Grime-artisti Stormzy nähdään tulevassa Watch Dogs: Legion -pelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Grime-artisti Stormzy nähdään tulevassa Watch Dogs: Legion -pelissä

Watch Dogs: Legion x Stormzy

Ubisoft julkisti eilisessä Ubisoft Forward -pelitapahtumassa tekevänsä yhteistyötä brittisartisti Stormzyn kanssa tulevassa Watch Dogs: Legion -toimintapelissä. Samalla ensimmäisestä Watch Dogs -pelistä tuttu Aiden Pearce osallistuu mukaan pelin tapahtumiin. Pelissä on erityinen tehtävä Lontoon keskustassa, jossa Stormzy pyytää pelaajahahmon apua soittaakseen uuden Rainfall-kappaleensa. Kappale sai eilen ensiesityksensä ja sen musiikkivideo on tehty Watch Dogs: Legion -pelimoottoria hyödyntäen. Kappaleen julkaisupäivä on 1. lokakuuta.

Lisäksi pelin julkaisun jälkeen on luvassa tehtäväkokonaisuus, jossa on pääosassa alkuperäisestä Watch Dogs -pelistä tuttu Aiden Pearce. Pelin kausikortti kattaa kaksi uutta tarinakaarta ja neljä ainutlaatuista sankarihahmoa, mukaan lukien Pearcen. Lisäksi kausikorttiin sisältyy alkuperäinen, vuonna 2014 julkaistu Watch Dogs -peli. Luvassa on myös moninpelisisältöä sekä uusia tehtäviä, pelitiloja ja päivityksiä. Kausikortti sisältyy pelin kulta- ja ultimatepainokseen sekä keräilijänversioon.

Lähitulevaisuuden Lontoo on hirvittävä paikka asua. Rikollisliigat ovat kasvattaneet valtaansa samalla, kun korruptoitunut hallitus on polkenut tavallisen kansalaisen maanrakoon. Terrorismi on nousussa ja tulevaisuus näyttää synkältä. Vaihtoehtoina on alistuminen ja pelossa eläminen tai taistella vastaan. Watch Dogs: Legion -toimintapelissä pelaaja on yksi vastarintaan nousevista, mutta tätäkään sotaa ei pidä eikä tarvitse käydä yksin. Lontoo on täynnä asukkaita, jotka voi värvätä puolelleen osaksi vastarintataistelua. Jokaisella asukkaalla on myös omat taitonsa, erityispiirteensä ja taustatarinansa. Olipa kyse kyberteknologiasta, raa’asta voimasta tai arjen sankareista, jokaiselle tekijälle on paikkansa.

Watch Dogs: Legion tulee myyntiin 29. lokakuuta 2020 sekä Xbox One- ja PlayStation 4 -pelikonsoleille, Google Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluille että PC:lle Epic Games Store- ja Uplay-kauppapaikkojen kautta. Peli julkaistaan myös Xbox Series X- ja PlayStation 5 -pelikonsoleille uusien pelikonsolien julkaisun yhteydessä.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.

Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä

-faneille on tarjolla kunnon annos nostalgiaa, sillä SUPER BOMBERMAN COLLECTION on nyt saatavilla fyysisenä versiona. Kokoelma tuo yhteen peräti kahdeksan Bomberman-peliä ja 13 eri versiota, ja mukana on myös sellaisia pelejä, joita ei ole aiemmin julkaistu länsimaissa.

Kokoelman kiinnostavimpiin sisältöihin kuuluvat ja , jotka ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa englanniksi. Mukana on myös , joka saapuu länsimaihin ensimmäistä kertaa. Lisäksi pakettiin kuuluvat alkuperäiset Famicom-versiot peleistä Bomberman ja .

Vanhojen pelien kylkeen on lisätty muutamia nykypelaajalle tuttuja mukavuuksia. Kokoelmassa on esimerkiksi tallennustilat, kelaustoiminto, musiikkisoitin ja galleria, josta löytyy satoja kuvia. Uutena sisältönä mukana on Boss Rush -tila, jossa pääsee ottamaan aikahaasteena yhteen kaikkien kokoelman pelien pomovastustajien kanssa.

Fyysiset versiot ovat saatavilla Nintendo Switchille, :lle ja :lle. Perusversion lisäksi tarjolla on Deluxe- ja Collector’s Edition -versiot, joissa on pelin lisäksi esimerkiksi vaihtoehtoinen kansi, metallikotelo, pinssejä, juliste ja jopa pommin muotoinen stressilelu. Switch 2 -versio julkaistaan hieman myöhemmin, 30. lokakuuta, kun taas Collector’s Edition saapuu 16. lokakuuta.

Kokoelman fyysisissä painoksissa on hyödynnetty myös 1990-luvun alkuperäisiä animaatiokalvoja, joita käytettiin aikanaan pelien kansien, ohjekirjojen ja oppaiden tekemiseen. Lopputuloksena on paketti, joka yrittää yhdistää vanhan kunnon 16-bittisen Bombermanin ja muutaman modernin mukavuuden. Pommit siis räjähtävät kuten ennenkin, mutta tällä kertaa niiden äärelle ei tarvitse kaivaa vanhaa Super Nintendoa kaapista.