Hiomattomuus pilaa lupaavan oloisen konseptin – arvostelussa Elex 2 Kommentit pois päältä artikkelissa Hiomattomuus pilaa lupaavan oloisen konseptin – arvostelussa Elex 2

Elex 2 (PC)

5.2 / 10
Hyvää Suuri mielenkiintoinen maailma, rakettirepulla liitely, kiehtova idea, kerättäviä asioita löytyy paljon. Huonoa Hyviä ideoita ei ole hiottu loppuun, selkeän tutoriaalin puuttuminen, huonot mekaniikat. Elex 2 ei ole nykyisen hintalappunsa väärti miltään osin.

Saksalainen pelinkehittäjä sekä julkaisija THQ Nordic ovat julkaisseet juuri uusimman avoimen maailman roolipelinsä , joka on jatkoa vuoden 2017 pelisarjan ensimmäiselle osalle. Elex-sarjan pelit vievät pelaajan maailmanlopun jälkeiseen Magalanin tieteisfantsiamaailmaa, jota tällä kertaa voikin tutkia täysin uudenlaisella vapaudella rakettireppua käyttäen. Pelin eeppiseksikin mainitussa tarinassa voi edetä haluamallaan tavallaan, joten kaikki valinnat vaikuttaa lopulta kaikkeen.

Ensimmäisen Elexin tapahtumista on kulunut jo useita vuosia, kun Jax kukisti Hybridin. Nyt taivaalta on kuitenkin saapumassa täysin uusi uhka, joka lopulta vapauttaa pimeän Elexin vaaralliset voimat ja asettaa koko planeetan elämän vaaraan. Magalanin rauhan puolustamiseksi ja taatakseen perheensä turvallisuuden Jaxin on yhdistettävä ryhmittymä hyökkääjiä vastaan sekä löydettävä poikansa Dex, josta hän ajautui eroon.

Lähtökohdiltaan peli antaa itsestään hyvän ensivaikutelman eeppisen soundtrackin turvaamana. Ja mikäs siinä, pelin idea ja juoni kieltämättä herättävät kiinnostusta. Elex 2:sen laaja maailma avautuu välittömästi, ja sitä pääseekin tutkimaan mielensä mukaan apunaan edellä mainittu rakettireppu. Visuaalisesti peliympäristö jää kuitenkin ns.suurempien esikuviensa varjoon, joista takuulla Piranha Bytes vaikutteitaan yrittääkin ammentaa. Pelin ”cutscenet” ovat tönkköjä ja tylsästi toteutettuja. Ne kuitenkin kuljettavat sujuvasti pelin tarinaa eteenpäin, joten täysin skipattavia kokonaisuuksia ne eivät kuitenkaan ole. Magalanin planeetan maailman muiden hahmojen kanssakäymäsi vuorovaikutukset muistetaan ja se voi vaikuttaa esimerkiksi siihen, liittyykö joku ryhmääsi tai poistuuko siitä. Maailmassa on paljon kerättävää materiaalia, joiden avulla pääsee päivittämään ja hankkimaan mm. uusia aseita, joka tekee taistelemisesta mielenkiintoisempaa ja helpompaa.

Elex 2:sen mekaniikat vaatisivat hiontaa, sillä niiden huonot toteutukset syövät pelifiilistä huomattavasti. Etenkin taistelumekaniikat ovat todella sekavan oloiset, joten pelin taistelut päättyvätkin usein täysin aivottomaan ohjaimen rämpyttelyyn, jonka jälkeen pelaaja miettiikin ”Mitenhän minä tämän(kin) juuri onnistuin tekemään?”. Taistelua Elexin maailmasta löytyykin runsaasti, joten on suuri sääli ettei pelistudio ole pystynyt tämän parempaan suoritukseen kyseisenkään osion kohdalla.

Esittelyltään Elex 2 vaikuttaa mahtipontiselta ja toimivalta idealta. Kunnianhimoisuutta (tai aikaa?) Piranha Bytesin studiolla ei kuitenkaan tunnu olevan ja siksi hyvät ideat on sössitty hätäisellä ja loppuunhiomattomalla toteutuksella. Kiehtovan oloinen pelimaailma ja konpsepti eivät pelkästään kuitenkaan tule vakuuttamaan pelikansaa puolelleen. Eikä varsinkaan, kun pelin hintalappuna on lähes samanmoinen summa kuin hyllyssä tällä hetkellä makaavilla suurten massojen priimaluokan teoksilla. Kun Elex 2 joku kaunis päivä kuitenkin löytyy ”ale-korista” sopivaan hintaan, voisi sitä suositella rauhallisesta, tarinaan keskittyvästä fiktiivisestä kokemuksesta pitävälle pelaajalle. Nykyisellä hinta-laatusuhteeltaan Elex 2 jäänee kuitenkin allekirjoittaneilta pölyttymään kaupan hyllylle.

Arvostelu ja teksti: Sytyke / Digiosaamisella työelämään -hanke

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. 5:llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.

Merirosvoseikkailu Windrose myi miljoonan alle viikossa Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvoseikkailu Windrose myi miljoonan alle viikossa

on noussut vauhdilla pelimaailman kuumimmaksi hitiksi. Tuore selviytymis- ja rakentelupeli rikkoi miljoonan myydyn kappaleen rajan vain kuudessa päivässä julkaisustaan, eikä vauhti näytä hiipuvan.

Pelin kehittäjä kiitti pelaajia -yhteisöpäivityksessä ja paljasti samalla, että peli on kerännyt jopa 200 000 samanaikaista pelaajaa. Se on kova suoritus genressä, jossa uusia yrittäjiä ilmestyy jatkuvasti ja kilpailu on armotonta.

Windrose yhdistää tutun resurssien keruun ja rakentelun merirosvoteemaan, yhdistelmään, joka ei paperilla kuulosta itsestään selvältä menestykseltä. Käytännössä se kuitenkin toimii ja erityisesti meritaistelut ovat keränneet kehuja yksinkertaisuudestaan ja viihdyttävyydestään. Pelaajat pääsevät ohjaamaan laivaa, ampumaan tykeillä ja paikkaamaan vaurioita ilman turhaa kikkailua.

Täydellinen julkaisu Windrose ei silti ole ollut. Kehittäjät ovat pyytäneet pelaajilta kärsivällisyyttä moninpeliongelmien korjaamisessa. Silti vahva startti osoittaa, että merirosvoelämä kiinnostaa edelleen, ehkä osittain kiitos -klassikon perinnön, joka näkyy yhä genren suosiossa.