Huhu: Resident Evil 8 julkaistaan 2021 – ensimmäisen persoonan kuvakulmalla Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Resident Evil 8 julkaistaan 2021 – ensimmäisen persoonan kuvakulmalla

Pelinkehittäjä ja tunnettu tietojen vuotaja AestheticGamer aka Dusk Golem väittää Capcomin Resident Evil 8:n julkaistavan ensi vuoden puolella. Lisäksi pelissä tullaan edelleen käyttämään edellisestä osasta tuttua ensimmäisen persoonan kuvakulmaa, jota osa pelaajista suorastaan vihasi.

Dusk Golem väittää myös, että Resident Evil 8 kehitystyö olisi aloitettu jo aiemmin, mutta vedetty pikaisesti takaisin. Syynä tähän olisi se, että Resident Evil Revelations 3 kehitystyö näytti ”liian hyvältä ollakseen jatko-osa”, joten siitä päätettiin tehdä tuleva Resident Evil 8.

https://youtu.be/tPEF8UeZuaE

Resident Evil 8:ssa tulee isoa roolia näyttelemään okkultismi, hallusinaatiot, luottamuksen puute muihin ja yleisesti hulluus. Nämä kuulostavat hieman enemmän Silent Hill -pelisarjalta kuin Resident Evililtä, mutta pelin luvataan olevan kuitenkin taistelupainotteinen eikä pelkästään psykologista kauhua.

Tällä hetkellä ei ole tarkempaa tietoa milloin näitä huhuja tullaan vahvistamaan tai kumoamaan kun E3-messutkin jouduttiin perumaan.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.

Capcom vihjaa uusista remake-projekteista- mukana klassikot kuten Devil May Cry ja Mega Man Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom vihjaa uusista remake-projekteista- mukana klassikot kuten Devil May Cry ja Mega Man

Capcom on viime vuosina noussut pelialan ykkösnimeksi, kun puhutaan vanhojen hittien uudelleensyntymästä. Resident Evil -remaket ovat keränneet ylistystä niin visuaalisesta päivityksestään kuin modernista pelattavuudestaan ja nyt näyttää siltä, että samaa käsittelyä saattaa olla luvassa myös muille Capcomin rakastetuille sarjoille.

Yhtiön tuore vuosikertomus nostaa nimeltä esiin kolme fanisuosikkia: Mega Man, Devil May Cry ja Ace Attorney. Capcom kertoo aikovansa hyödyntää näitä brändejä entistä aktiivisemmin tekemällä uusia käännöksiä, remake-versioita sekä täysin uusia osia. Tämä on merkittävä linjanmuutos, sillä aiemmin suuret remaket on käytännössä varattu Resident Evilin maailmalle.

Pieniä merkkejä suunnasta on jo nähty. Mega Man Star Force Legacy Collection on tulossa vuonna 2026, ja Ace Attorney sai viime vuonna Apollo Justice -trilogiansa modernille raudalle. Devil May Cry on sen sijaan jäänyt odottavalle kannalle, vaikka sarja on noussut uuteen suosioon Netflix-sovituksen ansiosta. Juuri tästä syystä fanit pitävät DMC-remakea lähes itsestäänselvänä seuraavana askeleena ja raportti antaa sille lisää tuulta purjeisiin.

Uudelleenlämmitysten nälkä ei kuitenkaan pysähdy tähän. Capcom viittaa siihen, että muitakin rakastettuja ja jo kauan kaivattuja sarjoja voidaan herättää eloon. Dino Crisis on fanien listojen kärkisijoilla vuodesta toiseen, ja nyt toive ei tunnu enää täysin tuulesta temmatulta.

Jos Capcom todella laajentaa remake-strategiaansa, seuraavat vuodet voivat olla todellista herkkua retroklassikoiden ystäville. Nyt jäämme odottamaan, mikä ikoninen sarja saa seuraavaksi uuden elämän.