Gloomhaven-kehittäjä Flaming Fowl irtisanoo yli 20 työntekijää Kommentit pois päältä artikkelissa Gloomhaven-kehittäjä Flaming Fowl irtisanoo yli 20 työntekijää

Gloomhavenin kehittänyt Flaming Fowl Studios on ilmoittanut irtisanomisista ja uuden projektinsa Ironmarkedin kehitystyön keskeyttämisestä.

Steam-palvelussa julkaistussa päivityksessä studio ilmoitti uudesta Ironmarked-pelistä ja julkaisi siitä demoversion. Myöhemmin he kuitenkin selvensivät, että pelin tuotanto on toistaiseksi keskeytetty rahoituksen puutteeseen.

VGC-sivuston haastattelussa Flaming Fowlin toimitusjohtaja Craig Oman kertoi tiimin supistuneen noin 30 työntekijästä vain yhdeksään viime perjantaihin mennessä. He lisäsi heidän työskennelleen Ironmarkedin parissa vuoden ajan ja että heidän julkaisusopimus raukesi viime vuoden kesäkuussa.

”Olemme rahoittaneet toimintaamme itse elokuusta lähtien, Olemme esitelleet peliä useille julkaisijoille tuosta lähtien, mutta kaikki ovat sanoneet: ’Peli näyttää hyvältä, tiimi on loistava, mutta emme solmi uusia sopimuksia juuri nyt’.”

Flaming Fowl kertoi myös Steam-päivityksessään, että Ironmarkedin demon julkaiseminen on yritys auttaa työntekijöitä löytämään uusia työpaikkoja esittelemällä heidän erinomaista työtään projektin parissa.

”Toivomme, että keräämme Steamissä riittävästi toivelistauksia, jotta voimme jatkaa Ironmarkedin kehitystä tulevaisuudessa. Siihen asti keskitymme pienempään peliin, jonka voimme rahoittaa itse.”

Lähde

Highguard houkutteli kymmeniä tuhansia pelaajia, mutta arvostelut ovat armottomia Kommentit pois päältä artikkelissa Highguard houkutteli kymmeniä tuhansia pelaajia, mutta arvostelut ovat armottomia

Ilmainen PvP-raidaräiskintä Highguard julkaistiin 26. tammikuuta näyttävästi ja keräsi heti valtavan yleisön Steamissa. Peli ylsi parhaimmillaan noin 97 000 yhtäaikaiseen pelaajaan, mikä on komea saavutus uudelle nimikkeelle. Pelaajamäärien rinnalla kulkee kuitenkin synkempi tarina, sillä käyttäjäarviot ovat olleet poikkeuksellisen tylyjä.

Tällä hetkellä vain noin 32 prosenttia yli 14 500 Steam-arviosta on positiivisia, ja kokonaisarvosana on enimmäkseen negatiivinen. Osa kritiikistä kohdistuu PC:n suorituskykyongelmiin, mutta suurin palaute koskee pelin ydinsuunnittelua. Monien mielestä Wildlightin valinnat eivät osu maaliin.

Yleisin valitus on, että Highguardin kartat tuntuvat liian suurilta ja tyhjiltä 3v3-pelimuotoon. Ratsut saavat lähes yksimielisesti kehuja, mutta niidenkään ei koeta pelastavan tilannetta. Pelaajien mukaan isommat tiimikoot, kuten 4v4 tai 5v5, olisivat tehneet otteluista elävämpiä.

Myös resurssien kerääminen ja louhinta saavat sapiskaa, kun tekeminen koetaan tylsäksi ja rytmi rikkonaiseksi. Raid-vaihetta, jossa hyökätään vastustajan tukikohtaan Shieldbreakerin avulla, pidetään pelin parhaana antina, mutta sitä edeltää liikaa hiljaista puuhastelua. Lisäksi hahmot eroavat toisistaan vain kahden kyvyn verran, ja osa pelaajista pitää pelin ulkoasua varsin mitäänsanomattomana.

Steam-lukemat eivät silti kerro koko totuutta, sillä Highguard julkaistiin myös PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, joiden pelaajamääriä ei julkisteta. Kehittäjä Wildlight vakuuttaa olevansa mukana pitkällä tähtäimellä ja kertoo ensimmäisen vuoden sisältösuunnitelmien olevan jo työn alla. Live service -pelien armottomassa kilpailussa alku on kuitenkin karu ja seuraavat kuukaudet näyttävät, pystyykö Highguard kääntämään yleisön mielipiteen edukseen.

Quarantine Zone sai haastajan, joka lupaa korjata esikuvansa puutteet Kommentit pois päältä artikkelissa Quarantine Zone sai haastajan, joka lupaa korjata esikuvansa puutteet

Vain muutama päivä sen jälkeen, kun Quarantine Zone: The Last Check ilmestyi PC Game Passille, Steamille putkahti Quarantine Zombies. Peli on kehitetty entisen Quarantine Zone -pääsuunnittelijan toimesta ja lupaa tarjota kaiken, mitä Quarantine Zone puuttuu, kuten ajettavia autoja, avoimen maailman kartan ja modernia ammuskelua.

Ulkoisesti ja perusmekaniikoiltaan pelit ovat hämmästyttävän samankaltaisia. Molemmissa pelaaja valvoo tarkastuspistettä zombieapokalypsin keskellä, mutta Quarantine Zombies vie pelaajat myös kaupungin avoimeen maailmaan, tässä tapauksessa Chicagon kaduille. Tarina on hieman erilainen, mutta eroja ei ole syvemmällä tasolla, mikä on herättänyt somessa ja peliyhteisöissä kysymyksiä mahdollisesta oikeudellisesta näkökulmasta.

Kehittäjät kertovat Redditissä saaneensa inspiraationsa alkuperäisen Quarantine Zone -demon kautta ja halunneensa luoda oman versionsa, jossa on syvempi ammuskelumekaniikka, karanteenitilat, rahoituksen ansainta ryöstöistä ja jopa 32 miljoonaa ainutlaatuista zombie-ääniriviä. Nämä ovat käytännössä toteutettavissa vain tekoälyn avulla, ja pelin päähenkilön ääninäyttely ”Hollywood-näyttelijän” toimesta viittaa äänenkopiointiin.

Vaikka Quarantine Zombies tarjoaa enemmän ominaisuuksia, se ei välttämättä tee pelistä parempaa. Tilanne on kiinnostava, ja sekä peliyhteisö että media seuraavat tarkasti, miten alkuperäisen Quarantine Zone -tiimin ja uuden pelin suhde kehittyy tulevina viikkoina.