Google haastoi Epic Gamesin oikeuteen Fortnite -pelissä käytetyn oman maksujärjestelmän vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Google haastoi Epic Gamesin oikeuteen Fortnite -pelissä käytetyn oman maksujärjestelmän vuoksi

Google

Google on haastanut Epic Gamesin oikeuteen Fortnite -pelissä käytetystä sisäisestä maksujärjestelmästä.

Omaa maksujärjestelmää käyttäessä Epic Games jätti maksamatta 30% tuotoista Googlelle. Fortnite poistettiin Play Storesta viime vuoden elokuussa ehtojen rikkomisen vuoksi. Miljoonilla Android -käyttäjillä on kuitenkin peli asennettuna ja Epicin maksujärjestelmä on edelleen käytössä.

Toisin kuten Applen App Storessa, Android kehittäjien ei välttämättä tarvitse käyttää Play Storea sovellustensa jakeluun. Jos sovellus on kuitenkin jaettu Play Storen kautta, täytyy sen tuloista maksaa osuus Googlelle.

Google hakee korvauksia menetetyistä kuluista, jonka suuruus ei ole parhaillaan tiedossa.

Epic haastoi Googlen oikeuteen viime vuonna kun Fortnite poistettiin Play Storesta. Epic on taistellut myös Applen kanssa oikeudessa ja se tuomittiin hiljattain maksamaan korvauksia menetyistä tuloista Applelle.

Oikeusjutusta kertoi ensimmäisenä mm. ZDNet -sivusto.

Larian Studios: Tekoäly ei korvaa konseptitaiteilijoita Kommentit pois päältä artikkelissa Larian Studios: Tekoäly ei korvaa konseptitaiteilijoita

Larian Studiosin toimitusjohtaja Swen Vincke on täsmentänyt studion suhtautumista tekoälyn käyttöön pelikehityksessä, kun hänen aiempi kommenttinsa herätti kritiikkiä. Vincken mukaan Larian ei ole korvaamassa konseptitaiteilijoita tekoälyllä, vaan käyttää AI-työkaluja vain ideoinnin tukena aivan kehityksen alkuvaiheessa.

Vincke painottaa, että varsinainen konseptitaide on aina ihmisten käsialaa. Tekoäly toimii korkeintaan karkeana hahmotelmana sommittelulle, joka korvataan myöhemmin kokonaan alkuperäisellä taiteella. Hänen mukaansa kyse on samasta asiasta kuin referenssien etsiminen Googlesta tai taidekirjoista, apuvälineestä, ei korvaajasta.

Kohun taustalla oli haastattelu, jossa toimittaja Jason Schreier kirjoitti Larianin panostavan vahvasti generatiiviseen tekoälyyn. Vincken mukaan tämä antoi osin väärän kuvan, minkä vuoksi Schreier julkaisi myöhemmin haastattelun raakatranskriptin, jotta lukijat voisivat arvioida kokonaisuuden itse.

Vincke myöntää, että tekoäly nopeuttaa kokeilua ja mahdollistaa laajemman ideoinnin, mutta ei varsinaisesti tee kirjoittamisesta tai käsikirjoituksesta nopeampaa. Lopputulos vaatii yhä ihmisen työtä, muokkausta ja harkintaa. Tekoäly lisää määrää, ei oikotietä laatuun.

Lopuksi Vincke muistuttaa, että peliala on teknologialähtöinen ja kilpailtu. Uusia työkaluja on pakko kokeilla, koska jälkeen jääminen voi olla kohtalokasta. Hänen mukaansa samanlaisia pelkoja on nähty aiemminkin uusien teknologioiden kohdalla ja niihin sopeutuminen on osa kehitystä.

Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa Kommentit pois päältä artikkelissa Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa

Witchfire-pelin luova johtaja Adrian Chmielarz kiteyttää Epic Games Storen suurimman ongelman ytimekkäästi: Epic on pelkkä kauppa, Steam taas kokonainen yhteisö. Vaikka PC-pelaaminen tunnetaan vapaudestaan, monet pelaajat suhtautuvat digikauppoihin lähes heimohenkisesti ja Valven Steam on monille selkeä koti.

Painkillerista ja The Vanishing of Ethan Carterista tunnetun Chmielarzin Witchfire aloitti taipaleensa Epic Games Storen määräaikaisena yksinoikeutena. Ratkaisu oli studion selviytymisen kannalta kriittinen. Epicin rahoitus auttoi pitämään kehittäjät itsenäisinä aikana, jolloin rahat olivat loppumassa. Samalla peli sai rauhassa kehittyä pienemmälle yleisölle ennen Steam-julkaisua.

Chmielarzin mukaan järjestely hyödytti kaikkia osapuolia. Epic sai vuoden yksinoikeuden, studio sai aikaa ja resursseja, ja Steam-pelaajat saivat lopulta valmiimman ja hiotumman pelin. Tulokset puhuvat puolestaan, sillä Witchfire on myynyt jo yli 500 000 kappaletta, ja Steamissä peliä odottaa yli 1,6 miljoonaa toivelistalle lisännyttä pelaajaa.

Silti Chmielarz ymmärtää täysin, miksi moni karttaa Epic Games Storea. Hänen mukaansa EGS:ssä ei ole muuta tekemistä kuin ostaa. Puuttuvat arvostelut, foorumit ja yhteisötoiminnot tekevät kaupasta kylmän ja etäisen, kun taas Steam tarjoaa oppaita, keskusteluja, työpajoja, taidetta ja jatkuvasti uusia ominaisuuksia. Steam ei ole vain kauppa, vaan paikka, johon pelaajat kiintyvät.

Kun Steam päivittyy viikoittain uusilla toiminnoilla ja Epic lisää perusominaisuuksia, kuten lahjoittamisen, vasta vuosikymmenten viiveellä, ero kasvaa entisestään. Witchfire saattoi selvitä Epicin ansiosta, mutta kuten Chmielarz vihjaa, sydämensä se löysi Steamistä.