Gigerin innoittaman Scorn -kauhuräiskinnän julkaisu viivästyy ensi vuodelle Kommentit pois päältä artikkelissa Gigerin innoittaman Scorn -kauhuräiskinnän julkaisu viivästyy ensi vuodelle

Scorn

H. R. Gigerin ja Zdzisław Beksińskin innoittamasta -kauhuräiskinnästä ei ole kuultu hiljattain paljoakaan, mutta nyt pelin julkaisua on viivästetty ensi vuoden puolelle.

Pelin serbialainen kehittäjä kertoi viivästymisestä Kickstarter -joukkorahoituspalvelussa. Yksinkertaisesti peli vaatii enemmän aikaa valmistuakseen kunnollisesti. Viestissään Ebb vetoaa esimerkiksi miten kävi Cyberpunk 2077 -pelille.

Odotettu peli on ollut tekeillä jo vuodesta 2014 ja sitä on rahoitettu useamman joukkorahoituskampanjan kautta. Pelin piti alunperin ilmestyä ja vuonna 2017, mutta sen julkaisua on viivästetty useampaan otteeseen.

Ahdistavan tunnelmallisessa pelissä joudut painajaismaiseen maailmaan ja joudut etenemään pulmia ratkomalla ja uusia avautuvia alueita tutkimalla. Pelissä ei varsinaisesti ole tarinallista kerrontaa vaan sen juoni paljastuu vähitellen pelimaailmasta pelaamalla.

Scorn ilmestyy :lle ja :lle Steamin, :n ja Microsoft Storen kautta vuoden 2022 aikana.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta

Prince of Persia: The Lost Crown

tuo menestykseensä nousseen : The Lost Crown -pelin iOS- ja Android-laitteille 14. huhtikuuta. Alkuperäinen versio on kerännyt kehuja konsoli- ja tietokonealustoilla, ja nyt samaa Metroidvania-tyylistä toimintaseikkailua voi kokea myös kännykällä.

Legendaarinen tarina mobiililaitteille

Peli seuraa nuorta Immortals-eliittisoturia Sargonia, joka lähtee pelastamaan siepatun prinssi Ghassanin kirotulta Mount Qaf-vuorelta. Matkalla Sargon kohtaa vaarallisia vihollisia, ratkoo monimutkaisia pulmia ja oppii uusia aikavoimia – kaikki sulavassa 2D-toimintaympäristössä, joka yhdistää nokkelan parkourin ja intensiivisen lähitaistelun.

Mobiilioptimoitu kokemus

Ubisoft Da Nangin kehittämä mobiiliversio tarjoaa:

  • 60 FPS -suorituskyvyn nykyaikaisilla laitteilla
  • Mukautuvat ohjausvalinnat (peliohjain tai kosketusnäyttö)
  • Aloittelijaystävällisiä toimintoja, kuten automaattinen parantaminen ja hidastusvalinnat haastavimpiin kohtauksiin

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla , , sekä S, ja Nintendo -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.