Fortnite poistettiin Applen ja Googlen kaupoista – Epic haastoi oikeuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Fortnite poistettiin Applen ja Googlen kaupoista – Epic haastoi oikeuteen

Fortnite Android

Suosittu battle royale moninpeli Fortnite on saanut kenkää sekä Applen Appstoresta sekä Google Play Storesta. Samalla pelin kehittäjä Epic Games on haastanut molemmat tahot kilpailuoikeuteen kauppojen sääntöjen vuoksi.

Syynä poistoon on peliin hiljattain tuotu suoramaksuominaisuus, joka rikkoo molempien kauppapaikkojen sääntöjä. Applen laitteilla jo ladattuna peliä voi kuitenkin edelleen pelata. Päivityksiä ei tosin enää saa.

Android käyttäjät voivat kuitenkin ladata pelin Epicin omalta kotisivulta.

Epic Games korvaa koodauksen ja taiteen generatiivisilla työkaluilla Kommentit pois päältä artikkelissa Epic Games korvaa koodauksen ja taiteen generatiivisilla työkaluilla

Fortniten ja -pelimoottorin takana tunnettu on tiettävästi tekemässä merkittävää muutosta pelinkehitykseensä. Raportin mukaan yhtiö aikoo hyödyntää tekoälyä tulevassa -yhteistyöpelissään niin laajasti, että sekä koodi että pelin taide sisältöineen tuotettaisiin tekoälyn avulla. Samalla Marvelin ja Star Warsin maailmoihin sijoittuva ammuntapeli on viivästynyt toistaiseksi ilman uutta julkaisupäivää.

Bloombergin haastattelemien, nimettöminä pysyttelevien lähteiden mukaan Epicin työntekijöiden tehtäväksi jäisi tekoälyn tuottaman koodin ja visuaalisen sisällön ohjaaminen ja hallinta. Raportissa kuvailtu toimintamalli tarkoittaisi käytännössä käsin kirjoitetun koodin korvaamista tekoälyn tuottamalla koodilla sekä taidesisällön tekemistä kokonaan tekoälypohjaisilla työnkuluilla. Kyseessä olisi siis huomattavasti laajempi muutos kuin pelkkä tekoälyn käyttäminen apuna ideoinnissa.

Epicin ja Disneyn yhteistyö julkistettiin vuonna 2024, kun Disney ilmoitti sijoittavansa Epic Gamesiin 1,5 miljardia dollaria eli tuolloisella kurssilla noin 1,4 miljardia euroa. Yhteistyön tavoitteena on rakentaa laaja pelimaailma, joka yhdistää Disneyn tunnettuja brändejä. – ja -teemoja yhdistelevän ammuntapelin oli määrä ilmestyä maaliskuussa 2027, mutta kehitys on kärsinyt henkilöstövajeesta ja odotettua hitaammasta etenemisestä. Tekoälymuutoksen yhteydessä julkaisu on siirretty hamaan tulevaisuuteen.

Epicin toimitusjohtaja Tim Sweeney puolustaa muutosta sosiaalisessa mediassa. Hänen mukaansa tavoitteena ei ole tehdä samoja pelejä pienemmällä työntekijämäärällä, vaan antaa kehittäjille mahdollisuus rakentaa enemmän ja parempia pelejä tekoälyn avulla. Yhtiön edustaja puolestaan kertoo Epicin omien kehittäjien säilyvän projektien luovina johtajina, vaikka tekoälyn rooli kasvaa.

Muutos osuu aikaan, jolloin tekoälyn vaikutukset pelialan työpaikkoihin herättävät paljon huolta. Epic irtisanoi maaliskuussa 2026 yli tuhat työntekijää, ja yhtiö on aiemmin puhunut tekoälystä ennen kaikkea tehokkuuden parantamisen välineenä. Pelialan ammattilaisille suunnatussa vuoden 2026 kyselyssä 36 prosenttia vastaajista kertoi käyttävänsä generatiivista tekoälyä työssään, mutta tavallisimpia käyttökohteita olivat tutkimus ja ideointi. Epicin uusi suunta voi siten olla merkittävä kokeilu siitä, kuinka pitkälle tekoälyn varaan pelinkehityksen voi rakentaa. Se, näkyykö muutos pelaajille parempina peleinä vai uudenlaisina ongelmina, jää vielä nähtäväksi.

Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa

-sarja tekee uuden loikan puhelimille, kun julkaistaan – ja -laitteille 29. lokakuuta. TiMi Studio Groupin ja Capcomin kehittämä peli on ilmaiseksi pelattava avoimen maailman metsästyspeli, joka on suunniteltu alusta alkaen mobiililaitteille.

Outlanders sijoittuu uuteen Aesolandin maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan ympäristöä, metsästämään hirviöitä ja rakentamaan oman seikkailunsa. Mukana on myös kokonaan uusia seikkailijoita, kumppaneita ja hirviöitä. Yksi uusista tuttavuuksista on Elder Dragon -luokan Ruger Aidal, joka saapuu näyttävästi paikalle auringon tavoin hehkuvana.

Taistelussa käytössä on julkaisussa seitsemän tuttua Monster Hunter -asetta: Great Sword, Long Sword, Dual Blades, Hammer, Lance, Heavy Bowgun ja Bow. Jokainen ase yhdistyy erilaisiin seikkailijoihin ja tarjoaa uusia jatkohyökkäyksiä. Kehittäjät lupaavat lisää aseita myöhempiin päivityksiin.

Hirviöitä voi lähteä metsästämään yksin tai yhdessä muiden kanssa. Mukaan voi kutsua enintään neljän pelaajan metsästysryhmän, joten suurempien hirviöiden kaatamiseen ei tarvitse lähteä aivan yksin. Mukana ovat myös Palico, Rutaco ja Trillan -kumppanit, joilla on omat persoonallisuutensa ja tapahtumansa.

Monster Hunter Outlanders julkaistaan 29. lokakuuta App Storeen ja Playhin. Manner-Kiinassa julkaisu tapahtuu myöhemmin vuonna 2027. Peli on ilmainen, joten Capcomin ja TiMi Studio Groupin mobiiliversio tarjoaa sarjan metsästysmeininkiä ilman erillistä hintalappua.