For Honor -pelin kuudennesta pelivuodesta saatiin uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor -pelin kuudennesta pelivuodesta saatiin uusi traileri

For Honor

Uutisoimme hiljattain kuinka Ubisoftin moninpelitaistelu For Honor on saamassa kuudennen pelivuoden myötä mm. tuen ristiinpelaamiselle. Nyt tulevasta pelivuodesta ja sen ensimmäisestä kaudesta Golden Age on saatu traileri.

Pelin kuudes vuosi kantaa nimeä Lost Horizons ja sen ensimmäinen kausi Golden Age käynnistyy huomenna maaliskuun 17. päivä.

Kaudella pelaajat pääsevät tapaamaan ensimmäistä Wardenia nimeltään Lord Ramiel. Kauden ensimmäisessä tapahtumassa The Oath of Wyverndalessa pelaajat pääsevät kokemaan uuden pelitilan. Siinä pelaajat taistelevat yhdessä Lord Ramielin kanssa Catherdral -kartalla.

Mukana on myös 100-tason kausipassi sekä palkintoja, Lord Ramiel -skini, uusia aseita sekä ilmainen tapahtumapassi.

Golden Agen myötä pelaajat voivat pelata ristiin PC:n sekä PlayStation ja Xbox -konsoleiden välillä PvP ja PvE -tiloissa. Myöhemmin ristiinpelaaminen on tulossa myös muihin pelimuotoihin.

For Honor on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja UPLAY+ -tilauspalveluista.

Sony saattaa sulkea PC-oven, PS-yksinoikeudet palaamassa vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Sony saattaa sulkea PC-oven, PS-yksinoikeudet palaamassa vain konsoleille

Sony saattaa kääntää strategiansa pelikentällä taas kohti PlayStation-konsoleita. Bloomberg-toimittaja Jason Schreierin mukaan yhtiö harkitsee vetäytymistä siitä käytännöstä, jossa sen suurimmat yksinoikeuspelit, ne pitkät, tarinavetoiset yhden pelaajan seikkailut, julkaistaan myös PC-tietokoneille. Tieto tuli esiin Triple Click -podcastissa, ja se on nyt herättänyt vilkasta keskustelua peliyhteisössä.

Viime vuosina Sony on tuonut monia PlayStationin hittipelejä PC:lle, usein jonkin aikaa konsolijulkaisun jälkeen. Nämä portit ovat tuoneet yhtiölle lisää pelureita ja rahaa, mutta Schreierin mukaan ne eivät ole ehkä olleet niin menestyksellisiä kuin odotettiin. Nyt näyttää siltä, että live-palvelupelit ja moninpelit voivat edelleen päästä PC:lle, mutta isoimmat yksittäiset tarinapelit, kuten tuleva Marvel’s Wolverine, saattavat jäädä vain PS5:lle.

Tämä ei vielä ole virallinen Sony-päätös, vaan sisäpiiriläisen näkemys, jota Schreier on kuvaillut “ei spekulaatioksi” mutta podcast-keskustelun aiheeksi julkaisua odotellessa. Sony ei ole vielä kommentoinut asiaa virallisesti.

PC-pelaajille tämä tarkoittaisi, että tulevien PlayStation-tarinoiden näkeminen vaatisi ehkä PS5-konsolin ostamista. Toisaalta yhtiön aiemmat PC-portit ovat olleet monille pelaajille tervetullut lisä – eivätkä kaikki Sony-pelit olisi olleet PC:llä lainkaan ilman tätä muutosta.

Keskustelu on jo kuumentunut verkossa: osa pelaajista toivoo, ettei yksinoikeudet palaa, koska se rajoittaisi pelien saatavuutta, kun taas toiset ymmärtävät, että Sony haluaa suojata konsolinsa myyntiä. Aikaa näyttää olevan vielä, ennen kuin tiedämme, mihin suuntaan iso pelitalo lopulta päätyy

Lähde: PCGamer

Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita

GIANTS Software laajentaa suositun maatilasimulaationsa sisältöä uudella lisäpaketilla. Farming Simulator 25 saa 24. maaliskuuta julkaistavan Vredo Packin, joka tuo peliin 12 uutta konetta, kaksi brändiä ja ripauksen villimpää luontoa, kirjaimellisesti.

Paketin keskiössä on hollantilainen Vredo, joka tekee ensiesiintymisensä sarjassa. Mukana ovat muun muassa Agri Twin 580, Agri 290 ja Agri Air 290 -koneet uudesta DZ5-kylvösukupolvesta. Niiden avulla pelaajat voivat tehdä täydennyskylvöä eli palauttaa nurmialueiden satopotentiaalin ennalleen. Jos pelto näyttää väsyneeltä, Vredo lupaa antaa sille uuden elämän.

Pelkkä ennallistaminen ei kuitenkaan riitä. Vredon lietelannan sijoittimet, kuten VT7138-itseliikkuva säiliövaunu sekä Profi-sarjan laitteet, nostavat satotasoa ja parantavat sadon laatua. Myös Evers Agro tekee paluun Toric 48-672 -laitteellaan. Nyt ei siis vain paikata ongelmia, vaan pyritään entistä parempaan tuottoon.

Kaiken teknologian keskelle hiipii kuitenkin uusi uhka, villisiat. Aiemmin pelaajat ovat saaneet varoa hurrikaaneja ja rakeita, mutta nyt pellolle voi ilmestyä tonkivia tuholaisia. Jos sikoja ei harhauteta, ne voivat vahingoittaa satoa ja syödä osan kovalla työllä ansaitusta tuotosta.

Vredo Pack julkaistaan 24. maaliskuuta PC:lle, Macille sekä konsoleille PlayStation 5 ja Xbox Series X and Series S. Lisäosa sisältyy myös Year 2 Season Passiin, jonka luvataan tuovan säästöä verrattuna erikseen ostettuun sisältöön. Virtuaaliviljelijän kevät näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös hieman arvaamattomalta.