Honeycomb Aeronautical julkaisi uusia laitteita lentosimulaatioille Kommentit pois päältä artikkelissa Honeycomb Aeronautical julkaisi uusia laitteita lentosimulaatioille

Honeycomb Alpha Flight Controls XPC

Laitevalmistaja Honeycomb Aeronautical on juuri julkaissut uuden Alpha Flight Controls XPC -lento-ohjaimen. Alpha Flight XPC on yhteensopiva sekä ja S -konsoleiden että :n kanssa. Honeycomb Alpha Flight Controls XPC on suunniteltu ja kehitetty Kaliforniassa lentäjien sekä ilmailuinsinöörien toimesta mahdollisimman realistisen lentosimulaatiokokemuksen takaamiseksi.

Honeycomb Alpha Flight Controls XPC tuo ilmailun täydellisen uppoutumisen oman kotisi mukavuuteen. Siinä on UUSI etusäleikön muotoilu, täysi 180°:n kääntyvyys ja päivitetyt halli-ilmiöanturit, jotka takaavat tasaisen tarkkuuden ilman keskipisteen lukitusta. Pohjassa on kytkinpaneeli, jossa on pää-, generaattori-, ilmailutekniikka- ja valokatkaisimet sekä jousikuormitteinen 5-asentoinen sytytyskytkin. Vasemmassa ja oikeassa kahvassa on 13 ohjelmoitavaa painiketta ja kytkintä täysin mukautettavaa lentoa varten.

Samanaikaisesti julkaistavan Honeycomb Xbox Hubin ansiosta Bravo Throttle Quadrantin ja/tai tulevien Charlie Rudder Pedals -polkimien omistajat voivat käyttää näitä laitteita yhdessä uuden Alpha XPC:n kanssa Xbox Series X|S:llä.Lisäksi Hub on yhteensopiva Logitech Flight USB Throttle- ja Rudder-polkimien kanssa, mikä tarjoaa ratkaisun hintatietoisille lentosimulaatiofaneille.

”Olemme tehneet tiivistä yhteistyötä Microsoftin kanssa Xbox Series X ja S -yhteensopivuuden toteuttamiseksi sekä Microsoft Flight Simulator -tiimin kanssa varmistaaksemme, että Alpha XPC sekä Bravo Throttle- ja Charlie Rudder -polkimet Xbox Hubin kautta tarjoavat kytke ja pelaa -kokemuksen”, sanoo Nicki Repenning, Honeycomb Aeronauticalin perustaja ja toimitusjohtaja. ”Pilotin ohjauskahvan muotoilu on jätetty pitkälti ennalleen verrattuna edeltävään Alpha-malliin, ja kaikki Xbox-painikkeet on integroitu hienovaraisesti, jotta autenttinen ilmailun ilme säilyy. Ohjain on myös päivitetty uusilla 12-bittisillä päivitetyillä Hall Effect -antureilla, jotka lisäävät siipipyörä- ja korkeusperäsintunnistimien resoluutiota 400 prosentilla. Siinä on päivitetty paneelin muotoilu pohjan etupuolella, jossa on myös uusi jousikuormitteinen sytytysavain ja Xbox-painikkeet.”

kertoo Honeycomb Aeronauticalin perustaja ja toimitusjohtaja Nicki Repenning

Ominaisuudet:

  • Vasemmassa kahvassa on yksi 8-toiminen hattukytkin, kaksi pystysuoraa 2-toimista keinukytkintä, painike ja Push to Talk -painike
  • Oikeassa kahvassa on kaksi vaakasuoraa kaksisuuntaista keinukytkintä, yksi suuri ja yksi pieni painike
  • Massiiviteräksinen yoke-akseli, jossa on kaksi lineaarista kuulalaakeria
  • 180°:n kääntyvyys
  • 5-asentoinen jousikuormitteinen sytytyskytkin
  • Kytkinpaneelissa on yhteensä 9 kytkintä
  • Yleiskäyttöinen paneeliasennusjärjestelmä
  • Säädettävä ohjaamon taustavalo
  • Sileä mattapintainen viimeistely paneelissa ja pääohjaussauvassa
  • Helppo vaihto Xbox Series X|S:n ja Windows PC:n välillä
  • Uudet huippuluokan 12-bittiset Hall Effect -anturit, joiden resoluutio on 400 % suurempi

Alpha Flight Controls XPC on saatavilla valmistajan kotisivuilta ja osallistuvilta jälleenmyyjiltä maailmanlaajuisesti 349,99 euron hintaan. Alpha XPC, Honeycomb Xbox Hub tarjoaa samat toimitusvaihtoehdot ja sen vähittäismyyntihinta on 39,99 euroa.

Alpha XPC/Xbox Hub/Logitech Flight Throttle -paketti tulee puolestaan myyntiin vähittäismyyntikumppaneiden kautta hintaan 429,99 euroa.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.