Hiomattomuus pilaa lupaavan oloisen konseptin – arvostelussa Elex 2 Kommentit pois päältä artikkelissa Hiomattomuus pilaa lupaavan oloisen konseptin – arvostelussa Elex 2

Elex 2 (PC)

5.2 / 10
Hyvää Suuri mielenkiintoinen maailma, rakettirepulla liitely, kiehtova idea, kerättäviä asioita löytyy paljon. Huonoa Hyviä ideoita ei ole hiottu loppuun, selkeän tutoriaalin puuttuminen, huonot mekaniikat. Elex 2 ei ole nykyisen hintalappunsa väärti miltään osin.

Saksalainen pelinkehittäjä sekä julkaisija THQ Nordic ovat julkaisseet juuri uusimman avoimen maailman roolipelinsä , joka on jatkoa vuoden 2017 pelisarjan ensimmäiselle osalle. Elex-sarjan pelit vievät pelaajan maailmanlopun jälkeiseen Magalanin tieteisfantsiamaailmaa, jota tällä kertaa voikin tutkia täysin uudenlaisella vapaudella rakettireppua käyttäen. Pelin eeppiseksikin mainitussa tarinassa voi edetä haluamallaan tavallaan, joten kaikki valinnat vaikuttaa lopulta kaikkeen.

Ensimmäisen Elexin tapahtumista on kulunut jo useita vuosia, kun Jax kukisti Hybridin. Nyt taivaalta on kuitenkin saapumassa täysin uusi uhka, joka lopulta vapauttaa pimeän Elexin vaaralliset voimat ja asettaa koko planeetan elämän vaaraan. Magalanin rauhan puolustamiseksi ja taatakseen perheensä turvallisuuden Jaxin on yhdistettävä ryhmittymä hyökkääjiä vastaan sekä löydettävä poikansa Dex, josta hän ajautui eroon.

Lähtökohdiltaan peli antaa itsestään hyvän ensivaikutelman eeppisen soundtrackin turvaamana. Ja mikäs siinä, pelin idea ja juoni kieltämättä herättävät kiinnostusta. Elex 2:sen laaja maailma avautuu välittömästi, ja sitä pääseekin tutkimaan mielensä mukaan apunaan edellä mainittu rakettireppu. Visuaalisesti peliympäristö jää kuitenkin ns.suurempien esikuviensa varjoon, joista takuulla Piranha Bytes vaikutteitaan yrittääkin ammentaa. Pelin ”cutscenet” ovat tönkköjä ja tylsästi toteutettuja. Ne kuitenkin kuljettavat sujuvasti pelin tarinaa eteenpäin, joten täysin skipattavia kokonaisuuksia ne eivät kuitenkaan ole. Magalanin planeetan maailman muiden hahmojen kanssakäymäsi vuorovaikutukset muistetaan ja se voi vaikuttaa esimerkiksi siihen, liittyykö joku ryhmääsi tai poistuuko siitä. Maailmassa on paljon kerättävää materiaalia, joiden avulla pääsee päivittämään ja hankkimaan mm. uusia aseita, joka tekee taistelemisesta mielenkiintoisempaa ja helpompaa.

Elex 2:sen mekaniikat vaatisivat hiontaa, sillä niiden huonot toteutukset syövät pelifiilistä huomattavasti. Etenkin taistelumekaniikat ovat todella sekavan oloiset, joten pelin taistelut päättyvätkin usein täysin aivottomaan ohjaimen rämpyttelyyn, jonka jälkeen pelaaja miettiikin ”Mitenhän minä tämän(kin) juuri onnistuin tekemään?”. Taistelua Elexin maailmasta löytyykin runsaasti, joten on suuri sääli ettei pelistudio ole pystynyt tämän parempaan suoritukseen kyseisenkään osion kohdalla.

Esittelyltään Elex 2 vaikuttaa mahtipontiselta ja toimivalta idealta. Kunnianhimoisuutta (tai aikaa?) Piranha Bytesin studiolla ei kuitenkaan tunnu olevan ja siksi hyvät ideat on sössitty hätäisellä ja loppuunhiomattomalla toteutuksella. Kiehtovan oloinen pelimaailma ja konpsepti eivät pelkästään kuitenkaan tule vakuuttamaan pelikansaa puolelleen. Eikä varsinkaan, kun pelin hintalappuna on lähes samanmoinen summa kuin hyllyssä tällä hetkellä makaavilla suurten massojen priimaluokan teoksilla. Kun Elex 2 joku kaunis päivä kuitenkin löytyy ”ale-korista” sopivaan hintaan, voisi sitä suositella rauhallisesta, tarinaan keskittyvästä fiktiivisestä kokemuksesta pitävälle pelaajalle. Nykyisellä hinta-laatusuhteeltaan Elex 2 jäänee kuitenkin allekirjoittaneilta pölyttymään kaupan hyllylle.

Arvostelu ja teksti: Sytyke / Digiosaamisella työelämään -hanke

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.