Harrison Ford kommentoi uusimman Indiana Jones -elokuvan floppausta: ”Olin itse asiassa se, joka uskoi että yksi tarina oli vielä kertomatta” Kommentit pois päältä artikkelissa Harrison Ford kommentoi uusimman Indiana Jones -elokuvan floppausta: ”Olin itse asiassa se, joka uskoi että yksi tarina oli vielä kertomatta”

Vaikka uusin -elokuva ei menestynyt toivotulla tavalla, on tehnyt rauhan ikonisen roolihahmonsa kanssa.

Oscar-ehdokas kommentoi hiljattain WSJ. Magazinelle Indiana Jones and the Dial of Destiny -elokuvan heikkoa menestystä. Kyseessä oli hänen viimeinen esiintymisensä arkeologi Indiana Jonesin roolissa James Mangoldin ohjaamassa jatko-osassa.

”Näitä sattuu,” Ford totesi elokuvan heikosta lipputuloksesta. ”Olin itse asiassa se, joka uskoi että yksi tarina oli vielä kertomatta. Kun [Indy] oli kärsinyt elämäntapansa seuraukset, halusin vielä yhden mahdollisuuden nostaa hänet ylös, ravistella pölyt ja nähdä mitä tapahtuisi, vaikka osa hänen elinvoimastaan olikin jo poissa.”

”Olen edelleen tyytyväinen, että tein tämän elokuvan,”

Ford lisäsi.

Dial of Destiny oli osa Disneyn vaikeaa vuotta 2023. Elokuva, joka oli viides ja viimeinen osa vuonna 1981 alkaneessa sarjassa, tuotti yhtiölle noin 143 miljoonan dollarin tappiot.

Elokuvassa, jossa näyttelevät myös , ja , Indiana Jones kilpailee aikaa vastaan löytääkseen legendaarisen esineen, jolla on voima muuttaa historian kulkua.

Ford on vahvistanut, ettei osallistu mahdolliseen tulevaan Indiana Jones -televisiosarjaan. Näyttelijä nähdään seuraavaksi -elokuvassa , joka saa ensi-iltansa 14. helmikuuta.

Pedro Pascal halusi puhua ”60-luvun aksentilla” Fantastic Fourissa – Marvel otti luulot pois Kommentit pois päältä artikkelissa Pedro Pascal halusi puhua ”60-luvun aksentilla” Fantastic Fourissa – Marvel otti luulot pois

Pedro Pascal, joka näyttelee Reed Richardsia tulevassa Marvelin elokuvassa , harjoitteli alkuperäistä 1960-luvun aksenttia roolia varten, mutta joutui luopumaan siitä yhtiön toiveesta.

Elokuva sijoittuu vaihtoehtoiseen 60-luvun maailmaan, joten aikakauden puhetapa olisi ollut luonnollinen valinta. Pascal kertoi Vanity Fairille, että hän pääsi hyvin kiinni tuohon Transatlantic-aksenttiin, jota myös Mid-Atlantic-aksentiksi kutsutaan, ja heillä oli mukana murrevalmentaja auttamassa. Silti pyysi häntä puhumaan kuin itse.

Pascal kertoi, että oli vaikea päästää irti aksentista, koska oli niin uppoutunut rooliin ja halusi tuoda jotain uutta hahmoon. Hän toivoo, että lopputulos on jotain, mitä fanit eivät ole aiemmin nähneet.

Muita elokuvan näyttelijöitä ovat Vanessa Kirby, Joseph Quinn, Ebon Moss-Bachrach, Ralph Ineson ja Julia Garner. Ohjaajan vaihtuminenkin on herättänyt keskustelua: Jon Watts luopui pestistään ja tilalle tuli WandaVisionin Matt Shakman. Watts kertoi, että ison elokuvan ja koronapandemian paineet veivät häneltä voimat.

Fantastic Four saa ensi-iltansa 25. heinäkuuta, ja innokkaat fanit voivat odottaa jotain vähän erilaista, myös äänen puolesta.

James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta” Kommentit pois päältä artikkelissa James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta”

Ohjaaja ja DC Studiosin johtaja James Gunn avasi suunsa Marvelin viime vuosien kompuroinnista ja syytti suoraan ä siitä, että Studios joutui uhraamaan laatunsa massatuotannon vuoksi. Gunnin mukaan Disney pilasi Marvelin vaatimalla valtavaa määrää sisältöä Disney+:aan, eikä Marvelilla ollut tilanteeseen paljoa sanottavaa.

Gunn kertoi haastattelussa, että Disneyn sisällönsyöttöstrategia oli epäreilu ja tappoi Marvelin tuolloin, vaikka myöhemmin hän täsmensi, ettei tarkoittanut Marvelin olevan kuollut lopullisesti.

He selvisivät siitä, mikä on hyvä asia. – Gunn totesi somessa.

Hänen mukaansa koko viihdeteollisuutta riivannut streaming-kausi pakotti yhtiöt julkaisutahtiin, jota ei yksinkertaisesti voitu ylläpitää laadukkaasti.

Marvelin ongelmat Avengers: Endgamen (2019) jälkeen ovat olleet laajalti esillä: leffojen ja sarjojen määrä kasvoi, mutta katsojien into laantui. Vaikka ja olivat menestyksiä, monet muut julkaisut jäivät vaisuiksi niin kriitikoiden kuin yleisön silmissä.

Vuonna 2025 Marvel aikoo julkaista enää kolme elokuvaa: , Thunderbolts ja . Vuodelle 2026 on tiedossa toistaiseksi vain kaksi -leffaa. Disney onkin nyt kääntämässä suuntaa kohti vähemmän on enemmän strategiaa.

Samaan aikaan Gunn vakuuttaa, ettei ole vastaavanlaisen paineen alla. Hänen mukaansa DC:n julkaisut etenevät vain, kun käsikirjoitukset ovat kunnossa ja laatu korkealla. Uusi DC-universumi käynnistyy heinäkuussa -elokuvalla, ja jatkoa seuraa muun muassa Peacemakerin toisella kaudella sekä -elokuvalla ensi vuonna.

Gunnin mukaan kiire ei ole enää pelin henki ja se voi olla juuri sitä, mitä supersankarielokuvat nyt tarvitsevat.