Cry 6

Far Cry 6 (PS4)

6.5 / 10
Hyvää Kaunista katseltavaa, musiikit, Giancarlo Esposito Huonoa Tekoälyttömyys ja yleinen haasteen puute, itseään toistavat sivutehtävät, rasittavat sivuhahmot ja ohut juoni

Ubisoftin Far Cry-sarja on julkaisun viivästysten jälkeen ehtinyt kuudenteen osaansa. Pääsarjan pelien lisäksi saman tittelin alta löytyy myös spin offeja kuten Far Cry: Blood Dragon. Lukuunottamatta aivan ensimmäistä osaa nämä pelit ovat toteutettu samanlaisella avoimen maailman kaavalla, joka on kantanut sarjaa menestyksekkäästi tähän asti. Miten tuorein osa pärjää vertailussa pitkille perinteille? Vietin noin 40 tuntia pelin parissa ja otin selvää.

Far Cry 6:n tarina sijoittuu fiktiiviselle Yaran saarelle, jota pitää rautaisessa otteessaan Breaking Bad -sarjasta tutun Giancarlo Espositon esittämä Anton Castillo. Fasistinen hallinto jakaa kansan “oikeisiin” ja “feikkeihin” Yaralaisiin. Niukemmista oloista kotoisin olevat kansalaiset ovatkin luontevasti ajettu pelloille töihin vaarallisiin olosuhteisiin viljelemään Viviro-nimistä tupakkakasvia. Viviro on toimiva syöpälääke, jonka avulla Castillo haluaa parantaa piskuisen maansa asemaa maailman markkinoilla.

Far Cry 6
I stood at the top of the mountain, and Yara sang to me.

Ensimmäistä kertaa pelihahmon sukupuoli on valittavissa. Dani (tai Dany, jos valitset naishahmon) on pelin alussa aikeissa karata Yhdysvaltoihin pakoon kutsuntoja. Kaikki menee kuitenkin pieleen ja vastahakoinen Dani päätyy Libertad-nimisen ryhmän riveihin taistelemaan hirmuhallintoa vastaan. Termiä vastahakoinen täytynee käyttää löyhästi, koska jo ensimmäisissä tehtävissä heitetään läppää ja ammuskellaan sotilaita Guapo-nimisen lemmikkialligaattorin popsiessa vihollisia suuhunsa. Danin tehtäväksi jää koota kansan syvät rivit taisteluun Anton Castillon hallintoa vastaan. Luvassa on kaikennäköistä tehtävää, jotta muut ryhmittymät liittyisivät Danin porukkaan. Omat odotukseni olivat tarinan suhteen korkealla varsinkin kun mukana oli Giancarlo Espositon kaltainen mestarinäyttelijä. Kuitenkin pelin tarinan sävy heittelee brutaalien kidutuskohtausten ja massamurhien parista aivan toiseen suuntaan, kun seuraavaksi autetaan niittikaulapannoin varustettua taistelukukkoa suorittamaan veristä kostoretkeä. Vaikka Far Cry-sarjasta on aiemminkin löytynyt humoristisia sivutehtäviä, tuntuivat Far Cry 6:n vitsit jo hieman väsyneiltä ja olisin kaivannut pelinkehittäjiltä vakavampaa otetta. Pelin lukuisista sivuhahmoista monet olivat mielestäni lähinnä rasittavia sosiopaatteja enkä jaksanut juuri kiinnostua heidän kohtaloistaan.

Far Cry 6
Guapo on hyvä poika.

Pelimaailma on alun jälkeen avoin tutkittavaksi ja noudattaa Ubisoftin peleistä tuttua kaavaa. Päätehtävien lisäksi pelistä löytyy Yaran Stories-nimellä kulkevia sivutehtäviä. Lisäksi pelimaailma on täynnä tiesulkuja, joita täytyy puhdistaa vihollisista, ilmatorjuntatykkejä, jotka on räjäytettävä jos mielii lennellä helikopterilla alueen yli ja tietenkin sadoittain arkkuja avattavaksi. Jos olet pakkomielteinen keräilemisen suhteen peli ei varmasti jätä kylmäksi. Valitettavasti kun olet puhdistanut yhden tiesulun, olet käytännössä kokenut kaiken mitä tällä aktiviteetilla on tarjottavanaan. Far Cry 6 toistaa itseään ja näiden pikkutehtävien tekeminen tuntuukin kovin arkisilta askareilta. Vihollisten huono tekoäly ei auta asiaa. Jos sinulla on kiikarikivääri äänenvaimentimella tai vaikkapa jousipyssy, ei perusmosureilla ole mitään mahdollisuuksia sinua vastaan. Tämä toki on ollut Far Cry-sarjan tuttu kompastuskivi. Peli onkin äärettömän helppo ja kuolin useammin hypättyäni liian korkealta maahan kuin vihollisen luoteihin. Vasta pelin loppupuolella vihollisista on jotain vastusta Danin muodostamalle yhden miehen (tai naisen) armeijalle.

Armeijasta todella voidaankin puhua pelaajan aseistuksen puolesta. Pelissä riemastuttavinta onkin erilaiset asevaihtoehdot. Pelistä löytyy kymmenittäin erilaisia tuliaseita, jotka ovat kaikki kustomoitavissa. Pelaaja voi esimerkiksi laittaa aseeseensa erilaisia luoteja. Panssarin lävistävät luodit poksauttavat läpi kypärien ja tuliluodit sytyttävät viholliset iloisesti liekkeihin. Perusaseiden lisäksi pelistä löytyy Resolver-nimellä kulkevat kapinallisten itse kyhäämät erikoisaseet. Näistä ensimmäisenä saadaan liekinheitin, mutta valinnanvaraa löytyy täysin laatikon ulkopuoleltakin. Mainittakoon esimerkiksi CD-levyjä ampuva kanuuna ja seinien läpi ampuva henkimaailman pyssy. Lisäksi pelihahmo voi ostaa erilaisia Supremo-selkäreppuja, jotka aktivoidaan kulmanappeja painamalla. Nämä voivat esimerkiksi ampua ohjusiskun tai aktivoida EMP-pulssin, jolla lähistöllä olevat ajoneuvot saadaan sammumaan. Sääliksi käykin vihollisrassukoita, jotka tekoälyttömyytensä turvin saavat tuta Danin raivon.

Far Cry 6
Kasuaalisti partioimassa keskellä liekkejä.

Pelin edetessä päästään myös rakentamaan tukikohtia, joissa kamera siirtyy ensimmäistä kertaa sarjan historiassa kolmanteen persoonaan. Pelimaailmasta kerätyillä materiaaleilla voidaan rakentaa vaikka keittiö, jossa Yarassa metsästetyt eläimet voidaan keitellä tuomaan tietyn ajan kestäviä apuja pelaajalle. En kokenut tähän kuitenkaan tarvetta, koska haastetta pelissä oli muutenkin niin vähän. Far Cry 6 tuo myös ensimmäistä kertaa mahdollisuuden Co-op-pelaamiselle kaverin kanssa, ja vaikka en tätä päässytkään testaamaan uskoisin sen tuovan lisäpontta pelaamiseen.

Far Cry 6
Ei ole peliä jota kalastaminen ei tee paremmaksi.

Graafisesti peli on taattua Far Cry-laatua. Alunperin teknologiademosta CryEnginelle lähtenyt pelisarja on aina tuonut pelaajan silmien eteen varsinaista karkkia eikä uusin osa ole siihen poikkeus. Kun kiipeät vuorelle ja auringonnousu tuo säteensä Yaran ylle on vain myönnettävä, että Ubisoftilla riittää paukkuja tuomaan kauniita pelejä kansalle. Testasin pelin PS4 Pro:lla, joka kieltämättä tuntuu vähän jo yskivän renderöidessään ruohonkorsia ja rottien viiksikarvoja. PS4-versio tarjoaa ilmaisen päivityksen myös PS5-versioon jolla peli onkin sitten jo todella komea.

Äänimaailmassa on myös ison studion meininkiä: Aseet kuulostavat tehokkailta, kypärät räjähtelevät brutaalisti kiikarikiväärin luodin lävistäessä aivomateriaa ja räjähdykset tärisyttävät kaiuttimia. Originaalimusiikista vastaa Pedro Bromfman, joka on tehnyt musiikit mm. Narcos-sarjaan ja autojen radioista pauhaa latinoartistit Ricky Martinista lähtien. Kaikesta paistaa läpi halu tehdä äänimaailmasta pelaajan immersiota tukeva tekijä.

Far Cry 6
Tukikohdissa näkymä vaihtuu kolmanteen persoonaan.

Far Cry 6 on teknisesti hieno suoritus, tosin vähempää ei voidakaan odottaa, kun kyseessä on Ubisoftin kaltainen markkinajätti. Olisin toivonut tarinalta enemmän. Nyt pelin läpäistyä ei jäänyt tunteita oikein mihinkään suuntaan, vaikka vietin Yarassa aikaa aivan riittämiin. Itsensä toistaminen on Ubisoftin avoimissa maailmoissa tietenkin odotettavissa, mutta nyt tuntuu, että vaikka kaikkea on vieläkin enemmän kuin ennen jäi pelikokemus varsin ohueksi. Pelin hahmot ja huumori ei osunut tällä kertaa maaliinsa, vaikka aineksia Yaran saaren fasistisessa hallinnossa olisi ollut vaikuttavampaankin narratiiviin. Suurin ongelma itselleni oli kuitenkin haasteen puute. Vaikeustasoa ei olisi voinut säätää kuin helpompaan ja pelaamisesta katosi intensiteetti täysin ensimmäisen parin tunnin jälkeen. Nyt vihollisia silpoessa, polttaessa ja räjäytellessä alkoi tuntua, että todellinen hirmuhallitsija olikin Dani itse. Oliko tämä sitten se näkökulma, jonka peli halusi välittää? Mene ja tiedä.

Hideki Kamiya ehdottaa uutta P.T.-tyylistä peliä – mutta ei kauhua Kommentit pois päältä artikkelissa Hideki Kamiya ehdottaa uutta P.T.-tyylistä peliä – mutta ei kauhua

Okami- ja Bayonetta-pelien luoja Hideki Kamiya on kommentoinut Hideo Kojiman legendaarista kadonnutta P.T.-demoa. P.T., joka julkaistiin PS4:lle vuonna 2014 osana suunniteltua Silent Hills -peliä, poistettiin myöhemmin PlayStation Storesta, jättäen pelin saataville vain käytettyjen konsolien kautta. Tämä teki demosta keräilijöiden aarteena, ja second hand -PS4:ien hinnat nousivat pilviin.

Kamiya vastasi X:ssä fanihaasteeseen, jossa toivottiin uutta P.T.-tyylistä peliä.

Jos P.T.:tä ei voi herättää henkiin, Kojiman tulisi tehdä uusi peli samanlaisella tyylillä. Jos Kojima ei tee sitä, ehkä minä kokeilen. Mutta vihaan kauhua, joten se ei olisi kauhua… ja minulla ei ole ideoita. -Kayami totesi.

Kojiman tuleva kokeellinen kauhupeli OD saattaa osittain täyttää P.T.:n jättämää aukkoa. OD:n kerrotaan testaavan pelin pelaajan pelkotasoa ja mitä tarkoittaa pelon yliannostus. Pelissä Kojima tekee yhteistyötä elokuvaohjaaja Jordan Peelen kanssa, ja lisätietoja odotetaan Kojiman Tokyo Game Show -tapahtumassa syyskuun lopulla.

Kamiya on aiemmin kehunut P.T.:tä ja sen vaikutusta peleihin, ja hän on nimennyt The Exit 8 -pelin vesitettynä P.T.:nä, joka on noussut suosioon Steamissa ja saanut jopa elokuvamuunnelman. Vaikka Kamiya itse ei pelaisi kauhua, hän arvostaa Kojiman ja del Toron demoa sen ainutlaatuisuuden vuoksi ja näkee sen vaikuttaneen merkittävästi myöhempiin pelikehittäjiin.

The Division 2 -peli saa uuden The Pact -lisäosan – vihollisjoukot lyövät hynttyyt yhteen Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -peli saa uuden The Pact -lisäosan – vihollisjoukot lyövät hynttyyt yhteen

The Division 2: The Pact

Ubisoft on julkaissut The Pact -lisäosan Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeliin, ja luvassa on merkittävä käänne pelin tarinassa. Tällä kertaa Washington D.C.:n kaaosta ei luo vain yksi vihollisryhmittymä, vaan useampi taho alkaa liittoutua. Pelaajan tiedustelutietojen mukaan True Sons-, Outcasts- ja Hyenas-jengit valmistautuvat yhdistämään voimansa, mikä tekee tilanteesta entistä uhkaavamman.

Uusi uhka ja kostovyöhykkeet

Uudessa kaudessa agenttien on estettävä vihollisliittouman synty. Matkan varrella vastaan tulee Retaliation-tapahtumia, jotka tuovat peliin uudenlaista jännitystä. Kun pelaaja ärsyttää tarpeeksi jotakin ryhmittymää, alue muuttuu kostovyöhykkeeksi. Tällöin agentin on vallattava hallintapisteet takaisin aikarajan sisällä. Onnistumisesta palkitaan arvokkailla varusteilla ja materiaaleilla.

Kostovyöhykkeillä liikkuminen ei kuitenkaan ole turvallista – viholliset lähettävät tappotiimejä, jotka koostuvat eliittisotilaista ja nimetyistä vihollisista. Näiden kaataminen tuo pelaajalle runsaasti palkintoja.

Uusia aseita, varusteita ja kausikortteja

The Pact tarjoaa myös uusia aseita ja varusteita. Exotic-tason Shroud-tarkkuuskivääri ja Overdogs-hansikkaat nousevat varmasti monen pelaajan suosikeiksi. Lisäksi mukana on runsaasti muita kokeilemisen arvoisia vaihtoehtoja eri pelityyleihin.

Samalla julkaistiin kausikortit, joita on tarjolla sekä ilmaisena että maksullisena premium-versiona. Korttien avulla pelaajat voivat ansaita lisää aseita, varusteita ja kosmeettisia esineitä edistymisensä myötä.

Taustatarina ja saatavuus

The Division 2:n tarina vie seitsemän kuukauden päähän viruksen puhkeamisesta, joka ravisteli ensin New Yorkia. Nyt selviytymistaistelu jatkuu Washington D.C.:ssä, missä Division-agentit toimivat ihmiskunnan viimeisenä toivona kaaosta vastaan. Jos pääkaupunki kaatuu, koko maa joutuu rosvojengien ja väkivaltaisten ryhmittymien armoille.

Massive Entertainmentin ja useiden muiden studioiden kehittämä The Division 2 vie avoimen maailman toimintaroolipelaamisen uudelle tasolle. Peli tarjoaa runsaasti sisältöä ja monipuolisia aktiviteetteja eri pelaajatyypeille.

Tom Clancy’s The Division 2 on saatavilla PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X/S- ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-palvelusta. Ikäraja on PEGI 18.