Huhu: GoldenEye 007 -uusinto tulossa Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GoldenEye 007 -uusinto tulossa

GoldenEye 007

Huhujen mukaan klassinen -peli olisi saamassa remasteroinnin nykyisille laitteille.

Huhujen taustalla on VentureBeatin Jeff Grubb, joka kertoi aiheesta Giant Bomb show GrubbSnax -jaksossa. Aiemmin kyseiseen peliin saatiin nippu uusia Trophy -saavutuksia. Lisää huhuja saadaan myös Saksasta, jossa kyseinen peli ei enää ole kiellettyjen listalla.

Uutisoimme viime vuonna pelin eräästä vannoutuneesta fanista, joka loi sen uudelleen -pelin kenttäeditorin avulla.

Uusinnosta ei ole vielä saatu virallista varmistusta julkaisija Microsoftin tai kehittäjä Raren suunnalta.

Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta

PlayStation Store

näyttää olevan tosissaan taistelussaan niin sanottuja ”slop”-pelejä vastaan. Yhtiö on poistanut vuoden 2026 aikana jo tuhansia heikkolaatuisiksi tai massatuotetuiksi arvioituja pelejä Storesta, ja toukokuussa siivous jatkui jälleen uudella suurella poistokierroksella.

Tuorein isku kohdistui erityisesti julkaisija Webneticiin, joka kuuluu PlayStation Storen aktiivisimpiin pelijulkaisijoihin. Yhtiön katalogista suuri osa koostuu peleistä, joita pelaajayhteisö on luonnehtinut nopeasti tuotetuksi, vähäistä sisältöä tarjoavaksi täytemateriaaliksi. on nyt yksi näkyvimmistä Sonyn poistotoimien kohteista.

Mielenkiintoista kyllä, samat pelit ja julkaisijat jatkavat toimintaansa lähes normaalisti kilpailevilla alustoilla. Monet PlayStationilta poistetut pelit ovat edelleen ostettavissa Microsoftin -kaupassa, Nintendon eShopissa sekä Valven -palvelussa. Tämä tarkoittaa, että julkaisijat voivat siirtää painopistettään muille alustoille, vaikka PlayStationin ovi sulkeutuisi.

Sony ei ole kommentoinut poistokampanjaa julkisesti, mutta yhtiön julkaisijasäännöt antavat vihjeitä toimien taustasta. Ohjeistuksissa varoitetaan kaupan ”spämmiämisestä” useilla lähes identtisillä tuotteilla, sillä niiden katsotaan heikentävän sekä asiakkaiden että muiden julkaisijoiden käyttökokemusta.

Kyse ei kuitenkaan vaikuta olevan tekoälystä itsestään. Sony on aiemmin kertonut hyödyntävänsä generatiivista tekoälyä omassa pelinkehityksessään esimerkiksi sisällöntuotannossa ja työnkulkujen tehostamisessa. Ongelmana näyttäisi olevan ennemmin tekoälyn avulla nopeasti tuotettu massasisältö kuin itse teknologia. Onkin selvää, että kauppapaikkaan halutaan vähemmän täytettä ja enemmän oikeita pelejä.

007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa 007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä

007: First Light ei ole vielä ehtinyt edes täysin asettua aloilleen, kun jo vihjaa ensimmäisestä sisältöpäivityksestä. Peliin on tulossa uusi tehtävä nimeltä Valhalla Protocol, joka keskittyy erityisesti Bondin “viritettyyn” Aston Martiniin. Siihen samaan, jota on jo vilautettu pääjuonessa.

Uusi sisältö saapuu TacSim-nimiseen haastepelimuotoon, joka toimii eräänlaisena harjoitusareenana pelaajille. Tällä hetkellä se koostuu lähinnä jalan tehtävistä, mutta Valhalla Protocol näyttää vievän sarjan ensimmäistä kertaa kunnolla vauhdikkaiden ajo- ja räjähdystehtävien suuntaan. Käytännössä Bond pääsee vihdoin tekemään sitä, mitä hän tekee parhaiten: ajamaan kovaa ja aiheuttamaan hallittua kaaosta.

007: First Light on muutenkin saanut vahvan vastaanoton ja kerännyt kiitosta erityisesti siitä, että se yhdistää hiiviskelyn, toiminnan ja Bondille ominaisen tyyli-ilottelun. -klassikon varjoa ei ole täysin pystytty unohtamaan, mutta peliä pidetään silti parhaana modernina Bond-seikkailuna pitkään aikaan.

Vaikka päivitykselle ei ole vielä tarkkaa julkaisupäivää, sen odotetaan saapuvan lähiviikkojen aikana. IO Interactiven historia -sarjan jatkuvan tuen kanssa antaa kuitenkin toivoa siitä, että Bondin tarina ei jää yhteen seikkailuun vaan kasvaa ajan myötä isommaksi kokonaisuudeksi.

Toistaiseksi 007: First Light näyttää olevan hyvässä vauhdissa ja jos -päivitys on vasta alkua, Bond-faneilla voi olla edessään pitkä ja varsin vauhdikas palveluvuosi.