GOG Galaxy -ohjelma päivittyi uusilla ominaisuuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa GOG Galaxy -ohjelma päivittyi uusilla ominaisuuksilla

Mm. The Witcher ja tulevan Cyperpunk 2077 -pelin kehittäjä CD Project Red ja sen kauppapaikka GOG on päivittänyt GOG Galaxy sovellusta uusilla ominaisuuksilla. Parantelun kohteena on ollut tälläkertaa haku, pelien lisääminen, kirjaston järjestäminen sekä lataukset.

Päivitetty haku

Ohjelman haku on kokenut täydellisen päivityksen. Nyt sen kautta pystyy etsimään pelien lisäksi myös kavereita. Voit myös hakea avainsanojen, kategorioiden sekä arvosteluiden perusteella. Haku löytää myös pelit, joita et välttämättä vielä omista ja sen kautta voi myös asentaa pelejä. Myös haun käyttöä näppäimistön avulla on paranneltu.

Lisää mikä tahansa peli

Nyt voit lisätä Galaxy -ohjelmaan minkä tahansa pelin. Nyt saat vihdoin ne hyllyssä lojuvat fyysiset pelit myös lisättyä digitaaliseen kirjastoosi.

Kirjaston muokkaaminen

Pelikirjastoa voi muokata entistä tarkemmin. Rivinäkymässä voit järjestää ja ryhmitellä pelejä nimen, arvostelun, tilan tai vaikka julkaisuajankohdan mukaan. Voit myös halutessasi näyttää lisätietoja peleistä, kuten kehittäjän, avainsanat jne.

Lataukset

Myös ohjelman latausnäkymää on päivitetty. Voit helpommin järjestää latauksessa olevia pelejä. Tämä ominaisuus toimii toistaiseksi vain GOG-pelien kohdalla.

Tältä näyttää GOG Galaxyn kirjastonäkymä.
Tältä näyttää GOG Galaxyn kirjastonäkymä.

2.0 -ohjelman on tarkoitus yhdistää pelaajan pelikirjastot läpi konsoleiden ja PC:n. Se kerää myös pelien statistiikkaa, saavutuksia ja myös pelaajien kaverit yhteen sovellukseen. Ohjelman aiempi versio mahdollisti Steamin tapaan ainoastaan GOGin kautta ostettujen pelien käynnistämisen, ostamisen ja selaamisen.

Kunnianhimoiseen ohjelmaan on tulossa vielä paljon mielenkiintoisia ominaisuuksia. Yksi näistä on alustojen välinen chat-ominaisuus. Tämän avulla voit olla yhteydessä kavereihisi huolimatta siitä millä alustalla he ovat. Ohjelman on myös tarkoitus yhdistää kaikki alustojen väliset kaverilistat yhdeksi listaksi.

Voit ladata GOG Galaxyn beta-version täältä.

Phantom Blade Zero myynyt neljä miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero myynyt neljä miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä

Toimintaroolipeli on saanut lentävän lähdön. Pelin kehittäjä ja julkaisija kertoo, että peliä on myyty jo yli neljä miljoonaa kappaletta vain kolmen ensimmäisen päivän aikana. Myös -pelaajien määrä on noussut huippulukemiin, mikä kertoo selvästi, että kiinalaistyyliselle miekkatoiminnalle riittää kysyntää.

Steamissa peli keräsi parhaimmillaan peräti 822 361 samanaikaista pelaajaa. Lukema nostaa Phantom Blade Zeron muun muassa :n ja Marvel Rivalsin kaikkien aikojen pelaajahuippujen edelle. Julkaisun jälkeen peliä pelasi Steamissa parhaimmillaan lähes 400 000 ihmistä samanaikaisesti.

S-Game kiitti pelaajia menestyksestä sosiaalisessa mediassa. Yhtiön jakamassa julkaisukuvassa nostettiin esiin myös pelin arvosanat: Metacriticissä keskiarvo on 88 pistettä ja Steamissa käyttäjäarvosana on 89 prosenttia.

Phantom Blade Zero ammentaa inspiraatiota kiinalaisesta wuxia-perinteestä, jossa taistelulajit ja fantasia yhdistyvät. Pelaaja ohjaa Soul-nimistä salamurhaajaa, joka joutuu selvittämään nimensä murhasyytösten jälkeen. Näyttävän miekkataistelun ja historiallisen fantasiamaailman lisäksi pelissä on mukana myös kamppailulajilegenda Donnie Yen.

Neljä miljoonaa myytyä kappaletta kolmessa päivässä on melkoinen saavutus. Näyttää siltä, että pelaajat ovat löytäneet uuden suosikin, eikä pelkkä näyttävä miekkailu ole jäänyt markkinointipuheiden varaan.

Jo lähes puolet uusista Steam-peleistä hyödyntää tekoälyä Kommentit pois päältä artikkelissa Jo lähes puolet uusista Steam-peleistä hyödyntää tekoälyä

Tekoälyn käyttö pelikehityksessä on yleistynyt vauhdilla. Tuoreen analyysin mukaan jo lähes puolet lokakuussa 2026 Steamissa julkaistuista uusista peleistä ilmoitti sisältävänsä tekoälyn tuottamaa sisältöä. Muutos on huomattava, sillä vielä vuoden 2024 alussa vastaava osuus oli vain 1,7 prosenttia.

Luvut perustuvat -käyttäjä u/plozin tekemään analyysiin, jossa tarkasteltiin noin 63 600 -peliä tammikuusta 2024 lähtien. Lokakuussa tekoälyn käytöstä ilmoitti peräti 49,9 prosenttia uusista julkaisuista. Vuonna 2025 vastaava osuus oli 26,4 prosenttia, kun taas koko vuoden 2024 lukema jäi 13,2 prosenttiin.

Erityisen yleistä tekoälyn käyttö näyttää olevan pienemmissä peleissä. Alle 10 käyttäjäarvostelua keränneistä vuonna 2026 julkaistuista peleistä 47 prosenttia ilmoitti tekoälyn käytöstä. Vähintään tuhat arvostelua keränneiden pelien kohdalla osuus oli puolestaan vain 14 prosenttia. Myös aktiivisesti pelejä julkaisevat kehittäjät hyödyntävät teknologiaa muita useammin, ja vähintään kymmenen peliä vuoden aikana julkaisseista kehittäjistä 68 prosenttia ilmoitti tekoälyn käytöstä.

Yleisin käyttökohde oli tekoälyn tuottama kuvitus, jota esiintyi 63 prosentissa ilmoituksista. Tekstit ja käännökset muodostivat 30 prosenttia, markkinointimateriaalit 26 prosenttia ja musiikki 21 prosenttia. Tekoälyllä tuotettuja ääniä ilmoitti käyttävänsä vain seitsemän prosenttia peleistä, ja varsinaisen pelinaikaisen sisällön tuottamiseen teknologiaa hyödynsi kolme prosenttia.

Luvuissa on kuitenkin yksi tärkeä varaus. Steam perustaa tilastonsa kehittäjien omiin ilmoituksiin, joten kaikki tekoälyä hyödyntävät pelit eivät välttämättä näy tilastoissa. muutti myös tammikuussa 2026 ilmoitusvaatimuksiaan siten, että painopiste siirtyi pelaajille näkyvään tai kuuluvaan tekoälysisältöön pelkän kehitystyössä käytetyn teknologian sijaan. Tekoälystä on siis tulossa yhä tavallisempi osa pelialaa, vaikka pelaaja ei välttämättä aina edes huomaa, missä kohtaa sitä on käytetty.