HONORin uusi 400-sarja tykittää menemään – osallistu nyt myös yhtiön kesäkuvakilpailuun Kommentit pois päältä artikkelissa HONORin uusi 400-sarja tykittää menemään – osallistu nyt myös yhtiön kesäkuvakilpailuun

on julkaissut uuden 400-sarjan älypuhelimensa, jotka on suunniteltu tekemään kesän hetkien ikuistamisesta vaivatonta ja luovaa. Uutuusmallit, ja HONOR 400 Pro, hyödyntävät edistyneitä tekoälyominaisuuksia, jotka auttavat ratkaisemaan yleisimpiä valokuvauksen haasteita.

Tekoäly ratkaisee yleisimmät kuvaushaasteet

Uudet puhelimet on varustettu älykkäillä työkaluilla, jotka on suunniteltu parantamaan matkakuvausta. AI Pyyhekumi -toiminnolla voi poistaa kuvista häiritseviä kohteita, kuten ylimääräisiä ihmisiä ruuhkaisilta kaduilta. AI Superzoom puolestaan teroittaa kaukaisetkin yksityiskohdat, tehden esimerkiksi historiallisten maamerkkien kuvaamisesta tarkempaa.

Luovaa sommittelua varten AI Leikkaus mahdollistaa kohteiden siirtämisen uusiin taustoihin, ja AI Poista heijastus poistaa nimensä mukaisesti häiritsevät heijastukset lasipinnoilta. Lisäksi AI Kuvasta videoksi -ominaisuus herättää still-kuvat eloon muuntamalla ne lyhyiksi, animoiduiksi videoiksi.

”Haluamme antaa käyttäjille mahdollisuuden vapauttaa luovuutensa ja nähdä maailma uusilla, inspiroivilla tavoilla. Tekoäly tekee laadukkaiden kuvien ottamisesta helppoa kenelle tahansa”, sanoo HONOR Suomen PR-päällikkö Pekko Honkasalo.

Voita puhelin kuvakilpailusta

HONOR kannustaa uusia ja vanhoja käyttäjiä valokuvaamaan ja järjestää koko heinäkuun kestävän kuvakilpailun Instagram-tilillään (@honorfinland). Osallistumalla kilpailuun hashtagilla #UnframeYourJourney voi voittaa itselleen uuden HONOR 400 Pro -puhelimen. Palkintoja jaetaan yhteensä kolme kappaletta.

Hinnat ja saatavuus

Molemmat mallit ovat saatavilla HONORin jälleenmyyjiltä kautta maan.

  • HONOR 400 on saatavilla väreissä Musta (Midnight Black) ja Samppanja (Desert Gold) 549 euron suositushintaan.
  • HONOR 400 PRO on saatavilla väreissä Musta (Black) ja Harmaa (Grey) 799 euron suositushintaan.

HONOR Magic V5: Maailman ohuin taittuva puhelin esittelyssä Kommentit pois päältä artikkelissa HONOR Magic V5: Maailman ohuin taittuva puhelin esittelyssä

on julkistanut Kiinassa uuden Magic V5 -älypuhelimen, joka on tällä hetkellä maailman ohuin ja kevyin sisäänpäin taittuva puhelin. Tämä rimpula on vain 8,8 millimetriä paksu ja painaa vaivaiset 217 grammaa, melkein kuin taskuun mahtuva taikalaatikko.

Uutta puhelimessa on myös vallankumouksellinen pii-hiiliakku, jonka kapasiteetti on jättimäinen 6 100 milliampeerituntia maailman ensimmäinen massatuotettu pii-hiiliakku! Sen ansiosta puhelin jaksaa pyörittää virtaa pitkään, ja se latautuu tehokkaasti 66 watin johdollisella ja 50 watin langattomalla latauksella.

HONOR on panostanut myös kestävyyteen. Magic V5 kestää pölyä ja roiskeita IP58- ja IP59-luokitusten mukaisesti, ja sen taitoskohta on vahvistettu huippuluokan hiilikuidulla sekä teräksisellä saranalla, joka takaa sulavan taittumisen ilman kompromisseja.

Näyttöjä on peräti kaksi: suuri 7,95 tuuman sisänäyttö tarjoaa valtavasti tilaa esimerkiksi moniajoon, ja 6,43 tuuman ulkonäyttö pitää tärkeät asiat helposti saatavilla liikkeellä ollessa. Kamerapuolellakin ollaan huippuluokkaa, sillä kolmella 50-64 megapikselin kameralla saa kuvat ja videot niin tarkaksi, että Instagram-tähden ura on taattu.

Puhelimessa sykkii myös uusi MagicOS 9.0.1 -käyttöjärjestelmä tekoälyavustaja YOYO:n kera, joka auttaa arkisissa askareissa aina koodauksesta taksin tilaamiseen. Ja tietysti tehokkaasta Snapdragon 8 Elite -piirisarjasta löytyy tehoja yllin kyllin.

HONOR Magic V5 tulee myyntiin Kiinassa heinäkuun alussa, ja kansainväliset markkinat saavat laitteensa myöhemmin tänä vuonna. Suomessa tätä ohuenohutta taittuvaa taidonnäytettä saa vielä hetken odotella, mutta odotus on varmasti vaivan arvoinen.

Honor esittelee höyhenenkevyen MagicBook Art 14 -läppärin – vain 1 cm paksuinen Kommentit pois päältä artikkelissa Honor esittelee höyhenenkevyen MagicBook Art 14 -läppärin – vain 1 cm paksuinen

valmistautuu isoon julkaisutilaisuuteen 2. heinäkuuta, jossa lavalle nousevat uudet Magic V5 -puhelin, MagicPad 3 -tabletti ja erityisen ohut 14 -kannettava. Nyt Honor on jo julkaissut virallisia kuvia uudesta -mallistaan, joka saa minimalistisen muotoilun ystävät hykertelemään.

Vuoden 2025 MagicBook Art 14 painaa vain noin kilon ja on ohuimmillaan hämmästyttävät 1 senttimetrin paksuinen. Se on jopa ohuempi kuin vuoden 2024 versiot, jotka painoivat hiukan enemmän mutta pysyivät jo silloin alle 1,1 kilon rajan.

Tekniset yksityiskohdat ovat vielä hämärän peitossa, mutta todennäköisesti luvassa on tuttu x86-arkkitehtuuri, mahdollisesti Intelin uusilla Core Ultra -prosessoreilla, tai vaihtoehtoisesti Snapdragon X Elite -piirillä varustettu versio, aivan kuten edeltäjässäkin.

MagicBook Art 14 2025 julkaistaan kolmessa eri värissä, jotka näkyvät jo virallisissa tuotekuvissa. Laite lupaa yhdistää tyylikkyyden, keveyden ja tehokkuuden, ainakin jos Honorin linja jatkuu entisellään.

Lopulliset tekniset tiedot ja hinnat paljastuvat 2. heinäkuuta klo 17 Suomen aikaa. Tässä vaiheessa tiedämme jo sen verran, että kyseessä voi olla varsin varteenotettava vaihtoehto kevyttä ja tyylikästä työläppäriä etsivälle.