
Teknologiayhtiö HONOR on napannut harvinaisen tuplavoiton TIME-lehden vuoden 2025 Best Inventions -listalla. Yhtiö oli ainoa puhelinvalmistaja, joka palkittiin kahdesti älypuhelininnovaatioistaan ja se on jo itsessään melkoinen suoritus teknologiajättien puristuksessa.
Ensimmäinen kunnianosoitus myönnettiin HONORin puhelimiin sisäänrakennetulle tekoälypohjaiselle deepfake-tunnistimelle. Tämä ominaisuus osaa bongata videopuheluista epäilyttävät kasvojen liikkeet ja kuvavirheet, jotka voivat paljastaa huijauksen. Käyttäjän ei siis tarvitse enää itse leikkiä salapoliisia – puhelin hoitaa sen puolestasi, vieläpä ilman tietojen siirtoa pilveen.
Toisen palkinnon toi HONORin uusi pii-hiili-akku, joka murtaa perinteisten litiumioniakkujen rajat. Vain 2,3 millimetrin paksuinen, 6 100 mAh:n tehoinen akku tekee taitettavista puhelimista entistä ohuempia ja pitkäikäisempiä. Ensiesiintymisensä se sai HONOR Magic V5 -mallissa, jota TIME kutsui “teknologiseksi läpimurroksi”.
Kaksinkertainen tunnustus nostaa HONORin vahvasti maailman innovaatiokartalle ja osoittaa, että yhtiön panostus tekoälyyn ja akkuteknologiaan ei ole pelkkää puhetta, vaan kovaa, palkittua faktaa.