Hyper Scape -moninpeli sai uutta pelattavaa kolmannen kautensa myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Hyper Scape -moninpeli sai uutta pelattavaa kolmannen kautensa myötä

Hyper Scape

Ubisoftin kehittämä täysin ilmainen ja nopeatempoinen -toimintapeli on saanut kolmannen kautensa.

Juuri julkaistu Shadow Rising -pelikausi tuo mukanaan uusitun pelikartan, Firewall-työkalun, lisää pelitiloja ja kauden omat Battle Pass -keräilypaketit. Samalla peli syventää pelimaailman taustatarinaa Basilisk-kilpailijan silmin. Pelaajille uudenlainen tilanne mahdollistaa mahdollisuuden kerätä kadonneita muistisirpaleita ja näin sukeltaa yhä syvemmälle pelin kiehtovaan taustatarinaan.

Samalla kolmas pelikausi esittelee pelaajille uusitun Neo-Arcadian kaupungin versiona 2.0. Uutena hack-työkaluna esitellään Firewall-kilpi, joka suojaa pelaajaan vihollisen tulitukselta. Lisäksi pelissä on uusi 2D Hub Flow -käyttöliittymä, joka sujuvoittaa pelin joukkue- ja varustehallintaa.

Kolmannen kauden uusia pelimuotoja ovat 60 pelaajan rankattu Crown Rush Squad, 60 pelaajan rankkaamaton Crown Rush Solo ja 12 pelaajan rankkaamaton Team Deathmatch. Lisäksi pelikausi tuo mukanaan myös uusitut Battle Pass -vaihtoehdot täynnä keräilyesineitä.

Hyper Scape on saatavilla sekä - ja -konsoleille että :lle. Pelikonsoliversiot ovat yhteensopivia myös - ja sekä S -konsolien kanssa.

The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy

Pelimaailma pidättelee henkeään, kun puolalainen antaa meille ensimakua tulevasta -pelistä. Vaikka cinematraileri ja näyttävä tekninen demo ovat herättäneet intoa, pelin julkaisua ei kannata odottaa ainakaan ennen vuotta 2027 ja jotkut arvioivat, että saatamme päästä pelaamaan sitä vasta 2028.

Studio haluaa tehdä asiat nyt kunnolla. :n haparoiva julkaisuvaihe on opettanut kovia läksyjä, ja :n kohdalla keskitytään laatuun eikä kiireeseen. Peli kertoo Cirin seikkailuista uudessa, todennäköisesti lumisessa Kovir-valtakunnassa, ja tekninen demo :llä näyttää jo nyt, että grafiikat ja maailma tulevat olemaan huikeat.

Merkittävä muutos pelin kehityksessä on siirtyminen Unreal Engine 5 -pelimoottoriin, mikä on iso hyppy pois aiemmasta REDengine-moottorista. Tämä tekee kehityksestä haastavampaa, sillä studio joutuu sovittamaan uuden moottorin tarkasti -maailman tarpeisiin, mutta samalla tämä panostus hyödyttää koko tulevaa trilogiaa ja jopa tulevaa -remasteria.

Yli 400 ammattilaista työskentelee projektin parissa, ja kehittäjät testauttavat peliä ahkerasti esimerkiksi konsoleilla, jotta katastrofeilta kuten Cyberpunkin alkuvaiheessa vältyttäisiin. Vaikka odotus on pitkä, CD Projekt Red näyttää nyt vastuulliselta ja läpinäkyvältä, mikä luo luottamusta, kun The Witcher 4 lopulta ilmestyy, siitä on tulossa taatusti odotuksen arvoinen mestariteos.

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.