Huhujen mukaan Bungie olisi parhaillaan kehittämässä Destiny -aiheista mobiilipeliä kiinalaisen NetEasen kanssa.
Huhut ovat peräisin LinkedIn profiilista, jossa eräs artisti on maininnut vielä julkaisemattoman ensimmäisen persoonan räiskintämobiilipelin. Artisti työskentelee NetEase Gamesin riveissä ja maininnassa puhutaan myös yhteistyöstä Bungien kanssa.
NetEase investoi vuonna 2018 Bungieen 100 miljoonaa dollaria ja niiden avulla yrityksen kerrottiin pystyvän kokeilemaan uusia suuntia ja rakentamaan uusia pelimaailmoja.
NetEase tunnetaan lukuisten suosittujen pelien tuomisesta Kiinan markkinoille. Näihin kuuluvat mm. Minecraft, Overwatch sekä EVE: Online.
NetEase tunnetaan myös kehittäjänä Blizzardin hiljattaisesta Diablo: Immortal -mobiilipelistä.
Minecraft-elokuvan ensi-illat ovat muuttuneet odottamattomiksi spektaakkeleiksi, kun teinit ympäri Yhdysvaltoja ovat alkaneet sekoilla näytöksissä – popcornit lentävät, penkkeihin ruiskitaan voidetta ja yhdessä tapauksessa elokuvateatteriin päästettiin elävää siipikarjaa.
SPOILERIVAROITUSTA TISKIIN!
Kaiken sai alkunsa kohtauksesta, jossa vauva-zombi hyppää kanan selkään ja näyttelijä Jack Black huutaa ikonisen fraasin: ”chicken jockey”. Monille teini-ikäisille tämä tuo mieleen pandemia-ajan, jolloin Minecraft oli päivien pelastus.
Se vain muistuttaa heitä hauskasta ajasta, ja sitten meno vähän karkaa käsistä.- Selittää 15-vuotias elokuvan ensi-illassa ollut nuori.
TikTok on myös osaltaan ruokkinut ilmiötä, aivan kuten aiemmin nähty Minions-villitys. Teatterit ovat alkaneet reagoida – yhdessä New Jerseyn salissa teinit on kielletty ilman aikuisseuraa, ja Alaskassa poliisi joutui puuttumaan tilanteeseen.
Vaikka meno on villiä, Minecraft: The Movie on ollut valtava menestys: avausviikonloppunaan elokuva keräsi peräti 163 miljoonaa dollaria. Vaikka kananpojat lentelevät, lippuluukulla hymyillään.
Torstai tarkoittaa Epic Games Storessa tuttuun tapaan ilmaisia pelejä – mutta nyt on mukana myös täysin uusi pelikenttä: mobiililaitteet! Epic Games on nimittäin aloittanut viikoittaisen ilmaispelijakelun myös mobiilipuolella, PC:n ohella. Ensimmäisenä tarjolla on yllätyksiä niin zombien ystäville kuin Dungeons & Dragons -nörteillekin.
Tällä viikolla ilmaiseksi: Bridge Constructor: The Walking Dead ja Astarion's Champions of Renown Pack Idle Champions of the Forgotten Realms -peliin. Tarjous on voimassa Epic Gamesin mobiilisovelluksessa 10.–17. huhtikuuta 2025 Androidille ja iOS:lle. Nappaa pelit ennen kuin aika loppuu – ja kun ne on lunastettu, ne pysyvät kirjastossasi ikuisesti!
Sillanrakennusta ja zombien kuritusta – Bridge Constructor: The Walking Dead
ClockStone Softwaren Bridge Constructor: The Walking Dead on hullunkurisen onnistunut yhdistelmä sillanrakennuspulmailua ja The Walking Deadin armotonta selviytymistaistelua. Rakenna järjettömiä virityksiä rajoitetuilla resursseilla, johdata tuttuja hahmoja kuten Daryl, Michonne ja Eugene turvaan – tai viritä heille ja walkereille kohtalokkaita ansoja, joissa fysiikkamoottori pistää ragdollit laulamaan. Tämä peli ottaa kaiken irti sekä toimintapuzzleista että post-apokalyptisestä maailmasta – ja vieläpä ilmaiseksi!
D&D-maailman tähdet yhdessä – Astarion's Champions of Renown Pack
Codename Entertainmentin Idle Champions of the Forgotten Realms vie sinut D&D-universumin syövereihin, jossa yli 140 tuttua hahmoa seikkailee automaattisesti puolestasi. Tällä viikolla Epic Games jakaa pelaajille kerrassaan hulppean Astarion's Champions of Renown Packin, joka sisältää seuraavat herkut:
Viisi avattavaa mestaria: Artemis, Karlach, Kalix, Astarion ja The Dark Urge
Eksklusiivinen ulkoasu: Tuxedo Kalix
Eksklusiivinen seuralainen: Rumble the Angry Flumph
Yhteensä 160 platinasalkkua (32 kpl per mestari) – sisältää taatusti shiny-varusteita
Kaksi viikon mittaista buustijuomaa: Gem Hunter ja Gold Hunter
Paketin saat, kun asennat Idle Championsin Epic Gamesin mobiilisovelluksen kautta ja kirjaudut peliin sisään.
Ilmaisviikkojen mobiililaajennus alkaa nyt
Tämä on vasta alkua – Epic Gamesin mobiilisovelluksen ilmaisviikot ovat tästä eteenpäin osa jokaviikkoista pelitarjontaa, aivan kuten PC:llä. Kannattaa siis pysyä hereillä ja tarkistaa torstaisin, mitä uutta on jaossa niin taskuruudulle kuin tietokoneellekin.