Final Fantasy VII -huippupelit nyt pilkkahintaan – molemmat kaupan alle kahdeksalla eurollaKommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII -huippupelit nyt pilkkahintaan – molemmat kaupan alle kahdeksalla eurolla
Roolipelien ystäville on nyt tarjolla varsin houkutteleva tarjous: Final Fantasy VII Remake Intergrade ja Final Fantasy VII Rebirth ovat Epic Games Storessa jopa 85 prosentin alennuksessa. Tarjoustietojen mukaan pelien hinnat ovat vain 7,19 euroa ja 7,49 euroa – eli yhteensä 14,68 euroa.
Remake Intergrade sisältää uudistetun Midgar-seikkailun sekä Yuffien lisätarinan, kun taas Rebirth jatkaa Cloudin ja kumppaneiden matkaa kaupungin ulkopuolelle. Pelien ilmoitetut normaalihinnat ovat 39,99 ja 49,99 euroa.
Tarjous päättyy maanantaina 16. marraskuuta 2026. Pelit löytyvät suoraan Epic Games Storesta: Final Fantasy VII Remake Intergrade ja Final Fantasy VII Rebirth. Huomioithan, että hinnat voivat vaihdella alueittain ja lopullinen euromääräinen hinta kannattaa tarkistaa kassalla.
Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.
Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)
Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta
Gothic 1 Remake on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.
Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta
Solarpunk on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.
Don’t Let It Starve (PC)
Julkaispäivä: 12. kesäkuuta
Don’t Let It Starve on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.
Lost Castle 2 (PC)
Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta
Lost Castle 2 on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.
Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5
Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta
Dead or Alive 6 Last Round on uudistettu version Dead or Alive 6 pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.
The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta
The Adventures of Elliot: The Millennium Tales on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.
FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)
Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta
Final Fantasy VII Rebirth on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.
Star Fox (Switch 2)
Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta
Star Fox on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.
Square Enix on julkaissut suuren päivityksen Final Fantasy VII Rebirth -roolipeliin. Uudistus tuo mukanaan uuden Streamlined Progression -ominaisuuden, joka tekee pelin läpäisemisestä huomattavasti aiempaa helpompaa niin uusille pelaajille kuin tarinaa uudelleen kokeville veteraaneillekin.
Käytännössä kyseessä on joukko valinnaisia helpotuksia, jotka voi ottaa käyttöön tarpeen mukaan. Pelaajat voivat esimerkiksi saada rajattomasti HP- ja MP-pisteitä, tehdä vihollisille automaattisesti 9 999 vahinkoa sekä käyttää lähes rajatonta määrää tavaroita. Asetukset ovat muokattavissa yksitellen, joten jokainen voi rakentaa itselleen juuri sopivan pelikokemuksen.
Samalla peliin lisättiin myös New Game – Head Start -tila. Sen avulla seikkailun voi aloittaa valmiiksi tasolla 65 olevilla hahmoilla, vaikka pelin maksimitaso on 70. Mukana tulee lisäksi useita valmiiksi kehitettyjä Materia-varusteita, mikä nopeuttaa etenemistä merkittävästi.
PC-pelaajille päivitys tuo myös tuen AMD:n FSR-kuvanparannusteknologialle, jonka tarkoituksena on tarjota tarkempi ja vakaampi kuvanlaatu. Päivitys ei kuitenkaan ole aivan pieni lataus, sillä monet pelaajat raportoivat sen koon olevan noin 71 gigatavua.
Päivitys julkaistaan samalla, kun Rebirth saapuu uusille alustoille, kuten Nintendo Switch 2:lle sekä Xbox Series X|S -konsoleille. Katseet ovat kuitenkin jo sarjan tulevaisuudessa. Square Enix on aiemmin vakuuttanut, että Final Fantasy VII -uudelleenfilmatisoinnin kolmas ja viimeinen osa etenee suunnitellusti. Jos kaikki menee aikataulun mukaan, kuuden vuoden mittainen matka ensimmäisestä osasta trilogian päätökseen on vihdoin lähestymässä maaliaan.
Uusi päivitys herättää varmasti keskustelua. Toisille rajattomat resurssit ja lähes välitön vihollisten kaataminen kuulostavat pyhäinhäväistykseltä, kun taas toiset ovat tyytyväisiä mahdollisuuteen keskittyä pelkästään tarinaan ilman pitkiä taisteluita. Nyt pelaajilla on ainakin valinnanvapaus ja se on harvoin huono asia.