Horisontissa keskinkertaisia supersankareita Kommentit pois päältä artikkelissa Horisontissa keskinkertaisia supersankareita

Viihdeuutiset ovat kertoneet, miten Winter Soldierin ja Falconin elokuvat ovat tulossa ja että niiden kuvaukset ovat alkaneet. Nämä kaksi hahmoa ovat viimeiset joista itse tahtoisin nähdä kokonaisen elokuvan. Bucky oli jo tarpeeksi esillä Captain American elokuvissa, eikä hänellä ole muuta tekemistä MCU:ssa kuin olla kapun ankkuri entiseen aikaan, jolloin Steve oli vielä burgernormo. Toinen tympeä siipimies on hänen manttelin perijänsä Captain Falcon, joka jostain käsittämättömästä syystä valittiin Avengerseihin. Hyvä asia näissä henkilöissä on, että heistä ei tarvi tehdä ensimmäistä osaa, jossa heidät esitellään elokuvan verran niin kuin jokaista Hämähäkkimiestä ja Lepakkomiestä.

Ainoa pelastus Winter Soldierin ja Falconin tarinoille olisi, jos supersankarielokuvien muottia rikotaan rajusti ja juonesta tehdään jotain muuta kuin sama vanha vuoristorata. Ensin menee hyvin, yllättäen tulee joku urinoimaan kellogseihin, sitten mennään henkilöön sisälle ja harjoitellaan montaasissa, kunnes lopussa pahis saa nokkaan niin että tukka lähtee. Yksi hyvä esimerkki miten vaikea kaavaa on rikkoa, esiintyy Deadpoolissa. Koko elokuva heittää jatkuvaa metakomediaa supersankarileffoista mutta itse tekee samat ärsyttävät kliseet, tosin pienellä itseironialla. Ainoat elokuvat jotka ovat MCU:n kaavaa rikkoneet, ovat Ant Man ja jossain mielessä Thor Ragnrök. Toinen on toteutukseltaan enemmän ryöstö elokuva alá Oceans 13 ja Ragnarök on huomattavasti komediallisempi kuin nimensä edeltäjät.

Miten vilvoittavaa olisikaan nähdä vanhat genret MCU:ssa. Falcon ja Winter Soldier sopisivat buddy cop leffaan kuten Rush Hour tai road movie:hen. Kummallakin heillä on massiiviset daddy issuet joka kirvoittaisi hupaisaan kaksintaisteluun siitä kumpaa kapu oikeasti rakastaa. Elokuvissa alkaa olemaan jo todellista tunkua sankarielokuvien puolella. Dc, Marvel ja muut heidän linsensoimat studiot puskevat ulos rainaa toisen perään vain siinä uskossa että katsojat haluavat sitä. Rahallisesti nämä ovatkin kannattavia, vielä. Kun markkinointiin pusketaan saman verran kuin elokuvan tekemiseen, ja ratsastetaan janoisella fanikunnalla. Mitä sitten kun korttitalo kaatuu? Tällaiset blockbusterit olivat ennen taiteellisia elokuvia rahoittavia projekteja, nyt ne ovat vain rahankeruuta varten.

Jyri Astokari

Tympääntynyt viittamies

Meta tuo tekoälyn taskuun söpön nallehahmon muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Meta tuo tekoälyn taskuun söpön nallehahmon muodossa

näyttää haluavan tuoda tekoälyn entistä lähemmäs arkea, tällä kertaa taskuun mahtuvan pikkulaitteen muodossa. Yhtiö on esitellyt Muse Charmin, suunnilleen Apple Watchin kokoisen tekoälykaverin, joka muistuttaa ulkonäöltään hieman Tamagotchia. Laitteessa seikkailee söpö nallehahmo, jonka kanssa käyttäjä voi keskustella puhumalla.

liittyy kasvavaan joukkoon pieniä tekoälylaitteita. Aiemmin vastaavaa ideaa ovat kokeilleet muun muassa ja , joiden tarkoituksena on ollut tarjota tekoälyä ilman perinteistä puhelinsovellusta. Metalla on kuitenkin yksi merkittävä etu: yhtiö hallitsee itse sekä laitteen, ohjelmiston että tekoälymallit.

Meta ei ole vielä kertonut tarkasti, mitä Muse-malleja Charm käyttää. Pienen kokonsa vuoksi on mahdollista, että laite hoitaa itse esimerkiksi puheentunnistuksen, mutta varsinainen tekoälyn tuottama vastaus syntyy pilvipalvelussa. Käytännössä taskussa kulkisi siis pieni puhuva nalle, jonka aivot sijaitsevat jossain internetin syövereissä.

Muse Charmin pitäisi saapua myyntiin jouluksi, mutta hintaa ei ole vielä paljastettu. Se onkin laitteen kannalta melko olennainen yksityiskohta, sillä älypuhelin pystyy jo tekemään suuren osan samoista asioista. Aiemmin juuri tätä on kritisoitu esimerkiksi Rabbit R1:n kohdalla: miksi ostaa erillinen laite, kun saman asian voi tehdä puhelimella?

Meta ei myöskään lähde kokeiluun täysin tyhjästä. Yhtiöllä on jo kokemusta älylaseista ja muista puettavista laitteista, mutta niiden mukana ovat tulleet myös yksityisyyteen liittyvät ongelmat. Muse Charm näyttääkin olevan jälleen yksi yritys selvittää, tarvitseeko tekoäly oman laitteen vai riittääkö taskusta löytyvä puhelin. Jää nähtäväksi, onnistuuko Meta tekemään pienestä nallesta oikeasti hyödyllisen vai päätyykö se vain uutena leluna teknologian historiankirjoihin.

Lähde: The Register

Starfield 2:n tulevaisuus näyttää ainakin yhden entisen kehittäjän silmissä melko epävarmalta Kommentit pois päältä artikkelissa Starfield 2:n tulevaisuus näyttää ainakin yhden entisen kehittäjän silmissä melko epävarmalta

2:ta odottaville kuuluu avaruudesta hieman ikäviä uutisia. Pelin parissa työskennellyt entinen -kehittäjä ei nimittäin usko, että :ta koskaan tehdään. Hänen mukaansa ensimmäinen peli ei ollut kaupallisesti riittävän menestyksekäs jatko-osan perustaksi.

Kuhlmann työskenteli Starfieldin pääjärjestelmäsuunnittelijana ja kertoo FRVR:n haastattelussa, että peli ei hänen mielestään täysin saavuttanut ohjaaja Todd Howardin alkuperäistä visiota. Hänen mukaansa jatko-osa olisi voinut hyödyntää ensimmäisestä pelistä opittuja asioita ja päästä paljon lähemmäs tuota alkuperäistä ajatusta.

Yhtenä esimerkkinä Kuhlmann nostaa tukikohtien rakentamisen. Pelaaja voi rakentaa planeetoille omia tukikohtia, mutta järjestelmä ei hänen mielestään kytkeydy tarpeeksi tiiviisti pelin tarinaan tai tehtäviin. Lopputuloksena on hieno mutta melko irrallinen ominaisuus, jonka kehittämiseen kului valtavasti työtä.

Kuhlmannin mukaan Starfieldin suuri ongelma oli myös kehitystiimin koko. Peliin haluttiin valtava määrä erilaisia järjestelmiä ja sisältöä, mutta tiimi ei hänen mukaansa ollut tarpeeksi suuri toteuttamaan alkuperäistä visiota kunnolla. Lisäksi uusien järjestelmien valmistuminen viivästytti sisällön tekemistä, jolloin kehittäjille jäi lopulta vähemmän aikaa rakentaa peliä niiden ympärille.

Bethesda keskittyy tällä hetkellä vahvasti :n kehitykseen, vaikka Starfield saakin edelleen päivityksiä ja lisäsisältöä. Kuhlmannin kommentit eivät tietenkään vahvista Starfield 2:n kohtaloa, mutta ainakin yhden pelin entisen avainkehittäjän mielestä tähtimatka saattaa jäädä yhteen osaan.

Lähde: VIDEO GAME NEWS