Honor X7c 5G lupailee kestävyyttä ja tehoa edullisessa paketissa Kommentit pois päältä artikkelissa Honor X7c 5G lupailee kestävyyttä ja tehoa edullisessa paketissa

Honor jatkaa edullisten puhelinten sarjaa uudella X7c 5G -mallillaan, jonka julkaisua odotetaan pian Intian markkinoille. Uutuus on saanut jo paljon yksityiskohtia julki, joten katsotaan, mitä kaikkea paketti sisältää.

Puhelin tulee kahdessa värissä, metsänvihreänä ja kuutamovalkoisena. Sisuksista löytyy 8 gigatavua RAM-muistia ja 256 gigatavua tallennustilaa, eli varsin mukavasti säilytystilaa valokuville ja sovelluksille. Akku on kunnioitettavat 5200 milliampeerituntia ja tukee 35 watin pikalatausta. Näyttö on 120 hertsin virkistystaajuudella varustettu LCD-paneeli, joka yltää 850 nitin kirkkauteen, kirkas siis on, mutta OLED-syvyyksiä ei kannata odottaa.

Tehokkuudesta vastaa Snapdragon 4 Gen 2 -järjestelmäpiiri, joka lupailee sujuvaa peruskäyttöä. Kamera on 50 megapikselin tarkkuudella varustettu ja äänen ystäviä ilahduttaa stereokaiuttimet, joiden volyymi on luvattu olevan peräti 300 % normaalia kovempi, eli bileet voi järjestää ilman ulkoisia kaiuttimia. Puhelin on myös IP64-sertifioitu pölyn- ja roiskeenkestävyydelle, ja se kestää viiden tähden pudotustestin sekä kolmen minuutin pesutestin, eli kestävyys ei ole ihan pelkkää sanahelinää.

Virallista julkaisupäivää ei vielä ole paljastettu, mutta kun näin paljon teknisiä tietoja on jo kerrottu, ei uutta puhelinta tarvitse odottaa kauan. Edullinen ja kestävä 5G-puhelin kuulostaa ainakin lupaavalta vaihtoehdolta.

Kohta lapsesi saattaa halua HONORIN älypuhelimen tämän yhteistyön vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Kohta lapsesi saattaa halua HONORIN älypuhelimen tämän yhteistyön vuoksi

Kiinalainen älypuhelinvalmistaja Honor ja Pop Martin suosittu Labubu-brändi saattavat yhdistää voimansa lisävarusteissa. Raporttien mukaan yhteistyö keskittyy todennäköisesti co-brändättyihin puhelinmalleihin ja suojakuoriin, joissa yhdistyy Honorin tekninen design ja Labubun tunnistettava taiteellinen tyyli.

Yhteistyö tuntuu luontevalta: Labubu-hahmot ovat nousseet viime vuonna maailmanlaajuiseksi ilmiöksi, ja niiden pieni koko ja värikäs design sopivat hyvin puhelinlisävarusteisiin. Pop Mart on aiemmin onnistunut tuomaan hahmonsa kuluttajien arkeen yhteistyöllä muun muassa Tencentin ja VIVOn kanssa, ja nyt vuorossa voisi olla Honorin puhelimet.

Vaikka yksityiskohtia tuotteista ei ole virallisesti julkistettu, medialähteiden mukaan lanseeraus saattaa tapahtua jo ensi viikolla. Suojakuoret ja mahdolliset puhelinmallit tuovat Labubun suosioon uuden teknologisen ulottuvuuden, yhdistäen leikin ja arjen käytännöllisyyden.

Yökuvaajille luvassa nannaa – HONOR Magic8 Pro lupaa tuoda yön yksityiskohdat esiin mobiilikuvauksessa Kommentit pois päältä artikkelissa Yökuvaajille luvassa nannaa – HONOR Magic8 Pro lupaa tuoda yön yksityiskohdat esiin mobiilikuvauksessa

HONORin uusi Magic8 Pro -lippulaivapuhelin on suunniteltu vastaamaan hämärän ja pimeyden haasteisiin mobiilikuvauksessa. Laite on suunnattu erityisesti urbaanille seikkailijalle ja kaikille, jotka haluavat tallentaa iltojen ja öiden tunnelman tarkasti ja luovasti.

Puhelimen kamerajärjestelmän ytimessä on 200 megapikselin ultratehokas yötelekamera, jota tukevat Night Enhancement Model -yötila sekä Clarity Cloud Enhancement -toiminto. Ne käsittelevät kuvia älykkäästi ja säilyttävät yökuvien aidon tunnelman – olipa kyse valaistusta kaupunkimaisemasta tai tähtitaivaasta.

Teleobjektiivi mahdollistaa 3,7x–10x zoomin myös heikossa valaistuksessa, mikä tuo tarkkuutta kaukana olevien kohteiden kuvaamiseen. Magic8 Pro loistaa erityisesti tilanteissa, joissa valoa on vähän mutta tunnelma on tärkeä: kynttiläillallisilla, nuotion äärellä tai keikkaympäristössä kuvat tallentuvat luonnollisina ilman häiritsevää salamaa.