Ian McKellen ei halua kenenkään muun näyttelevän Gandalfia Lord of the Rings: The Hunt for Gollum -elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Ian McKellen ei halua kenenkään muun näyttelevän Gandalfia Lord of the Rings: The Hunt for Gollum -elokuvassa

Gandalfin roolin omaksunut ei pidä ajatuksesta, että joku muu näyttelee ikonista velhoa tulevassa elokuvassa . Hän on myös paljastanut odottavansa käsikirjoitusta vuoden 2025 aikana.

McKellen on innokas palaamaan -saagaan ja haluaisi palata Uuteen-Seelantiin. Hänelle on jo ehdotettu paluuta, ja hän on avoin sille, kunhan ikä ei hidasta häntä.

The Hunt for Gollum ilmoitettiin 9. toukokuuta 2024, ja ohjaisi elokuvan. McKellen on varma, että Gandalf tähdittää elokuvassa, vaikka käsikirjoitusta ei vielä ole kirjoitettu.

Aragornin näyttelijä on myös avoin paluulle, mutta Legolasin näyttelijä haluaa palata, mutta ei tiedä, miten se toimisi, koska hänen -hahmonsa ei juurikaan vanhene.

Lord of the Rings -sarja laajenee hitaasti mutta varmasti, ja on jatkanut sarjaa -televisiosarjalla. The on animoitu elokuva, joka saa ensi-iltansa 13. joulukuuta 2024.

Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva palaa Klonkun tarinaan – ohjaajana itse Andy Serkis Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva palaa Klonkun tarinaan – ohjaajana itse Andy Serkis

, joka muistetaan Gollumin ikonisesta roolista Peter Jacksonin -trilogiassa, on palaamassa Keski-Maahan ohjaajana ja näyttelijänä uudessa elokuvassa . Elokuva saa ensi-iltansa 17. joulukuuta 2027, ja se sijoittuu Hobitin ja Sormusten herran välisiin vuosiin.

Serkis kertoi haastattelussa, että elokuva tulee olemaan yllättävä, mutta säilyttää tutun tunnelman, joka teki alkuperäisestä trilogiasta rakastetun.

Sensibiliteetti tulee olemaan hyvin lähellä Jacksonin trilogiaa. – Serkis sanoi.

Kuvaukset alkavat vuoden 2026 alkupuolella, ja valmistautuminen tuotantoon on jo käynnissä.

Elokuvassa syvennytään Gollumin hahmoon, joka tunnettiin aiemmin nimellä Smeagol. Serkis lupaa katsojille syvempää luonnetutkielmaa tästä ristiriitaisesta ja traagisesta hahmosta. Tarina seuraa, mitä Gollum teki ennen kuin hän kohtasi Frodon ja Samin — aikakautta, joka on aiemmin jäänyt valkokankaalla sivuun.

The Hunt for Gollum on ensimmäinen kahdesta uudesta Taru sormusten herrasta -elokuvasta, joita kehittää yhdessä Peter Jacksonin, Fran Walshin ja Philippa Boyensin kanssa. Mukaan saatetaan saada myös tuttuja kasvoja, kuten Gandalf (Sir ) ja (), mikäli aikataulut ja terveys sallivat.

Amazonin -sarja ja äskettäin julkaistu animaatioelokuva ovat pitäneet Tolkienin maailman elossa, mutta The Hunt for Gollum tuo sen takaisin tutumpaan ja rakastettuun elokuvamaailmaan — suurin toivein ja odotuksin.

Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027

Keski-Maan ystäville on luvassa pitkä odotus, mutta sitäkin suurempi palkinto: ja ovat vahvistaneet uuden -elokuvan, The : , ensi-illan päivämäärän. Elokuva saapuu valkokankaille 17. joulukuuta 2027 – vuosi alkuperäistä suunnitelmaa myöhemmin.

Ohjaajana toimii Gollumin legendaarisena esittäjänä tunnettu , joka palaa rooliinsa sekä kameran eteen että taakse. Mukana ovat myös alkuperäistrilogian luovat voimat: Peter Jackson, Fran Walsh ja Philippa Boyens. Tarina keskittyy Gollumin menneisyyteen ja paljastaa puolia hahmosta, joita aiemmat elokuvat eivät ehtineet käsitellä.

Peter Jackson vihjasi, että elokuva syventyy Gollumin vaiheisiin ja tuo esiin tuttuja hahmoja uusista näkökulmista, ehkä jopa Ian McKellenin Gandalf palaa valkokankaalle.