Huhujen mukaan klassinen Nintendo 64 -peli GoldenEye 007 olisi saamassa remasteroinnin nykyisille laitteille.
Huhujen taustalla on VentureBeatin Jeff Grubb, joka kertoi aiheesta Giant Bomb show GrubbSnax -jaksossa. Aiemmin kyseiseen peliin saatiin nippu uusia Trophy -saavutuksia. Lisää huhuja saadaan myös Saksasta, jossa kyseinen peli ei enää ole kiellettyjen listalla.
Uutisoimme viime vuonna pelin eräästä vannoutuneesta fanista, joka loi sen uudelleen Far Cry 5 -pelin kenttäeditorin avulla.
Uusinnosta ei ole vielä saatu virallista varmistusta julkaisija Microsoftin tai kehittäjä Raren suunnalta.
Bethesda on vahvistanut, että MachineGamesin kehittämä Indiana Jones and The Great Circle julkaistaan PlayStation 5:lle 15. huhtikuuta ennakkotilaajille ja maailmanlaajuisesti 17. huhtikuuta. Peli saapuu Sonyn konsolille neljä kuukautta sen jälkeen, kun se julkaistiin Xboxille ja PC:lle.
Julkaisun kunniaksi esiteltiin viihdyttävä traileri, jossa kaksi pelimaailman tunnetuinta ääninäyttelijää kohtaavat: Indiana Jones and The Great Circle -pelin pääroolissa esiintyvä Troy Baker ja Uncharted-sarjan Nathan Draken äänenä tunnettu Nolan North. Unchartedin ollessa vahvasti Indiana Jonesista inspiroitunut, näyttelijöiden kohtaaminen on kuin täysi ympyrä sulkeutuisi.
Trailerissa North vihjailee murtautuneensa ylelliseen huoneeseen ja odottavansa, että häntä tullaan pian hakemaan – aivan kuin Nathan Drake usein joutuu tukaliin tilanteisiin seikkailuissaan. Keskustelussa pohditaan myös seikkailijoiden erilaisia lähestymistapoja: Bakerin Indiana Jones luottaa piiskaansa ja oveluuteensa, kun taas Northin hahmo suosii tuliaseita ja puoliksi sisään työnnettyä paitaa.
Kohtauksen huipennuksena North toivottaa Bakerin tervetulleeksi ”hyvin eksklusiiviseen kerhoon” – PlayStationin seikkailupelien eliittiin. Tämä alleviivaa sitä, miten Xboxin Indiana Jones on nyt löytänyt tiensä myös Sonyn konsolille, Unchartedin rinnalle. Vielä puuttuu vain Lara Croft, joka voisi rikkoa ikkunan ja muistuttaa, ettei poikien pitäisi pitää kaikkea hauskaa itsellään.
Microsoft on laajentanut multiplatform-strategiaansa tuomalla useita Xbox-pelejä myös muille alustoille. Indiana Jonesin lisäksi muun muassa Forza Horizon 5 ja Doom: The Dark Ages ovat saapumassa PlayStationille. Peli on jo saavuttanut 4 miljoonaa pelaajaa, ja PS5-version myötä määrä nousee entisestään.
Harrison Ford, legendaarinen Indiana Jonesin näyttelijä, on myös kommentoinut Troy Bakerin suoritusta todeten, ettei tekoälyä tarvita ikonisen hahmon sielun vangitsemiseen: ”Hyvät ideat ja lahjakkuus riittävät.” Tämä alleviivaa, kuinka Baker tekee oikeutta Indiana Jonesin perinnölle.
Pelaajat ovat huolissaan siitä, että pelin tulevaisuus saattaa olla sidottu Microsoftin palveluihin. Organisaatio Does it play?, joka keskittyy pelien säilyvyyden turvaamiseen, kritisoi päätöstä ja totesi, että se ”käytännössä tappaa PS5-version säilyvyyden.”
Jos Microsoft joskus lopettaa tilin linkitysjärjestelmän ilman päivitystä, peli saattaisi muuttua käyttökelvottomaksi, vaikka se olisi ostettu. Lisäksi, jos pelaaja menettää pääsyn Microsoft-tililleen, peli voi jäädä pelaamatta.
Ei fyysistä versiota eikä tallennuksen siirtoa
Lisäksi Forza Horizon 5 julkaistaan vain digitaalisena PS5:llä, joten fyysistä levyversiota ei ole tulossa. Tämä lisää huolta pelin saatavuudesta pitkällä aikavälillä.
Toinen pettymys monille pelaajille on se, että Xbox- ja PC-versioiden tallennustiedostoja ei voi siirtää PS5:lle, vaikka Microsoft-tili vaaditaan. Ainoastaan joitakin verkkotilastoja ja itse luotua sisältöä voi käyttää eri alustoilla.
Microsoftin multiplatform-strategia jatkuu
Forza Horizon 5 on yksi monista Xbox-peleistä, jotka tuodaan kilpailijoiden konsoleille, ja Microsoftin odotetaan julkaisevan lisää pelejä muille alustoille tulevaisuudessa.